Recenzja

Gwiezdny zamek #06: Międzyplanetarna wystawa z 1875 roku [recenzja]

Przemysław Pawełek recenzuje Gwiezdny zamek #06: Międzyplanetarna wystawa z 1875 roku
6/10
Gwiezdny zamek #06: Międzyplanetarna wystawa z 1875 roku [recenzja]
6/10
Gwiezdny Zamek to seria dobrze już znana polskim czytelnikom. Alex Alice już na jej początku wplątał swoich bohaterów w intrygę pomiędzy światowymi mocarstwami, by potem posłać ich w kosmos, wnosząc konflikt na poziom międzyplanetarny i nadając mu kolonialną wymowę.

Szósty tom cyklu to znowu działania na Ziemi, gdzie nasi awanturnicy wybierają się na tytułową międzyplanetarną wystawę w Paryżu, nawiązującą do historycznych wystaw światowych. Nie idą jednak oczywiście zwiedzać, a kontynuować swoje przygody - odbić marsjańską Księżniczkę, która przetrzymywana jest tam częściowo jako uprzedmiotowiony eksponat, a częściowo trofeum. Oczywiście nie będzie łatwo.

Kolejna odsłona serii, domykająca trzeci podcykl, trzyma się utartych kolein i nikogo chyba niczym nie zaskoczy. Alex Alice dysponuje bogatą fantazją i kapitalnym warsztatem, dzięki czemu to kolejny tomik, który wygląda niezwykle atrakcyjnie. Autor miesza tu wpływy Verne'a z koncepcją eterpunk, wymyślił niesamowite urządzenia, machiny i pojazdy, a ludzkość zetknął z obcymi rasami. Jednocześnie - tak jak i poprzednio - choć otrzymaliśmy niemal 60 kolejnych, w dodatku gęsto upchanych kadrami (i dialogami) plansz, to fabuła przez większość czasu jest dość flegmatyczna. To przez sporą część przegadany album, a gęstość kompozycji kadrów tylko dociąża całość. Być może w oryginalnym, większym, gazetowym formacie, takie operowanie kadrami się broni, ale w formacie typowego albumu powoduje to, że kolejnym stronom brak 'oddechu'.

Odwiedziny na międzynarodowej wystawie to ponownie uczta dla oczu, bo Alice operuje warsztatem najwyższej klasy. Niestety jednak - pomimo mnóstwa fajnych pomysłów - nie czyta się tego komiksu tak dobrze, jak ogląda. Nie jest to koniec podróży, bo bohaterowie ponownie lecą w kosmos, nie spodziewam się jednak, by formuła po sześciu tomach uległa w przyszłości większej zmianie.


Autor recenzji jest redaktorem Polskiego Radia.

Opublikowano:Gwiezdny zamek #06: Międzyplanetarna wystawa z 1875 roku

Gwiezdny zamek #06: Międzyplanetarna wystawa z 1875 roku

Scenariusz: Alex Alice
Rysunki: Alex Alice
Wydanie: I
Data wydania: 12 Lipiec 2023
Seria: Gwiezdny zamek
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 216x285 mm
Stron: 62
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328154995
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Gwiezdny zamek #06: Międzyplanetarna wystawa z 1875 roku [recenzja] Gwiezdny zamek #06: Międzyplanetarna wystawa z 1875 roku [recenzja] Gwiezdny zamek #06: Międzyplanetarna wystawa z 1875 roku [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-