baner

Komiks

Dawny komiks polski #04: Przygody bezrobotnego Froncka

Dawny komiks polski #04: Przygody bezrobotnego Froncka

Scenariusz: Franciszek Struzik
Rysunki: Franciszek Struzik
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2016
Seria: Dawny komiks polski
Redaktor naczelny: Adam Rusek
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 210x280 mm
Stron: 416
Cena: 84,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-8069-434-7
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
W czwartym tomie serii "Dawny Komiks Polski" przedstawiamy jeden z najsłynniejszych przedwojennych komiksów - Przygody bezrobotnego Froncka autorstwa Franciszka Struzika.

Froncek (uporczywie wręcz bezrobotny) to bohater do dziś pamiętany na Śląsku a jego pojawienie się w 1932 roku na łamach popołudniówki "Siedem groszy" to ważna data dla historii polskiego komiksu. Przygody Froncka dziwią, bawią i dają do myślenia. Satyra i komiks to doskonały sposób na bliższe poznanie codziennego życia naszych przodków oraz ich wyobrażeń o świecie. Dzięki obszernemu opracowaniu Adama Ruska Czytelnik pozna twórców, bohaterów i szeroki kontekst społeczny tej niezwykłej opowieści komiksowej.

Wiadomości o tworcy Froncka, Franciszku Struziku są niezwykle skąpe. Urodził się w 1902 roku w Janowie (dziś dzielnica Katowic) i tam też mieszkał do końca życia. Był górnikiem i utalentowanym plastykiem amatorem. W 1929 roku wygrał ogłoszony przez koncern prasowy Polonia konkurs na stanowisko rysownika. Odtąd dostarczał rysunki do wszystkich periodyków Polonii. Aresztowany przez Niemców w 1940 roku, zginął w Oświęcimiu.

Adam Rusek (ur. 1953), znawca historii polskiego komiksu. Autor wielu prac na ten temat, m.in. książek: Tarzan, Matołek i inni. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919-1939 (Warszawa 2001), Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych (Warszawa 2007; Poznań 2010) oraz Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955 (złożona do druku). Pracownik Biblioteki Narodowej w Warszawie.

*  *  *

Rozpoczęcie serii „Dawny komiks polski” pod redakcją Adama Ruska to moim zdaniem jedno z najważniejszych, choć ciche i mało spektakularne wydarzenie komiksowe w 2013. O korzenie trzeba dbać.

Sebastian Frąckiewicz, komiks.blog.polityka.pl

[opis wydawcy]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-