baner

Recenzja

Amazing Spider-Man Epic Collection: Łowcy bohaterów [recenzja]

Tomasz Kleszcz recenzuje Amazing Spider-Man Epic Collection: Łowcy bohaterów
9/10
Amazing Spider-Man Epic Collection: Łowcy bohaterów [recenzja]
9/10
Na okładce doskonale znane nazwiska. Na grzbiecie rok 1992. Rok szczególny w historii Petera Parkera. I to czuć w tym albumie aż po czubki włosów.

David Micheline sprawnie i konsekwentnie rozwija fabułę pierwszej mini serii (jeśli można to tak nazwać) z nowym super złoczyńcą. W zaledwie trzech zeszytach w udany sposób mieści wprowadzenie potężnego Carnage'a. Następnie przedstawia - z użyciem retrospekcji - aktualną, skomplikowaną sytuację taktyczną: Venom jest uwięziony, a bez niego walka z kosmicznym monstrum wydaje się być skazana na porażkę. Spider-Man pozyskuje swojego arcywroga - może nieco zbyt szybko, ale w granicach obranej przez scenarzystę konwencji. I ten nowo powstały duet rusza do walki na śmierć i życie. A w tym wszystkim udało się wpleść wątek z prywatnego życia. I co najważniejsze - czyta się to naprawdę wyśmienicie.

Po udanym wstępie wpływamy już na otwarte wody pajęczego światka. Składają się na niego przeplatające się trzy historie, pisane i rysowane przez różnych artystów, a zebrane pod tytułowym nagłówkiem Łowcy Bohaterów. Czegóż tutaj nie ma. Gościnne występy (m.in. NewWarriors), cały wachlarz Super Łotrów, w tym takie egzotyki jak Sfinks czy Lightmaster. Tony akcji, rozwałki i czerstwych żarcików, a co równie istotne - są to niepublikowane w Polsce wcześniej przygody Spider-Mana z tamtego okresu. Całe to bogactwo przygotowano specjalnie z myślą o świętowaniu 30 rocznicy powstania Pajączka. Postaci, która odniosła wprost spektakularny sukces. Fanom oldschoolu oraz oldboyom tęskniącym do minionej, jedynej słusznej ery komiksowej zapewni to nieporównywalną w swoim rodzaju z niczym innym rozrywkę. Ja poczułem się na nowo jak 10 latek. Bezcenne.

To nie koniec. Na szczególną uwagę zasługuje krótka historia zamieszczona w środku albumu. J.M. DeMatteis i Mick Zeck stworzyli bowiem małą bombę atomową w postaci kontynuacji, czy też sequela Ostatnich Łowów Kravena. Jestem ogólnie zdania, że pewnych kultowych, zamkniętych tematów nie powinno się rozgrzebywać i lepiej pozwolić im obrastać należytą patyną. Tutaj autorzy udowodnili że da się takie rzeczy zrobić i zachwycić czytelnika.

Bardzo dobra końcówka ponownie ze scenariuszem Micheline'a, oraz naprawdę dającym radę Bagley'em w szczytowej formie. 100% zabawy gwarantowane. A na koniec, na deser .... wyjątkowo obszerna sekcja dodatków. Dla nas. Małych chłopców czytających 30 lat temu te komiksy... O tym. Jak powstały hologramy na okładkę [że co, dziś już nikogo nie kręcą hologramy?]. Kilka słów od wielu współautorów, które wprowadzały w klimat tej jedynej w swoim rodzaju rocznicy. Okładki. Grafiki. Łzy w oczach....

Nie będę tego ukrywał. Łowcy Bohaterów to zdecydowanie top w serii Epic Collection. Nawet nie tyle z powodu jakości zamieszczonych historia – te są bardzo dobre, ale przecież to nie jest pisarstwo wybitne, a Bagley to nie McFarlane czy nawet Eric Larsen. Ale różnorodność, bogactwo postaci, ogólnie wysoki poziom techniczny oraz ten klimat rocznicy i wprowadzające w niego dodatki sprawiają, że da się poczuć wzruszenie i podekscytowanie, jakiego dziś już ciężko w komiksowie doświadczyć. Niepublikowane zeszyty przenoszą wprost w lata 90. W "złotą erę". Ten album jest w moim odczuciu obowiązkową pozycją dla każdego fana Pająka, ale także komiksu super bohaterskiego w ogóle. To magia, do której przeżycia z czystym sercem zachęcam. Dla starszych. Dla młodszych. Dla fanów obrazkowych opowieści. To jest kwintesencja, za którą miliony ludzi pokochało komiks.

Opublikowano:Amazing Spider-Man Epic Collection: Łowcy bohaterów

Amazing Spider-Man Epic Collection: Łowcy bohaterów

Scenariusz: David Michelinie, J.M. DeMatteis
Rysunki: Mark Bagley, Scott McDaniel, Michael Zeck
Wydanie: I
Data wydania: 24 Kwiecień 2024
Seria: Amazing Spider-Man
Tłumaczenie: Marek Starosta
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Stron: 480
Cena: 199,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328153806
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Amazing Spider-Man Epic Collection: Łowcy bohaterów [recenzja] Amazing Spider-Man Epic Collection: Łowcy bohaterów [recenzja] Amazing Spider-Man Epic Collection: Łowcy bohaterów [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-