reklama

Komiks

Przez ciąg życia... rzecz o Feliksie Nowosielskim

Przez ciąg życia... rzecz o Feliksie Nowosielskim

Scenariusz: Isadora Mickiewicz
Rysunki: Dominik Mickiewicz
Okładka: Dominik Mickiewicz
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2014
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 165 x 235 mm
Stron: 48
Cena: 0 zł
Wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa
ISBN: 978-83-921265-3-9
Nakład: 1500 egzemplarzy
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
W 214. rocznicę urodzin Feliksa Nowosielskiego, brwinowianina, bohatera powstania listopadowego i działacza emigracyjnego, zaprezentowany został komiks opowiadający o jego życiu i walce o wolność Polski.

Na pomysł wydania komiksu wpadł społeczny komitet obchodów, który pracował nad uczczeniem przypadającej w kwietniu okrągłej, 150. rocznicy śmierci podpułkownika Feliksa Nowosielskiego. Urodzony w Brwinowie Nowosielski był żołnierzem, członkiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Zaangażował się w walkę w powstaniu listopadowym już od pierwszych chwil po jego wybuchu. Został odznaczony orderem Virtuti Militari. Po upadku powstania musiał uchodzić z kraju. Na emigracji nie zrezygnował z działania. Świadectwem jego charakteru i rozumienia patriotyzmu jest książka „O kształceniu serca”, którą napisał w 1853 r. na wyspie Jersey. Zmarł na emigracji i spoczywa na cmentarzu Highgate w Londynie. Dziś nie można już powiedzieć, że jest to postać zapomniana w Brwinowie – oprócz pamiętnych kwietniowych uroczystości, które objął swym patronatem Prezydent RP Bronisław Komorowski, imieniem Nowosielskiego zostało nazwane nowe rondo w Brwinowie u zbiegu ulic Granicznej i Pruszkowskiej. Umieszczona przy nim tablica przypomina życiorys bohatera. Został też wydany reprint jego książki, napisanej piękną staropolszczyzną.

– Chcieliśmy sprawić, aby z tą postacią zapoznała się także młodzież, dla których czytanie książki Nowosielskiego jest zbyt trudnym wyzwaniem – podkreślała Krystyna Nowicka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, podczas prezentacji komiksu. Komiks z pewnością przypadnie do gustu młodym czytelnikom. Jego wykonanie powierzono młodym: autor rysunków Dominik Mickiewicz jest studentem APS im. Marii Grzegorzewskiej. Scenariusz opracowała jego siostra Isadora Mickiewicz. W swojej pracy mogli liczyć na pomoc starszych, m.in. badacza lokalnej historii Andrzeja Mączkowskiego, który przez wiele miesięcy zbierał informacje o Nowosielskim oraz innych członków komitetu.

Premiera komiksu odbyła się 20 listopada 2014 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego w Brwinowie. O staraniach zmierzających do upamiętnienia historii mówili przewodniczący społecznego komitetu obchodów Henryk Tybuś oraz burmistrz Arkadiusz Kosiński. Wydanie komiksu uzyskało wsparcie z budżetu gminy Brwinów. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli otrzymać go bezpłatnie, porozmawiać z twórcami i zebrać pamiątkowe autografy. Uroczystość uświetnił pianista Łukasz Nagórka, który wykonywał utwory doskonale komponujące się z czytaniem fragmentów komiksu, przygotowanym przez uczniów LO. Książeczkę „Przez ciąg życia... Rzecz o Feliksie Nowosielskim” będzie można otrzymać również podczas uroczystości, które planowane są w Brwinowie 29 listopada z okazji 184. rocznicy wybuchu powstania.

[opis wydawcy]

Galerie

Przez ciąg życia... rzecz o Feliksie Nowosielskim Przez ciąg życia... rzecz o Feliksie Nowosielskim Przez ciąg życia... rzecz o Feliksie Nowosielskim Przez ciąg życia... rzecz o Feliksie Nowosielskim

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-