Komiks

Black Kiss

Black Kiss

Scenariusz: Howard Chaykin
Rysunki: Howard Chaykin
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2016
Seria: Black Kiss
Tytuł oryginału: Black Kiss
Rok wydania oryginału: 1988
Wydawca oryginału: Vortex Comics
Tłumaczenie: Maria Lengren
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Stron: 136
Cena: 59,00 zł
Wydawnictwo: Planeta Komiksów
ISBN: 978-83-943473-2-1
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Kryminał w stylu noir, thriller erotyczny, a może horror? Black Kiss nie daje się łatwo zdefiniować. Dziki, przesycony seksem i nasączony krwią, ale jednocześnie pełen wywrotowego humoru. Komiks, który zabrudzi waszą duszę ciężkim oddechem nowojorskiego półświatka. Skorumpowani policjanci, prostytutki, jazzmani, narkomani, okultyści i... inne stworzenia nocy, zieją ogniem z czarno-białych kadrów.

W momencie swojej premiery w 1988 roku, Black Kiss dosłownie wywrócił komiksowy świat do góry nogami. Od tamtej pory wciąż znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej kontrowersyjnych komiksów amerykańskich. Wyraziste i odważne rysunki jednego z najbardziej charakterystycznych artystów komiksowych, Howarda Chaykina, wciągają równie skutecznie. Ciężkie od czarnego tuszu plansze pozostawiają czytelnika w lekkiej niepewności... Czy to na pewno w porządku, że raz po raz sięga po komiks tak perwersyjny...?

Howard Chaykin, autor znajdujący się w ścisłej czołówce rysowników amerykańskich, nareszcie debiutuje w Polsce! Zaczynał karierę jako asystent u znamienitości złotej ery takich jak Gil Kane, Wally Wood czy Bernie Wrightson. Już jako dwudziestolatek rysował pierwsze prace dla Marvela, DC czy prasowych gigantów takich jak Heavy Metal czy Playboy. Jego reputację jako autora przypieczętowała seria American Flagg ukazująca się w latach 1983-1988 , dziś uznawana za absolutną klasykę cyberpunku. * *Black Kiss przyszedł od razu później, jako agresywna odpowiedź Chaykina na wciąż spętany cenzurą świat komiksu. Pojawił się w najwłaściwszym momencie, kiedy słynny comic code powoli obumierał. Mimo to wielu wydawców odmówiło wydania historii przez wzgląd na jej kontrowersyjne treści i obrazoburczy język.

Początkowo Black Kiss ukazywał się w zeszytach ściśle zapieczętowanych folią – do momentu zakupu nie można było sprawdzić jakie diabelstwa kryją się w środku. Seria szybko zdobyła popularność zarówno w USA jak i za granicą, doceniona za innowacyjną konstrukcję scenariusza i mocne, ekspresyjne rysunki. W ciągu nieomal 30 lat komiks nadal uznawany jest za jeden z najlepszych przykładów thrilleru a nawet horroru erotycznego. Popularność serii zamkniętej w 12 zeszytach i naciski ze strony fanów w końcu skłoniły Chaykina do stworzenia prequelu, który ukazał się w 2013 roku i również okazał się międzynarodowym sukcesem.

[opis wydawcy]

Recenzja

Kryminał równie czarny, co pocałunki, Przemysław Pawełek

Galerie

Black Kiss Black Kiss

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-