baner

Film

Batman: Rycerz Gotham

Batman: Rycerz Gotham

Premiera: Sierpień 2008
Tytuł oryginału: Batman: Gotham Knight
Format: DVD
Wydawnictwo: Galapagos
W sprzedaży od: 08.08.2008
W wypożyczalni od: 07.08.2008
Reżyser: Yasuhiro Aoki, Futoshi Higashide
Scenariusz: Brian Azzarello Josh Olson
Muzyka: Christopher Drake, Robert J. Kral
Streszczenie filmu: Antologia sześciu krótkometrażowych filmów anime, w których poznamy historię przemiany bogatego przedsiębiorcę Bruce'a Wayne'a w Mrocznego Rycerza.
Czas trwania filmu: 73
Wersja: 1 płytowa
Format płyty z filmem: płyta 2-warstwowa, 1-stronna
Zawartość płyty 1: dodatki, film
Wersje językowe filmu: angielska, polska (lektor i napisy), hiszpańska, niemiecka, węgierska, włoska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1
Polska wersja językowa: Dolby Digital 2.0
Napisy: polskie, hiszpańskie, duńskie, holenderskie, fińskie, węgierskie, włoskie, norweskie, szwedzkie
Wersja dla niesłyszących: Angielska, Niemiecka, Włoska
Dodatki specjalne: Bruce T. przedstawia: serce z lodu, Jestem ciemnością, nad krawędzią
Wersja językowa dodatków: oryginalna
Format obrazu: Szerokoekranowy (16:9) 1.78:1 Anamorficzny
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Bruce Wayne był szczęśliwym dzieckiem pary milionerów. Do czasu.
Brutalne zabójstwo rodziców, którego był świadkiem, zmieniło jego świat…
Wyjazd.
Lata ciężkich treningów fizycznych. Dążenie do intelektualnej perfekcji.
Bruce Wayne, miliarder i filantrop, powraca do rodzinnego Gotham City. Miasto „chronione” jest przez skorumpowaną policję. Bruce uważnie strzeże swojej tajemnicy…
Tylko w nocy staje się Batmanem.
Jego powołaniem jest niesienie pomocy. Wykorzystuje swe wszystkie zdolności, korzysta z mocy kontroli nietoperzy, używa niesamowitych przyrządów. Walczy z przestępczością i chroni mieszkańców swojego miasta przed Złem.

Ta historia zafascynuje nastolatków. Zachwyci dorosłych sympatyków Człowieka-Nietoperza oraz produkcji anime.

BATMAN – RYCERZ GOTHAM to 73 minuty walki ze złem w wydaniu 1-płytowym DVD oraz unikalne dodatki specjalne:

· Komentarz Gregory’ego Notecka (obecny prezes DC Comics)
· Komentarz Dennisa O’Neila (pierwszy redaktor komiksu „Batman”)
· Komentarz Kevina Conroya, który użyczył Batmanowi głosu

O produkcji

Po raz pierwszy świat usłyszał o Batmanie w roku 1939, kiedy Bob Kane i Bill Finger wydali swój komiks w serii Detective Comics. Od tamtej pory stworzono wiele serii komiksowych, seriali telewizyjnych i filmów.
Nad postacią Batmana pracowało już wielu reżyserów, scenarzystów i producentów. Na największego znawcę w „dziedzinie Batmana” wyrasta Christopher Nolan, reżyser i autor scenariusza do filmu „Batman – Początek” oraz oczekiwanego „Batman – Mroczny Rycerz”. To właśnie do twórczości Nolana znajdziemy liczne nawiązania w Rycerzu Gotham.

„Batman – Rycerz Gotham” miał na celu połączenie dwóch kultur – wschodu i zachodu. Wykorzystanie amerykańskiego pomysłu i japońskiej tradycji anime okazało się świetnym rozwiązaniem. Zgodnie z japońską tradycją, każdy kadr epizodów Rycerz Gotham został naszkicowany odręcznie. W ten sposób powstały sekwencje, które następnie animowano – w tradycji anime komputer nie jest używany jako narzędzie służące do animacji lecz jako przyrząd pomocniczy. Ręczne rysowanie postaci i używanie tradycyjnych metod animacji, czynią japońskie produkcje niepowtarzalnymi i wyjątkowymi. Podobnie wyjątkowy jest stosunek do bohaterów. W szkicu sylwetki postaci charakterystyczna jest duża głowa, będąca jednocześnie jednostką miary anime – bohater może mieć wielkość np. dwóch głów. Często zdarza się, że wszystkie kończyny i tułów są równe wielkości głowy – proporcjonalność w anime jest podrzędna. Istotna jest natomiast szeroka gama „masek” twarzy, które pokazują nam, co czuje postać. Nie można też zapomnieć o specyficznej „kresce”.

Wszystkie te elementy sprawiają, że filmy anime są atrakcją dla wyrobionego kinomana. Tylko dojrzały widz będzie w stanie docenić prawdziwą wartość japońskich metod animacji.

Sześciu reżyserów m.in. Yoshiaki Kawajiri („Animatrix”) stworzyło sześć odrębnych rozdziałów chronologicznie ukazujących przemianę Batmana z początkującego pogromcy zła w Mrocznego Rycerza.

Rycerz Gotham to opowieść o kilkorgu dzieciach, które spotkały Batmana i z których każde miało wobec niego inne odczucia. To także historia dwóch policjantów, którzy próbują się pozbierać, po tym jak przeszkodzono im w prowadzeniu ciemnych interesów. W trzecim rozdziale prezentowany jest cały arsenał broni używanej przez Rycerza oraz narzędzia, których nawet on nie śmie wykorzystać. Indianka Cassandra pokaże nam, jak emocjonalnie radzić sobie z efektami naszych działań. Spotkamy też brutalnego mordercę oraz człowieka, któremu zamiłowanie do broni oraz pogarda wobec ludzkiego życia pozwoliły przekroczyć wszelkie granice…

Siedmiu uznanych scenarzystów, m.in David Goyer („Batman: Początek”), Josh Olson („Historia przemocy”) i Alan Burnett („Batman: Animacje”) połączyło swoje siły z najlepszymi twórcami filmów animowanych, m.in. Bruce W. Timm (Batmana”, „Batmana 20 lat później”, „Supermana”), Emma Thomas („Batman – Początek”, „Batman – Mroczny Rycerz”), Masao Maruyama, Benjamin Melniker („Potwór z bagien”).

Ośmiu aktorów, którzy użyczyli swojego głosu, m.in. Kevin Conroy („Batman”, „Maska Batmana”, „Batman 20 lat później”), David McCullum („Pan i Pani Smith”, „Seks w wielkim mieście”), Corey Burton („Gwiezdne Wojny: Atak Klonów”, „Król Lew 3”, „Batman 20 lat później”).

Efektem ich pracy jest jedno ponadczasowe dzieło. Portret człowieka, mitu, legendy.

Czy wiesz, że …
· Batman jest głównym bohaterem ponad dziesięciu gier komputerowych?
· W 2000 roku w Warszawie odnaleziono pierwszy numer komiksu o Batmanie? Choć w tym roku w Polsce wybuchła wojna, pochodzący z 1939 egzemplarz jest jedynym w Europie, a jego wartość szacuje się na ponad 150.000$.

batman_rycerz_gotham_1


[Galapagos]

Galerie

Batman: Rycerz Gotham Batman: Rycerz Gotham Batman: Rycerz Gotham Batman: Rycerz Gotham

Tagi

Batman

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-