baner

Recenzja

Czerwona Maska #01 [recenzja]

Michał Chudoliński recenzuje Czerwona Maska #01
5/10
Czerwona Maska #01 [recenzja]
5/10
Integral „Czerwonej maski” pogłębia świat ukazany w frankofońskim klasyku, „7 żywotach krogulca”. Jednocześnie, niestety jest to pozycja przeznaczona wyłącznie dla zagorzałych fanów płaszcza i szpady oraz miłośników XVII wieku we Francji.
Zostajemy zanurzeni w epoce bezprawia i okrucieństwa, z których były znane rządy kardynała Richelieu. Każda akcja przynosi jednak reakcję – na horyzoncie ukazuje się zamaskowana postać, sprawiedliwy mściciel. Pomaga biednym i potrzebującym, wymierzając przy tym karę wyzyskiwaczom. To cwany szermierz, wychodzący w ostatniej chwili z zastawionych na niego pułapek. A jego tożsamość skrywa szkarłat.

Czytelnicy oczekujący podobnej jakości, co w dotychczas znanych komiksach Cothiasa i Julliarda mogą poczuć się w tym przypadku zawiedzeni. W „Czerwonej masce” przedstawione zostają historie poprzedzające „7 żywotów krogulca”. Wyczuwalne jest poczucie, że autorzy dopiero rozkręcają się w gatunkowych meandrach, a fabuła opiera się mocno na konwencji. Więcej tutaj awanturnictwa, akcji, przygody aniżeli meandrów politycznych intryg czy kontekstu epoki. Historyczne aspekty są bardziej tłem, będącym fundamentem dla przedstawienia rozbudowanych scen potyczek

Leśne krajobrazy, wnętrza zamków oraz lochy są mocno generyczne. Z perspektywy czasu „Czerwona maska” traci na oryginalności, będąc przystępną, ale jednak płaską rozrywką przeznaczoną dla nastolatków. Owszem, przemoc ukazana w omawianej kolekcji jest bardziej dosadna niż w innych gatunkowo podobnych komiksach, ale przedstawione perypetie nigdy nie wychodzą poza ramy spodziewanych motywów. To kolejne przygody łudząco podobne do perypetii Robin Hooda czy Zorro, tylko anturaż się zmienia.

Opublikowano:Czerwona Maska #01

Czerwona Maska #01

Scenariusz: Patrick Cothias
Rysunki: André Juillard
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2023
Seria: Czerwona Maska
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 210 x 297 mm
Stron: 144
Cena: 120,00 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-969177-3-7
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Czerwona Maska #01 [recenzja] Czerwona Maska #01 [recenzja] Czerwona Maska #01 [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-