baner

Recenzja

Amazing Spider-Man. Tom 3, Straczynski, Deodato, Romita Jr [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Amazing Spider-Man. Tom 3
7/10
Amazing Spider-Man. Tom 3, Straczynski, Deodato, Romita Jr [recenzja]
7/10
Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Po dwóch doskonałych tomach spod pióra scenarzysty J. M. Straczynskiego tom trzeci powoli zaczyna zmierzać w kierunku tego, z czym kojarzymy niesławny finał runu do “Amazing Spider-Mana” tego twórcy. Krótko mówiąc: robi się coraz głupiej, choć dalej lektura bywa porywająca i oferuje kilka zaskoczeń.

Na niemal 500 stronach znajdziemy pięć historii. Najpierw Pająk zmierzy się z kolejnym totemicznym demonem, a w wyniku wydarzeń z tomu drugiego na scenie pojawi się również Loki. Później dostajemy dokończenie ciągnącego się przez całą serię wątku Ezekiela. Głównym daniem i najdłuższą historią w zbiorze jest fabuła “Grzechy dawne”, gdzie Peter będzie musiał ponownie zmierzyć się ze swą drugą największą traumą: śmiercią Gwen Stacy. Na koniec dostajemy opowieść, która w pewien sposób jest lustrzanym odbiciem genezy Spider-Mana, jednak jej bohater zamiast herosem, staje się przestępcą, a Peter w pewien sposób musi wejść w buty wujka Bena.

Bardzo lubię, w jaki sposób Straczynski pisze Pająka, jak wkłada mu w usta mnóstwo bezsensownej gadaniny, którą bohater próbuje ukryć stres albo odwrócić uwagę przeciwników. W drugim tomie zachwycił mnie obyczajowy wątek naprawiania relacji Petera i MJ, napisany naturalnie, lekko i szczerze. Trochę szkoda, że im dalej w serię, tym mniej takich kawałków. W tomie trzecim dzieje się dużo i stawka idzie w górę. Osoby, których nie przekonywała totemiczna geneza mocy pajęczego bohatera, na razie mogą odetchnąć z ulgą - wątek ten zostaje w tomie trzecim zakończony. Niesławne “Grzechy dawne” oraz finał “Księgi Ezekiela” mają tyle zwrotów fabularnych, że momentami przywodzą na myśl brazylijską telenowelę. Choć czyta się to dobrze, akcja gna na złamanie karku i co kilka stron twórcy serwują czytelnikowi jakąś niespodziankę, to nie kupuję tego. Mam wrażenie, że to sztuczne podbijanie stawki. Widzę w tym nie naturalny rozwój opowieści, a chęć zszokowania odbiorcy za wszelką cenę, czasem wbrew logice i duchowi opowieści.

Na szczęście wciąż dostaniemy tu kilka zgrabnych dialogów, naturalne tło obyczajowe i jedną skromną historię, która jest prawdziwą perełką na tle pozostałych bombastycznych fabuł. Właśnie na tych kilku stronach Straczynski pokazuje, jak doskonale potrafi uchwycić esencję tego, kim jest Spider-Man. Stawiając go naprzeciw 12-letniego złodzieja rowerów, który osaczony przez policję, sięga po broń, doskonale chwyta całą empatię ścianołaza i jego umiejętność wychodzenia z tarapatów w nieoczywisty sposób.

Warto też wspomnieć, że dotychczasowego etatowego rysownika serii Johna Romitę Jr. zastępuje tu w połowie tomu (czyli od “Grzechów dawnych”) Mike Deodato, przez co np. porucznik Lamont otrzymuje twarz Roberta Redforda. Dodatkowo lwią część ostatniej historii rysuje Mark Brooks posługujący się quasi-mangowym stylem. Dla mnie to zmiana na minus, ale wiem, że sporo osób nie przepada za rysunkami Romity Juniora, więc pewnie kwestia gustu.
Uwielbiam run Starzynskiego do “Amazing Spider-Man”. Pierwsze dwa tomy to jedne z najlepszych komiksów o Spider-Manie (i Peterze Parkerze) w historii opowieści obrazkowych ze ścianołazem. Tom trzeci wciąż ma rewelacyjne momenty, mimo że momentami scenarzysta trochę “przedobrza” (samodzielnie lub na życzenie redaktora naczelnego, o której to praktyce pewnie będę więcej pisał w recenzji kolejnych tomów). Mimo to - warto znać i mieć na półce, bo to dalej kawał porządnej lektury i nawet w gorszych momentach, wciąż lepsza rzecz niż współczesne przygody Pająka.

Opublikowano:Amazing Spider-Man. Tom 3

Amazing Spider-Man. Tom 3

Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: Mike Deodato, John Romita Jr
Wydanie: I
Data wydania: 20 Marzec 2024
Seria: Amazing Spider-Man, Marvel Classic
Tłumaczenie: Marek Starosta
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 17,0x26,0 cm
Stron: 408
Cena: 179,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328162129
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Amazing Spider-Man. Tom 3, Straczynski, Deodato, Romita Jr [recenzja] Amazing Spider-Man. Tom 3, Straczynski, Deodato, Romita Jr [recenzja] Amazing Spider-Man. Tom 3, Straczynski, Deodato, Romita Jr [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-