dd1

Numer 18 ----

----

dd

Dyskusje i komentarze na temat opowiadań i publicystyki w MF, a także uwagi ogólne na temat Magazynu Fantastycznego.

Moderator: Robert Zaręba

Numer 18

Postautor: Henryk T » czw 27.05.2010 22:33

Powiem tak - kupujcie, bo warto. Solidny wybór większości tekstów.
Większości, bo jak na razie mam za sobą 60% i ZERO zastrzeżeń co do treści.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 18

Postautor: Robert Zaręba » sob 29.05.2010 8:08

Powiem tak - kupujcie, bo warto.

No, ba...

Wszystkie egzemplarze autorskie zostały rozesłane, oprócz jednego. Nie mogę znaleźć adresu Piotra Orlińskiego, a jego skrzynka nie odpowiada.
Proszę autora o kontakt.
Robert Zaręba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 310
Rejestracja: sob 04.03.2006 13:52
Lokalizacja: Radom

Re: Numer 18

Postautor: satx666 » czw 03.06.2010 8:23

Co do poziomu tekstów, jeszcze się nie wypowiadam, bo nie czytałem, ale o ile zawartość pisma wygląda na pierwszy rzut oka solidnie, to okładka odstrasza..... Koncepcja dobra, wykonanie nie bardzo.
Nie wiem czy tylko ja mam takie odczucie??
Awatar użytkownika
satx666
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 60
Rejestracja: sob 13.05.2006 17:35

Re: Numer 18

Postautor: Greg » czw 03.06.2010 18:15

Mnie szczerze powiedziawszy też okładka nie zachwyciła. Co do tekstów na razie przeczytałem tylko Pilipiuka, ale jego chyba akurat nie ma co komentować. A tymczasem sesja, czasu nie ma na czytanie.
Greg
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: ndz 02.12.2007 16:02

Re: Numer 18

Postautor: Greg » pt 11.06.2010 12:35

Henryk T pisze:Powiem tak - kupujcie, bo warto. Solidny wybór większości tekstów.
Większości, bo jak na razie mam za sobą 60% i ZERO zastrzeżeń co do treści.


Ciekawi mnie, Henryku, Twoja opinia na temat mojego opowiadania "Król i głupiec" (o ile już je czytałeś, oczywiście). Moje poprzednie teksty ("Synowie Kaina", "Vox Dei") oceniłeś dość łaskawie, ale niezmiennie z zastrzeżeniami do zakończenia. Zastanawiam się, czy tym razem mi się udało;].
Greg
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: ndz 02.12.2007 16:02

Re: Numer 18

Postautor: Henryk T » sob 12.06.2010 7:35

Udało, ale więcej napiszę dziś lub jutro, bo numer za mną.
Nie podoba mi się tylko opowiadanie elfie z całości. Uzasadnienie będzie również.
W kazdym razie tekst okladkowy ma u mnie 10 na 10.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 18

Postautor: Magritte » czw 17.06.2010 21:35

Jeśli można zapytać... Na kiedy planowany jest numer 19?
Magritte
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: pn 28.12.2009 14:35

Re: Numer 18

Postautor: Robert Zaręba » sob 19.06.2010 20:37

19 MF trafi do dystybucji na początku sierpnia.
Robert Zaręba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 310
Rejestracja: sob 04.03.2006 13:52
Lokalizacja: Radom

Re: Numer 18

Postautor: Kirronik » pn 28.06.2010 7:26

Witam...a kiedy zostanie ogłoszona oficjalna lista opowiadań i autorów w 19 MF ?
Kirronik
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: pn 28.06.2010 7:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Numer 18

Postautor: Greg » pn 05.07.2010 9:56

Cały czas czekam na opinię kolegi Tura;]. Tymczasem sam znalazłem wreszcie trochę czasu na czytanie i podzielę się wrażeniami z trzech opowiadań.

Na początek tekst numeru. Osobiście 10/10 bym mu nie dał. Owszem pomysł i klimat rewelacyjne, ale technika pisarska pozostawia sporo do życzenia. Przede wszystkim za dużo tam równoważników zdań. Momentami też autorowi plączą się czasy. Poza tym narracja troszkę wydawała mi się taka rozlazła, nie zmieniała się wcale, gdy coś zaczynało się dziać, napięcie zawodziło. Ale za to na plus mogę powiedzieć, że język barwny i plastyczny.

Teraz dwa szorty: Obserwator i Bazyliszek. Po Bazyliszku właściwie nie zostało mi żadne konkretne odczucie - ot, historyjka. Za to Obserwator naprawdę dobry. Ponownie świetny pomysł i klimat. Dobra puenta. Dobry język. Zdecydowanie duży plus.

No i jeszcze publicystyka. Pilipiuka pozostawię bez komentarza. Podobał mi się tekst o Batmanie, może dlatego że sam bardzo lubię tego bohatera. Ale tekścik z całą pewnością sprawnie napisany, rzetelnie, autor zebrał sporo informacji.
Greg
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: ndz 02.12.2007 16:02

Re: Numer 18

Postautor: Henryk T » wt 13.07.2010 22:04

Dobry wieczór, no to jedziemy z tym koksem.

Ferst - TĘCZA ZŁOŻONOŚCI by Rogaczewski.
Na dzień dobry opieprzenie wydawcy że ani słowa o autorze :)
A potem uję to tak - dla mnie 10/10, ale - tu do autora kieruję słowa - inne oceny mogą być diametralnie różne. Nawet i 1/10. Dlaczego? Cóż, tekst to specyficzny i nie dla każdego. Na szczęście niżej podpisany siedzi mocno w fizyce kwantowej o sporo biologii oraz mikrobiologii liznął, stąd też poczułem się niczym w domu. Udało się napisać opowiadanie, będące połączeniem eksploracji w świat subatomowy, jednak po przeniesieniu mikro do makro nic nie stracono. Świetny pomysł, wykonanie może i nie perfekcyjne, ale sprawia, że człowiek nie chce przestać czytać. Z pewnością jeszcze kilka razy do tekstu wrócę, a R życzę jak najlepszej drogi do podboju serc czytelników. Choć uprzedzam - nie będzie ich wielu. Za dużo choćby określeń fachowych, a ludzie nie lubią łamać sobie głów w dzisiejszych czasach.

Do redakcji: nie piszemy qubit, tylko zwyczajnie - kubit. Zabawne, znałem definicję o wiele wcześniej, nim sięgnąłem po tekst. Życzę sobie więcej!!!

BUNTOWNIK - nie ukrywam, podobało mi się. Choć początek nieco z Władcy Pierścieni (wybuch, wszyscy leżą, itp), to potem jednak oryginalnie, choć nieco pomysł nie do końca wyeksploatowany. Autor mógł pokusić się o plastyczniejsze opisy myśli narratora, przez co uwiarygodniłby jego boskość i odmienność od rasy ludzkiej. Ale i tak 8/10 jest.

KRÓLOWA ARACHNIDÓW - dobre. ALE. No tak, zawsze ALE, prawda? Po pierwsze - magia kompletnie niepotrzebna. Sceny z portalem i masakrą można by z powodzeniem zastąpić w inny sposób. Nadto zaczyna się z pierwszej osoby, która potem po prostu znika, a my wchodzimy w treść listu, gdzie mamy innego narratora. A jako że pierwszy nie miał szans listu czytać, wychodzi na to, że postać dodana na początku jako... hmmm... ozdoba? Sama historia niezła, aczkolwiek drugie ALE. Większe niż pierwsze. KRÓLOWA ARACHNIDÓW. Czyli pająkowatych, prawda? Definicja prawdziwa, opis postaci - nie. Polipy, dżdżownice... Widzimy tu gdzieś pająka? Owszem, skorpiony się zaliczają. Daję 7,5/10.

KŁOSÓWKA - opowiadanie otrzymane w klimacie onirycznego snu. Miałem jednak wrażenie, że momentami autor sam nie wiedział, co robić dalej ze swymi bohaterami, takoż i zakończenie mało przemawia. 5/10

BAZYLISZEK - sympatyczne i pokazuje, jak rodzi się mit. 6/10

KRÓL I GŁUPIEC - dobre. I bardzo sprawnie napisane. Zdecydowanie 8/10. Nie spodziewałem się, że ten to ten (szczegółów brak, co by spojlerów nie robić).

OBSERWATOR - o, i to jest coś. Nowy miejski mit, a sam tekst utrzymany bardzo dobrze w klimacie współczesnej legendy. Tak trzymać i więcej tajemniczych postaci dawać, autorze!

ZWIADOWCA - szeroki zieeeew. Po co autorka dała elfy zamiast po prostu ludzi? Nie przekonuje mnie ta rasa, ponieważ zachowują się jak ludzie. Odelfienie wyszłoby im na dobre. Tak widzę ludzi,. którzy udają elfy. Wyobraźnia podsuwa obraz ludzi ze szpiczastymi uszami żywcem z dzieła Jacksona wyjętymi. Nic oryginalnego i odmiennego pośród tej nacji nie widzę. To po prostu ludzie, tylko że inaczej nazwani. Nadto osłabiają mnie teksty: "Jestem elfem, jak pewnie widać". Przenieśmy tą sytuację do naszego świata. Porywa dziewoję czarnoskóry przestępca. I odpowiada. "Jestem Murzynem, jak widać". Ma to sens? E-e. Ale po odrzuceniu elfiej otoczki wychodzi nam całkiem udana historia. Nie spodziewałem się, że ją (spojler, kto czytał, wie o co kaman), ani też że taki będzie finał. 7,5/10

WINDYKACJA - zabawne. Po prostu. 5/10.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Numer 18

Postautor: grog » ndz 18.07.2010 17:50

Witam,
nie miałem pojęcia, że wystarczy się zwrócić się do autora "Tęczy..." , a się odezwę. A czynię to z powodu opinii Henryka T o tekście, na którą się natknąłem całkiem przypadkowo.

Na początek przeprosiny:
1. Nie jest winą redakcji, że ni słowa o mnie. Odmówiłbym, gdyż tak naprawdę jestem jeszcze niezbyt ciekawym osobnikiem... Wolę, by na początek przemawiał autor tekstem, a nie swoją osobą.
2. Nie jest winą redakcji, że został qubit miast kubitu. Mea culpa. "Tęcza..." była pisana w czasach, gdy nawet w literaturze naukowej w Polsce pisano qubit; kubit przyjęto zaledwie parę lat temu. To ja powinienem był wprowadzić tę poprawkę, ale nie liczyłem, że tekst się w ogóle ukaże. Jednak się ukazał.

Miło, że natrafił na między innymi na czytelnika "znającego się na rzeczy", oczywiście obok, jak domniemywam, redaktora naczelnego i osoby z działu literackiego, którzy uczynili zeń tekst numeru. To pociecha! Dzięki za życzenia jak najlepszej drogi do serc czytelników i przestróg - doświadczam ich z wymienionych powodów w swojej ciernistej drodze do literatury hard sf od wielu lat, bowiem jest rzeczywiście niewielu odbiorców lubiących łamać głowy, a cóż dopiero wydawców.

Jeśli kolejne powroty do tekstu "Tęczy..." nasuną cokolwiek, jestem do dyspozycji. Uchylę wtenczas swoje co nieco o sobie.
grog
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 1
Rejestracja: ndz 18.07.2010 17:33

Re: Numer 18

Postautor: Meurglys » pt 30.07.2010 21:24

Cóż, pozwolę sobie na ocenę każdego tekstu w skali 1-10.


TĘCZA ZŁOŻONOŚCI

Tekst wybitnie nie na mój umysł. Czytało się źle, choć przebrnąłem przez cały od deski do deski, niewiele zrozumiałem - przypominało toto wielki naukowy bełkot. Ale to pewnie wina mojej niewiedzy jeśli chodzi o fizykę/biologię. Podziwiam poziom wiedzy autora, ale mimo wszystko mam wrażenie, że w dobrej literaturze bądź, co bądź popularnej nie o to chodzi by zbombardować niewinnego tysiącami specjalistycznych słówek... Jak dla mnie 2/10 - ten punkcik to za rzeczoną wiedzę autora. Należy się jej niewątpliwy szacunek.


BUNTOWNIK

4/10 Sztampowe, brak mi prozaicznej rzeczy - ładnych opisów.


KRÓLOWA ARACHNOIDÓW

8/10 Dobrze się czytało, ciekawa wizja "miasta" robali.


BAZYLISZEK

1/10 Ot taka sobie historyjka bez większego przesłania. Nie podobało mi się.


KRÓL I GŁUPIEC

6/10 Dobrze się czytało, lecz nic szczególnego. Spodziewałem się innego zakończenia.


OBSERWATOR

4/10 Nie lubię rozbełkoconego/pseudopoetyckiego sposobu narracji. Pomysł może i niezły, choć tekst z pewnością wiele by zyskał, jeśliby go rozszerzyć.


ZWIADOWCA

9/10 Jak dla mnie tekst numeru. Sprawnie poprowadzona narracja, przez którą szło się gładko. Ciekawe zakończenie, choć może nieco razić głupota elfów...


WINDYKACJA

4/10 Nic specjalnego.
Meurglys
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: pt 30.07.2010 21:07

Re: Numer 18

Postautor: satx666 » wt 03.08.2010 9:43

Spóźniony komentarz do numeru 18 prosto z Holandii...:

- Tęcza - bardzo dobry tekst hard sf. Skojarzył mi się z "innymi pieśniami" Dukaja, no i trochę spodziewałem się tego, co się wydarzy. Jeśli chodzi o kwestie warsztatowe nie czepiałbym się - sposób wykonania sprawia, że tekst wyróżnia się na tle innych, nie wszystkie opowiadania muszą być pisane w podobnym stylu... Życzę autorowi powodzenia i na pewno będę wypatrywał kolejnych tekstów.

- Buntownik - w moim odczuciu tekst wydumany i irytujący. Udźwignięcie wizji przedstawionej w tekście wymaga zdecydowanie bardziej sprawnego warsztatu...

- Królowa - opowieść szkatułkowa, przy której bardzo dobrze się bawiłem. Rzeczywiście dżdżownicom do arachnoidów daleko, ale warsztatowo tekst bardzo sprawny, a historia wciągająca. Tekst spokojnie mógłby być dłuższy, bo pewien niedosyt pozostaje - chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej na temat świata przedstawionego. Ogólnie - kolejny dobry tekst.

- Kłosówka - tutaj z kolei wrażenie odwrotne. Tekst o kilka/kilkanaście akapitów zbyt długi. Po pierwszej stronie zastanawiałem się, czy czytać do końca, ale później wizja robi się bardziej przekonująca. Ogólnie - jest w porządku, ale czegoś zabrakło, żeby opowiadanie rzeczywiście "zabijało" czytelnika.

- Bazyliszek - przyjemny szort. Podobało mi się.

Reszta komentarza w najbliższych dniach.
Ostatnio zmieniony wt 03.08.2010 21:41 przez satx666, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
satx666
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 60
Rejestracja: sob 13.05.2006 17:35

Re: Numer 18

Postautor: satx666 » wt 03.08.2010 21:37

Druga część komentarza:

- Król i głupiec - tekst napisany sprawnie, fabuła w porządku, ale czegoś zabrakło. Wstęp nazbyt rozbudowany jak na opowiadanie tej długości. Pamiętam poprzednie opowiadanie autora (chyba "synowie kaina") i to obecne podoba mi się bardziej, więc chyba jest progres.

- Obserwator - sprawnie napisane i ogólnie w porządku. Pytanie na końcu i początku zbędne. Sama postać patrzacza jakoś mnie nie przekonała...

- Zwiadowca - dziewczęce fantasy, dość sztampowe. Nie wyłapałem większych usterek językowych, ale też autorka nie operuje specjalnie wyszukanymi środkami stylistycznymi. W tak napisanym tekście akcja powinna być bardziej wartka i zaskakująca.

- Windykacja - zabawne, że firma nazywała się rectum. Poza tym - średnio.

Ogólne wrażenie po lekturze bardzo dobre. Numer na pewno bardziej równy pod względem poziomu niż poprzedni. Najlepsze moim zdaniem "tęcza" i "królowa". Zdanie co do okładki podtrzymuje :)
Awatar użytkownika
satx666
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 60
Rejestracja: sob 13.05.2006 17:35

Re: Numer 18

Postautor: Greg » pt 06.08.2010 12:21

satx666 pisze:Druga część komentarza:

- Król i głupiec - tekst napisany sprawnie, fabuła w porządku, ale czegoś zabrakło. Wstęp nazbyt rozbudowany jak na opowiadanie tej długości. Pamiętam poprzednie opowiadanie autora (chyba "synowie kaina") i to obecne podoba mi się bardziej, więc chyba jest progres.



Cieszy mnie, że widzisz progres i że zapamiętałeś moje poprzednie opowiadanie;]. Natomiast zdziwił mnie trochę komentarz odnośnie wstępu. W wordowskim formatowaniu ten fragment zanim ojciec Iulius znajdzie się na statku Vixa zajmuje nieco ponad stronę, podczas gdy cały tekst ma stron 22. A potem się już ciągle coś dzieje. Specjalnie nawet rozpocząłem akcję "in medias res" i dopiero później wytłumaczyłem po co Iulius tam poleciał etc. Cóż, będzie to wymagało dalszych szlifów. Mam nadzieję, że mojemu następnemu tekstowi już niczego nie będzie brakowało;]
Greg
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: ndz 02.12.2007 16:02

Re: Numer 18

Postautor: satx666 » ndz 08.08.2010 17:43

Późniejsze wyjaśnienie celu podróży to bardzo fajny zabieg, zostawiający czytelnikowi pole do domysłów. Co do wstępu to rzeczywiście zajmuje on "tylko" stronę, ale ta pierwsza strona imo powinna być chwytliwa. W tym opowiadaniu wstęp bardziej służy budowaniu nastroju niż rozwija akcję i to mi jakoś nie spasowało... ale to może kwestia gustu i podejścia do pisania.

Ogólnie jest naprawdę przyzwoicie :wink:
Awatar użytkownika
satx666
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 60
Rejestracja: sob 13.05.2006 17:35


Wróć do Magazyn Fantastyczny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron