dd1

Publicystyka nr 8 ----

----

dd

Dyskusje i komentarze na temat opowiadań i publicystyki w MF, a także uwagi ogólne na temat Magazynu Fantastycznego.

Moderator: Robert Zaręba

Publicystyka nr 8

Postautor: Rheged » pn 19.06.2006 17:21

Pobawmy się tutaj w komentowanie publicystyki. Ja jak na razie dopiero ósmy numer dorwałem do rąk (kupiłem w Inmedio) i jeszcze nie przeczytałem nic oprócz swojego tekstu (a tak! egoistą jestem :twisted: ), ale pewnie jeszcze dziś sam sprowokuję parę osób do dyskusji :). Tymczasem jak oceniacie publicystykę tego numeru?
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Henryk T » pn 19.06.2006 18:13

Przeczytamy, to powiemy :)
Ja na razie przejrzałem komiksy.
No i swój tekst, ale to był gol samobójczy :(
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Rheged » pn 19.06.2006 21:06

A czemuż to?

Ja na razie tylko swój tekst oraz Błogosławioną Dawida Kaina. Muszę powiedzieć, że dobry i zaskakujący szort. Zacząłem również Uprowadzenie Królewej, ale to dziś przerobię do poduszki :).

Łypnęłem plugawym okiem na Pilipiuka - na pierwszy rzut oka nic się u niego nie zmienia. Znowu śmiesznie i znowu bez sensu.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Stacho » pn 19.06.2006 22:30

Ech, nie denerwowalibyście człowieka z głębokiej prowincji! Ja jeszcze nie mam i pewnie dopadnę w sobotę. No, może w czwartek, jak dobrze pójdzie.
Stacho
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 82
Rejestracja: śr 08.03.2006 20:35
Lokalizacja: o, stąd!

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Henryk T » pn 19.06.2006 22:34

Rheged pisze:A czemuż to?

Ja na razie tylko swój tekst oraz Błogosławioną Dawida Kaina. Muszę powiedzieć, że dobry i zaskakujący szort. Zacząłem również Uprowadzenie Królewej, ale to dziś przerobię do poduszki :).

Łypnęłem plugawym okiem na Pilipiuka - na pierwszy rzut oka nic się u niego nie zmienia. Znowu śmiesznie i znowu bez sensu.


Rzuć okiem do wątku na temat. To końcówka mojej polemiki.

Stacho - może zamówisz wysyłkowo ?
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Anansi » wt 20.06.2006 9:41

z pub. A.Pilipiuk jak zwykle dobry,a cetnarowski,strzeszewskego i marzec inspirują.
Anansi
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 14
Rejestracja: śr 15.03.2006 16:00

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Rheged » wt 20.06.2006 10:11

Anansi pisze:z pub. A.Pilipiuk jak zwykle dobry,a cetnarowski,strzeszewskego i marzec inspirują.


Ciekawi mnie co widzisz dobrego w felietonie Pilipiuka? Wykazał się maksymalną ignorancją i brakiem wiedzy (nazywanie filozofii pseudonauką podczas, gdy ona nawet do miana nauki nie aspiruje, lecz do ekspertyzy o świecie...). Zresztą, Henio Tur w oddzielnym wątku dobrze podsumował jego felieton.

Za to Michał rzeczywiście wysupłał z mózgu dobry tekst. Fakt, ciężko się go czyta, ale taki już ma styl. W każdym razie - wyróżnia się.

PS: Moje nazwisko w takim kontekscie, w jakim go użyłeś powinno brzmieć - Strzeszewski. Chyba, że pomyślałeś o czym innym?
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: barkrys » wt 20.06.2006 10:35

prosty ze mnie człowiek i proste jest moje pojmowanie świata.
ale myślę sobie tak: publicystyka polega na tym, że autor przedstawia swoje poglądy na jakiś temat. ludzie to czytają i nie reagują - skucha. reagują, zgadzają się z autorem lub nie, ich sprawa, ale reagują - brawo dla autora.
brawo dla Pilipiuka.
old punks no rust
Awatar użytkownika
barkrys
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 9
Rejestracja: sob 06.05.2006 19:55
Lokalizacja: Toruń

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Rheged » wt 20.06.2006 13:08

barkrys pisze:prosty ze mnie człowiek i proste jest moje pojmowanie świata.
ale myślę sobie tak: publicystyka polega na tym, że autor przedstawia swoje poglądy na jakiś temat. ludzie to czytają i nie reagują - skucha. reagują, zgadzają się z autorem lub nie, ich sprawa, ale reagują - brawo dla autora.
brawo dla Pilipiuka.


Nie zgodzę się z Tobą w żadnym z wypadków. Istnieje jeszcze możliwość, że ludzie nie komentują bo nie mają nic do powiedzenia a wcale doceniają tekst lub go nie trawią. To jedno.

Drugie - nie można oceniać czy artykuł był dobry czy nie pod względem tego czy jest odzew czy nie. Wcale nie znaczy to, że jeśli tekst wywołuje masę krytyki to jest cokolwiek warty. Spójrz na felieton Pilipiuka - co on sobą reprezentuje? Całkowitą nie-biegłość w temacie o którym pisze, totalny brak refleksji i niechęć do wgłębiania się w sprawę. Czy taki artykuł może być dobry?

Nie. I nie będzie dobry choćby go i milion ludzi skrytykował. Bo z czegoś co jest proste, złożoności nie zrobisz. To tak jak z doskonałością świata zbudowanego z niedoskonałych elementów - paradoks.

Pilipiuk trzepie kasiorę na właśnie takich tekstach i aż dziw, że ludzie nie zauważają prostoty tego schematu. Myśl - walnę gniota bo jestem znany i ludzie łykną to bez oporu. Najłatwiej tak właśnie. No i w większości łykają. Generał P. wychowuje nam odbiorców bez abstrakcyjnej myśli uproszczając wszystko co tylko możliwe. Bo wychodzi z założenia, że jak napisze bez polotu to do większej ilości osób to trafi.

No i trafia, skuteczność maksymalna. Ale za to treść zerowa.

PS: jakby co asekurancko powiem, że wyrażam tu opinię tylko na temat twórczości Andrzeja Pilipiuka bez pragnienia obrażenia go jako człowieka. To, że ktoś pisze płytko nie musi oznaczać, że rzeczywiście taki jest. Mówię tylko o jego pisaninie.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Henryk T » wt 20.06.2006 14:24

barkrys pisze:prosty ze mnie człowiek i proste jest moje pojmowanie świata.


Jakbyś taki był, to byś nie czytał MF ani Pilipiuka, tylko myślał ,jak tu kolejną dupę na dysce wyrwać :D
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: barkrys » wt 20.06.2006 17:20

nie twierdzę, że artykuł Pilipiuka jest błyskotliwy.
ale zuważcie, że jest to praktycznie jedyny artykuł, który wogóle jest komentowany. chociaż nieliczne tylko komentarze dotyczą zawartych w nim treści. samej idei zawartej w tytule. ale myślę, że i na to przyjdzie czas. jest przecież odzielny temat na forum temu poświęcony.
może zatem parę osób zastanowi się nad tym, nad czym w swoim artykule zastanawia się Pilipiuk (może i płytko, może i grafomańsko).
wiem po sobie jak trudno jest zmusić ludzi do myślenia.
jeśli Pilipiukowi się to uda - to brawo dla Pilipiuka.
old punks no rust
Awatar użytkownika
barkrys
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 9
Rejestracja: sob 06.05.2006 19:55
Lokalizacja: Toruń

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Henryk T » wt 20.06.2006 18:15

Ejże, nie przesadzaj, że jedyny artykuł, który jest komentowany.
Po prostu zaczyna on ten numer to i wszyscy zaczęłi od niego. Teraz ludzie czytają opowiadania, a potem dojdą do reszty artykułó i o nich też sobie pogadamy.
MF wychodiz raz na 3-4 miesiące, dlatego też ja np. czytam jeden tekst na 2-3 dni, żeby mieć na dłużej ucztę. A wy ?
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Rheged » śr 28.06.2006 11:14

PO CHOLERĘ NAM KOSMICI - prymitywne, płytkie, bez sensu. Pilipiuk jak zwykle puścił oko do swoich hermetycznych odbiorców, do których nie należę. Porażka.

KULTURA TECHNOLOGICZNA... - smaczne, dobrze się czyta. Można dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy. Takie rzeczy powinny pojawiać się częściej.

FIZYKA CZARU... - jeśli się przebrnie przez arcytrudny pierwszy akapit, jest dobrze. Praktycznie coraz lepiej z każdym następnym zdaniem. Poza tym temat, który znam i który mnie również fascynuje. Brakowało mi tylko bardziej dosadnego przykładu na wykorzystanie 'magii naturalnej'. Przydałby się Mojżesz i jego rozstąpienie morza. W tych czasach, o jakich pisze Michał, właśnie Mojżesza uważano za najlepszego maga, jakiego nosił świat.

KONCEPCJA PARMENIDESA... - powiem tyle, że w końcu mogę się nie wstydzić swojego tekstu w MF ;).

HORROR AŻ STRACH SIĘ BAĆ - cóż, zgadzam się z autorem recenzji. Swoje dołożę w piątym numerze CF.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Stacho » śr 28.06.2006 18:26

Henryk T pisze: Stacho - może zamówisz wysyłkowo ?

Już mam. Nema problema, jak mawiają w Belgradzie.

Edit: A jeśli o Pilipiuka chodzi - z jednym się zgadzam. Autorom na cholerę potrzebni są kosmici. Chodzi oczywiście o twórców science fiction. Podobnie jak w fantasy na cholerę potrzebne elfy, ktasnoludy i inne takie. Zawartość wszystkich praktycznie numerów MF czy SF/SFFH w ostatnich kikunastu (co najmniej) miesiącach dowodzi, że bez wyżej wymienionych można spłodzić całą furę dobrych, albo przynajmniej niezłych tekstów.
Stacho
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 82
Rejestracja: śr 08.03.2006 20:35
Lokalizacja: o, stąd!

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Henryk T » śr 28.06.2006 20:54

Dlatego ja bardziej preferuję teksty typu Wala itp. Czyli zwykły świat, w którym zaczynają się dziać dziwne rzeczy.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Rheged » śr 28.06.2006 20:59

Ej, wszyscy o Pilipiuku znowu? Toż to już oklepany temat? Nikt nie czytał Cetnarowskiego, albo tego, no... Strzechawskiego? :lol: 8)
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Henryk T » śr 28.06.2006 21:13

Czytali. Panie, ten Strzeszewski to co to ma być ? Bazgroły jaieś pisuje, ani to o gołych babach słowa ni ma, ni o kuniach ani jak pole zaorać. Tfuu, redachtór jeden się znalazł, cie choroba.

:)

A na poważnie - jutro się rozpiszę. Drżyj !
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Rheged » śr 28.06.2006 22:22

Henryk T pisze:Czytali. Panie, ten Strzeszewski to co to ma być ? Bazgroły jaieś pisuje, ani to o gołych babach słowa ni ma, ni o kuniach ani jak pole zaorać. Tfuu, redachtór jeden się znalazł, cie choroba.


Eeeej, ale o zboczeniach było wtrącenie ;)

Henryk T pisze:A na poważnie - jutro się rozpiszę. Drżyj !


Jak polip, czy galaretka? ;)
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Henryk T » ndz 02.07.2006 19:39

No to przeczytane po dwa razy. Moje przemyślenia :
Pilipiuk - polemika posłana. Zobaczymy, co dalej.
Anna Marzec - publicystyka numeru, choć w ogromie myśli Lema trudno było opisać wszystko, dlatego też autorka postawiła na najciekawsze tematy. Widać, że w paru miejscach nieco ograniczało ją miejsce, dlatego tez nie miałbym nic przeciw drugiej części.
Cetnarowski - również bardzo dobry tekst, Rzetelny i ciekawy. Brawo.
Emil S. - spodobało mi się. Zastanawiające, choć to temat-rzeka. I chyba już wiele osób pisało o czymś podobnym, to jednak Emilowi udało się to zrobić w sposób świeży.

KOMIKS :
Tkaczyk - po łebkach i za krótkie. Przydałoby się więcej przykładów.... Więcej proszę, bo tylko aptytu sobie narobiłem.
Batman - człowiek - nietoperz to rzeczywiście wiele symboli. Ten tekst może pomoże niektóym w nowym odczytaniu postaci.
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Rheged » ndz 02.07.2006 21:16

Henryk T pisze:Emil S. - spodobało mi się. Zastanawiające, choć to temat-rzeka. I chyba już wiele osób pisało o czymś podobnym, to jednak Emilowi udało się to zrobić w sposób świeży.


No rzeka, rzeka. Dlatego też będzie o tym cały cykl felietonów. Może nie o elfach, ale o statusach ontycznych rzeczy istniejących (badź nieistniejących). Druga część w domyśle ma się zwać Byt, niebyt i nicość, a ten przeklęty Internet :wink:
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Henryk T » pn 03.07.2006 9:17

No to pisz waść i atramentu nie żałuj.
Podczytuję CF. Może przeniesiecie forum CF tutaj ? Nie musiałbym się logować co i rusz na różne fora ?
Awatar użytkownika
Henryk T
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 262
Rejestracja: pt 03.03.2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Rheged » pn 03.07.2006 14:17

Henryk T pisze:No to pisz waść i atramentu nie żałuj.
Podczytuję CF. Może przeniesiecie forum CF tutaj ? Nie musiałbym się logować co i rusz na różne fora ?


Wszyscy to nam proponują ;). Już Fahrenheit tak zrobił, teraz Ty namawiasz, żeby tu się przenieść, a tymczasem my jesteśmy pod Wrotkami i nie da rady nic z tym zrobić ;)
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Creatio Fantastica
www.creatio.art.pl
-------------------------------------------
"Gliniany Golem" Fantastyka - Wydanie Specjalne 2/2008
Awatar użytkownika
Rheged
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 91
Rejestracja: sob 11.03.2006 23:26
Lokalizacja: Olsztyn/Ostrołęka

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: Robert Zaręba » śr 05.07.2006 10:16

Anna Marzec - publicystyka numeru, choć w ogromie myśli Lema trudno było opisać wszystko, dlatego też autorka postawiła na najciekawsze tematy. Widać, że w paru miejscach nieco ograniczało ją miejsce, dlatego tez nie miałbym nic przeciw drugiej części.

Oczywiście będzie kontynuacja.
Ukażą się jeszcze przynajmniej dwa artykuły.
Robert Zaręba
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 310
Rejestracja: sob 04.03.2006 13:52
Lokalizacja: Radom

Re: Publicystyka nr 8

Postautor: mawete » pn 10.07.2006 14:58

Z publicystyki przeczytałem do tej pory tylko Pilipiuka. Jak resztę przeczytam to ocenię.
mawete
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: śr 05.07.2006 7:57


Wróć do Magazyn Fantastyczny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron