Strona 1 z 1

komiks-techniczne zagadnienia

Post: czw 18.05.2006 9:03
autor: Łukasz Śmigiel
Nie wiem, czy wpadają na to forum rysownicy komiksów i scenarzyści, ale być może ktoś orientuje się od technicznej strony, jak pisze się scenariusz komiksu? Albo, gdzie o tym poczytać? Ciekaw jestem, jak się coś takiego przygotowuje, tak, aby rysownikowi zaoszczędzić kłopotów? :idea: 8)

Re: komiks-techniczne zagadnienia

Post: czw 18.05.2006 10:20
autor: Azirafal
To chyba zalezy. Od tego jak ty chcesz to pisać, i jak rysownik by chciał mieć to rozpisane.

Profesjonalnie nigdy się tym nie zajmowałem, ale swego czasu dla znajomego do jakiejś antologii napisałem scenariusz (ostatecznie kolega zrezygnował z udziału w niej, ale doswiadczenie zostało ;) ). Jedyne 'warunki', jakie musi takowy spełniac IMHO, to:
- opisz dokładnie co ma być widoczne na każdym kadrze (chyba, że w kwestii sczegółów wolisz zostawić wolną rękę rysownikowi)
- najpierw zapisz ile ma być stron, ile na każdej kadrów i najlepiej rozrysuj ich układ na stronie (też, chyba że wolisz takie szczególiki zostawić rysownikowi)
- narrację/teksty/dialogi dziel na poszczególne osoby/kadry/strony (żeby rysownik wiedział co, gdzie i jak)

Po prostu rozpisz scenariusz, tyle że zamiast 'ujęcie 1' pisz 'strona 1, kadr1:...' ;) i opis, dialogi, cokolwiek co chcesz żeby w danym kadrze (lub na danej stronie, jeśli dajesz wolną rękę...) było. Profesjonalistą nie jestem (przynajmniej nie w tej kategorii), doświadczenie mam znikome, ale nie wydaje mi sie, aby napisanie scenariusza było jakieś strasznie problematyczne. Nie wiem, czy moje wypociny Ci cokolwiek powiedzą i nie wykluczam, że jeśli pojawią się jacyś 'prawdziwi' scenarzyści/rysownicy, to powiedzą coś innego... ale to chyba rzeczywiście prywatne podejście scenarzysty i rysownika, decyduje jak powinien taki scenariusz wyglądać, żeby był zrozumiały dla rysownika.

Re: komiks-techniczne zagadnienia

Post: wt 06.06.2006 9:49
autor: Łukasz Śmigiel
Rety, chwilę mnie tu nie było. Dzięki za wszystkie rady, szczeg. great THX dla Redaktora Zaręby :!: Zobaczymy, czy wyciągnę z tych wszystkich informacji jakąś naukę 8)