Komiks

Powstanie 44 w komiksie (edycja 2011:  Archiwum historii mówionej)
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Czwarty już tom antologii prac wyróżnionych w konkursie Powstanie ’44 w komiksie. Tematem i inspiracją 5. edycji konkursu były wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego zgromadzone w Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Powstania Warszawskiego. W antologii znalazły się wszystkie prace nagrodzone oraz wyróżnione przez jury i muzeum oraz szeroki wybór najciekawszych komiksów, które nie znalazły się w czołówce, a są warte przedstawienia. Pieczę artystyczną nad konkursem jak co roku sprawował Przemysław „Trust” Truściński.

Trudność polegała na wyborze jednej historii spośród 2700 relacji wizualno-dźwiękowych zapisanych w naszym Archiwum Historii Mówionej. Następnie, trzymając się historii zapamiętanej przez naocznych świadków wydarzeń, należało ją precyzyjnie zamknąć w kilkuplanszowej przestrzeni. Tegoroczne prace komiksowe oparte na prawdziwych wydarzeniach i postaciach w niebanalny sposób ukazują powstańczą codzienność, często uderzają swoją wyrazistością, skłaniając Czytelnika do refleksji.
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

W antologii znajdziecie Państwo różne sposoby komiksowej narracji i style graficzne. Konkursowych debiutantów i weteranów. Zauważyliśmy w tym roku, że i wśród uczestników w ogóle, i wśród samych laureatów znalazło się wiele kobiet. To ciekawe, bo sztuka komiksu jest raczej zdominowana przez mężczyzn, a i wojenna tematyka mogłaby, na pozór, odstraszać autorki. Sądzę jednak, że wszystko stanie się jasne, gdy nagrodzone komiksy Państwo przeczytacie. Tak, opowiadają one o wojnie. Ale mniej o broni, strzelaniu i walce. Zdecydowanie częściej – o ludzkich losach, psychice poddanej straszliwej presji, drobnych aspektach życia codziennego.
Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu, Wydawnictwo Egmont, juror konkursu

Recenzja

Powstanie 44 w komiksie: Archiwum historii mówionej, Łukasz Chmielewski

Galerie

Powstanie 44 w komiksie (edycja 2011:  Archiwum historii mówionej) Powstanie 44 w komiksie (edycja 2011:  Archiwum historii mówionej) Powstanie 44 w komiksie (edycja 2011:  Archiwum historii mówionej) Powstanie 44 w komiksie (edycja 2011:  Archiwum historii mówionej) Powstanie 44 w komiksie (edycja 2011:  Archiwum historii mówionej) Powstanie 44 w komiksie (edycja 2011:  Archiwum historii mówionej)

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-