baner

Recenzja

Toppi. Kolekcja #04: Kolekcjoner [recenzja]

Przemysław Pawełek recenzuje Toppi. Kolekcja #04: Kolekcjoner
8/10
Toppi. Kolekcja #04: Kolekcjoner [recenzja]
8/10
Toppi to autor, który przez lata był na rynku niemal nieobecny. Doczekaliśmy się jednak w końcu kolekcji, dzięki której możemy się w końcu rozkoszować pracami włoskiego mistrza. Pierwsze trzy tomu prezentowały dzieła dobrane tematycznie - krótkie formy połączone motywami geograficznymi, czy też po prostu odwołujące się do świata fantazji. Czwarty tom serii to pierwszy z cyklu, gromadzący spójną serię opartą na losach jednego bohatera.

Tytułowy Kolekcjoner to postać nakreślona w sposób dość umowny. Tajemniczy wąsacz w kapeluszu przemierza świat, poszukując wyjątkowych artefaktów. Nie do końca wiadomo skąd pochodzi, ani co robi z tymi przedmiotami. Wiadomo natomiast, że w swoich dążeniach jest nieustępliwy i konsekwentny, a ze stalową wolą w parze idą pewne zasoby i umiejętności, prowadzące go zawsze do celu, nie ważne, czy droga poprowadzi go w Himalaje, czy na Dziki Zachód.

Toppi ponownie czaruje czytelnika swoim wyjątkowym stylem - to charakterystyczna dla niego kreska, granie kontrastami, wykorzystywanie zagęszczenia linii. To także - jak zwykle - popis zabawy możliwościami medium, unikanie monotonii czy powtarzalności, a także ciekawa kompozycja plansz, choć zazwyczaj nie aż tak odważna, jak mieliśmy z tym do czynienia w poprzednich tomach.

Bo "Kolekcjoner" to chyba jednocześnie najbardziej konwencjonalny z dotychczasowych albumów Toppiego - to opowieści przygodowe, czy wręcz awanturnicze, a kolejne zgromadzone tu opowieści to kolejne podróże za celem, który bywa, że sam się przemieszcza, uciekając przed bohaterem. Nie są to jednak typowe opowieści podróżnicze - Toppi odwołuje się do rdzennych mieszkańców różnych zakątków globu i ich kultur, ale jednocześnie kolejne opowieści nasączone są lekko metafizyką.

Toppi w serii o Kolekcjonerze zbliża się dość do innego włoskiego mistrza - Hugo Pratta i jego komiksów o Corto Maltese. Co prawda bohaterowie zupełnie się od siebie różnią, ale jednak pewne elementy są stałymi częściami obu tych cyklów. W podobny sposób też los popycha ich co jakiś czas ku wydarzeniom o randze wręcz historycznej. Trudno jednak mówić o kopiowaniu - to odrębne byty, a na każdym z nich swoje piętno odcisnął wyjątkowy autor.

"Kolekcjoner" to tom, który powinien zadowolić fanów Toppiego, prezentujący z jednej strony typowe dla niego motywy i mocne strony warsztatu. Jednocześnie jest to album nieco inny od poprzednich, prezentujący nieco inne oblicze autora, a jednocześnie mogący być dobrym punktem startu dla osób, które jeszcze z jego twórczością nic wspólnego nie miały. Jestem pewien, że niezależnie od stopnia znajomości jego dzieł, każdy fan komiksu otwarty na zabawę tym medium powinien wynieść z lektury sporo satysfakcji.Autor recenzji jest redaktorem Polskiego Radia.

Opublikowano:Toppi. Kolekcja #04: Kolekcjoner

Toppi. Kolekcja #04: Kolekcjoner

Scenariusz: Sergio Toppi
Rysunki: Sergio Toppi
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2023
Seria: Toppi. Kolekcja
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
Druk: czarno-biały, kolor
Oprawa: twarda
Format: 240x320 mm
Stron: 260
Cena: 125,00 zł
Wydawnictwo: Lost in Time
ISBN: 9788367270274
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Toppi. Kolekcja #04: Kolekcjoner [recenzja] Toppi. Kolekcja #04: Kolekcjoner [recenzja] Toppi. Kolekcja #04: Kolekcjoner [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-