reklama

Komiks

Komiks, który wydarzył się naprawdę

Komiks, który wydarzył się naprawdę

Scenariusz: Agata Matraś
Rysunki: Agata Matraś
Okładka: Agata Matraś
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2012
Druk: czarno biały / kolor
Oprawa: miękka
Format: A5
Stron: 128
Cena: 19,90 zł
Wydawnictwo: Must Eat Brains, Pulowerek.pl
ISBN: 978-83-7876-000-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Wstęp.

Trzymacie w rękach pierwsze wydawnictwo, które ukazuje się w serii książek portalu Pulowerek.pl. Nie wypadało zainaugurować naszej działalności niczym innym jak papierowa wersja „Komiksu, który wydarzył się naprawdę”. Jego autorka jest nasza redakcyjna koleżanka, a prywatnie także bibliotekarka – Agata Matraś. W każda środę publikuje ona na Pulowerku humorystyczny komentarz naszej bibliotekarskiej rzeczywistości i oswaja nasze neurotyczne leki, udowadniając, ze nie tylko nam świat widziany zza lady wydaje się inny.
Na komiksy Agaty trafiłem dość przypadkowo, przeczesując Internet w poszukiwaniu ciekawostek dotyczących branży bibliotekarskiej. Św. Google sprawił, ze trafiłem na prowadzonego przez nią bloga dostępnego pod adresem: gackolandia.blogspot.com. Był to pierwszy rok działalności naszego portalu. Baliśmy się, ze z jednej strony nikt nie będzie chciał czytać strony poświeconej bibliotekarzom, z drugiej – ze zabraknie nam pomysłów, o czym by tu pisać. Wtedy tez na horyzoncie pojawiła się ze swoimi komiksami Agata. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiła się także myśl, ze świetnie byłoby, gdyby bibliotekarze mieli swój branżowy komiks-pasek. Los chyba zrządził, ze myśl zbiegła się z rzeczywistością i tak oto Agata dołączyła do naszej redakcji, obejmując swoim władaniem środy. Ku pokrzepieniu serc bibliotekarzy wypełnia od tego czasu środek tygodnia uśmiechem wynikającym z trafnego ujęcia otaczających nas absurdów codziennej pracy. Zaś bibliotekarzom (i nie tylko) „Komiks, który wydarzył się naprawdę” przypadł do gustu. Sam tylko pierwszy odcinek zaprezentowany przez nas na Pulowerku w lipcu 2009 roku, legendarny juz „Kozioł z Doliny Rozkoszy”, został obejrzany prawie 19 tysięcy razy!
W tomie tym znajdziecie 105 bibliotekarskich pasków Agaty z cyklu „Komiks, który wydarzył sie naprawdę”. Ich układ w niniejszym tomie jest zbliżony do tego, w jakim były one publikowane na Pulowerku. Sto z nich mogliście juz oglądać i czytać na stronie Pulowerek.pl. O jednym całkowicie zapomnieliśmy. Powinien zostać opublikowany pod numerem 99, ale jakimś cudem przegapiliśmy go i mamy lukę w numeracji. Piec pasków to zupełnie nowe, nigdzie wcześniej niepublikowane historie, które powstały specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa. To nie lada gratka, ponieważ przyszłe pokolenia bibliotekarzy będą mogły je oglądać tylko w tym papierowym wydaniu.
Dokonując wyboru pasków do przeniesienia na papier postanowiłem, za zgoda autorki, skupić się tym razem wyłącznie na tych, które dzieją się bezpośrednio w bibliotece. Fani śledzący blog Agaty oraz na bieżąco czytający komiksy na Pulowerku, zapewne zauważa, ze brakuje tutaj niektórych historyjek. Te bardziej „lajfstajlowe” i dotyczą tajemnic bibliotekarskiego życia po godzinach, nie znalazły swojego miejsca w tym tomie. Nie musicie się tym jednak zbytnio martwic, ponieważ dzięki temu mamy juz całkiem sporo materiału na druga część papierowego komiksu!
***
Chciałbym w tym miejscu pogratulować Agacie talentu, pomysłowości oraz wytrwałości w tworzeniu kolejnych pasków „Komiksu, który wydarzył się naprawdę”.
Maciej Rynarzewski
Pulowerek.pl

Galerie

Komiks, który wydarzył się naprawdę Komiks, który wydarzył się naprawdę Komiks, który wydarzył się naprawdę

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-