reklama

Komiks

Raper w Legionach

Raper w Legionach

Scenariusz: Przemysław Waingertner
Rysunki: Jarosław Chyży
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2012
Seria: Raper...
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 72
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury, ZHP Chorągiew Łódzka - Centrum Dialogu Kostiuchnówka
ISBN: 978-83-929701-8-7
Nakład: 2.000
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Nawet niezbyt zaznajomiony z historią Polski czytelnik komiksu Raper w Legionach bez większego trudu rozpozna, którzy z bohaterów pojawiających się na kartach są postaciami historycznymi, a których wymyślili autorzy. Józef Piłsudski, Kazimierz Sosnkowski, Edward Śmigły-Rydz, Sławoj Składkowski – tu poznajemy ich jako zwykłych frontowych oficerów, których militarne dokonania wyniosą dopiero do elity wojskowej i politycznej niepodległej Rzeczypospolitej. Teraz jeszcze, w lipcu 1916 roku, pod Kostiuchnówką, niepewni przyszłości, muszą tak poprowadzić trzy polskie brygady legionowe, aby polski sen o niepodległości mógł stać się rzeczywistością.
Śledząc losy Andrzeja Winiarskiego z Łodzi, mamy okazję – jak on sam – znaleźć się w samym centrum wielkiej bitwy. Nie jest to jednak potyczka, z jaką współczesny młody człowiek ma do czynienia na ekranie komputera czy konsoli, nie ma do dyspozycji kilku żyć, czy klawisza pauzy. Śmierci chłopaków w szarych mundurach nie można zatrzymać. To właśnie los setek młodych ludzi, których „imiona dawno już deszcz pozmywał”, stał się inspiracją tego przedsięwzięcia.
Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że w komiksie tym postacie autentyczne to nie tylko komendant Piłsudski i jego oficerowie. Na ostatnich kartach ilustrujących obóz harcerski w Kostiuchnówce odnajdujemy prawdziwych uczestników tych obozów. Od 1997 roku harcerze tych Chorągwi Łódzkiej ZHP wraz z przyjaciółmi z Polski i Ukrainy remontują polskie cmentarze legionowe na Wołyniu i rozwijają polsko-ukraińską przyjaźń. Dzięki tym młodym ludziom i ich pomysłom słowo Kostiuchnówka nabiera nowych treści.

Przemysław Waingertner
– polski historyk, publicysta, łodzianin.
Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii (prof. nadzw. UŁ), specjalność: historia najnowsza Polski. Pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się problematyką życia politycznego II Rzeczypospolitej, historii i myśli wolnomularstwa oraz funkcjonowaniu mitu i stereotypu w dziejach. Wybrane publikacje:
„Naprawa” (1926-1939) z dziejów obozu pomajowego (1999);
Żelazna Karpacka: II Brygada Legionów Polskich w fotografii (2003);
Ruch zetowy w Drugiej Rzeczypospolitej : studium myśli politycznej (2006);
Komunizm w Rosji i jego polskie interpretacje (2006, współautor);
Prezydenci miasta Łodzi (2008, współautor);
Historie Znad Łódki czyli 47 Opowieści z Dziejów Ziemi Obiecanej (2010);
Kostiuchnówka 1916 – największa polska bitwa I wojny światowej (2011)

Jarosław Chyży – łódzki grafik, ilustrator i autor komiksów. Uczestnik konkursów organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Autor ilustracji do książki „Kostiuchnówka 1916 – największa polska bitwa I wojny światowej” (2011)

[opis na tylnej okładce komiksu]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-