reklama

Artykuł

Przybij piątkę komiksowi #2023 (Chmielewski)

Łukasz Chmielewski
Kolejna edycja "Przybij piątkę komiksowi", czyli zabawy w polecenia fajnych komiksów do przeczytania. Boże Narodzenie tuż tuż, więc i okazja idealna, żeby polecić pięć komiksów godnych uwagi i wskazać pięć osób, żeby zrobiły to samo. Niech wieść się niesie! Niech te komiksy trafią pod strzechy!


Zasady są proste. Należy wybrać pięć komiksów i wskazać pięć osób, które mają zrobić to samo. Wybieramy komiksy wydane między grudniem 2022 roku a grudniem 2023 roku. Jest duża szansa, że łatwo będzie je kupić. Podajemy zdanie-dwa uzasadnienia wyboru. Róbcie to na swoich stronach www, FB, TT itd., tagując #przybij5komiksowi. Dzięki tagom będzie można zebrać typy i zrobić zestawienie najczęściej polecanych.

Moja piątka:Ta, która mówi
Malintzin, Malinali, Doña Marina... Kochanka i przewodniczka Corteza wyryła się w historii kolonizacji Ameryki pod wieloma imiona, wiele twarzy ma też jej skomplikowana biografia, rozpięta pomiędzy miłością a patriotyzmem. Kapitalna biografia, która pozwala zrozumieć sukces konkwistadorów.
Reckless. Zniszczyć wszystkie potwory
Neonoirowy kryminał, który wie, po co jest gatunek literacki i jak go wykorzystać. Jest w tym komiksie wszystko, czego trzeba do czytelniczej nirwany: do twardego bohatera z mroczną przeszłością, przez charakterystyczną narrację, po społeczno-rasowe tło sprzed paru dekad w USA.
Festiwal
W 1955 roku odbył się w Warszawie V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów, w którym wzięło udział około 30 tysięcy osób z 114 krajów. To historyczne wydarzenie jest punktem wyjścia do opowieści o Polsce, która podnosi się z gruzów, i o konfrontacji pragnień i marzeń z rzeczywistością, która zamienia je w gruzy. Całość dopełnia eksperymentalna forma graficzna.
Rytuały
Groteskowa, dramatyczna, horrorowa historia, w której główną role gra figurka ze sterczącym fallusem. Posążek staje się fetyszem i symbolem najgłębiej skrywanych pragnień i lęków, teorii spiskowych i zwykłego szaleństwa. A może sens widzą tylko, ci którzy nie bali się otworzyć oczu...
Miły dom nad jeziorem #01
Pierwszy tom horrorowej sagi. Grupa osób zbiera się w domu wspólnego przyjaciela, a wokół rozpętuję się armagedon. Świat ginie, ale oni są odizolowani od katastrofy, za którą stoi właściciel domu... Świetny początek opowieści o człowieku, moralności i teodycei.

Nominuję Przemka Pawełka z Polskiego Radia, Pawła Panica z "Zaleglekomiksy", Jana Sławińskiego z "Anonimowego Grzybiarza", Marcina Kamińskiego z "Kamień z serca" i Wojtka Szota ze "Zdaniem Szota".

#przybij5komiksowi

Pięć!

Opublikowano:Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-