baner

Recenzja

Batman Knightfall #05: Nowy początek [recenzja]

Tomasz Kleszcz recenzuje Batman Knightfall #05: Nowy początek
7/10
Batman Knightfall #05: Nowy początek [recenzja]
7/10
Oto i jest. Piąty i ostatni tom wydarzenia, które jak żadne inne wstrząsnęło światem Batmana. Czy po tylu stronach autorzy są w stanie jeszcze czymś zaskoczyć?


W poprzedniej części wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Bruce Wayne odzyskał siły, pokonując mianowanego przez siebie nieuważnie następcę, a w jaskini nastąpiła długo wyczekiwana równowaga. Dlatego sporym zaskoczeniem jest fakt, że już w pierwszym zeszycie otwierającym niniejszą publikację Bruce Wayne przekazuje kostium Dickowi Graysonowi, alias "NightWing". Sytuację tę naświetla na szczęście Wojciech Nelec we wstępie, od którego proponuję zacząć lekturę, aby mieć właściwą perspektywę na przedstawione historie.
Ta zmiana nie ma jednak wpływu na Gotham i losy jego mieszkańców, zwłaszcza tych spod ciemnej gwiazdy. "Life's go on" jak to się mówi. Na wstępie świeżo upieczony, nowy Batman musi stawić czoła potężnemu przeciwnikowi w postaci Two Face' a, z którym miał już do czynienia, nosząc kostium NightWinga, a z którego to starcia wyszedł bardzo mocno poturbowany. Herosom przyjdzie także zmierzyć się z nowym zagrożeniem kryjącym się pod pseudonimem "Steel Jacket". Kim jednak jest ta postać, pozostaje zagadką nieszczególnie interesującą z uwagi na mało atrakcyjną wizualnie koncepcję tejże postaci oraz całkowity brak rozbudowania jej charakterystyki. Mniej więcej w połowie tomu Bruce Wayne powraca do roli Batmana [chyba nikogo nie mogło to zaskoczyć?], a fabuła wraca na dość utarte tory walki dobra ze złem. Wyjątkiem jest bardzo udane zakończenie, w którym - w świetnie napisanej historii - powraca sprawca całego tego spektakularnego wydarzenia.
Stałym i stabilnym motywem większości opowieści jest Robin, który od początku serii Knightfall ma do wykonania zadanie, polegające na przypominaniu czytelnikowi roli, jaką do odegrania ma Batman i jego symbol. To ważne, ponieważ zarówno Dick Grayson, jak i Jean Paul Valley wydawali się nie do końca pamiętać, czym jest Batman.

Autorzy pracujący nad niniejszym tomem są już czytelnikowi bardzo dobrze znani. Mamy tu do czynienia ze ścisłą kontynuacją poprzednich odsłon cyklu, wraz z plusami i minusami, z jakimi mieliśmy już do czynienia. Największą zaletą omawianej pozycji jest fakt, że z zeszytami stanowiącymi jej zawartość polski czytelnik ma do czynienia po raz pierwszy. Chociaż realnie rzecz ujmując, nie wnoszą one już nic nowego do trzęsienia, jakie spowodował Bane, to stanowią miłe podsumowanie i zakończenie tej monumentalnej sagi. Ponownie w mojej ocenie najsłabiej prezentuje się warstwa graficzna. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że powstała już po debiucie spektakularnej serii Wildcats, czy też porównamy ją z wychodzącymi paralelnie zeszytami Spidermana rysowanymi przez McFarlane'a, zrozumiemy że to jest przepaść nie do zasypania. Batman nie miał szczęścia do naprawdę wybitnych ilustratorów. A na pewno nie pracowali oni pod koniec serii Knightfall.

"Nowy początek" to trzymający dotychczasowy poziom serii album z - co jeszcze raz muszę podkreślić - rewelacyjnym zakończeniem, który polskiego czytelnika zapozna z niepublikowanymi w Polsce materiałami z tamtego okresu. Klasyczne scenariusze oprawione w przeciętną już jak na owe lata standardy szatę graficzną zdecydowanie nie wybrzmiewają tak głośno, jak początkowe tomy cyklu. Niemniej radość z lektury na pewno znajdą czytelnicy zamiłowani w klimacie lat 90. oraz oczywiście fani poprzednich odsłon. Jest to na pewno pozycja [jako całość] godna polecenia i zaznajomienia się także dla każdego miłośnika komiksów super bohaterskich w ogóle.

Opublikowano:Batman Knightfall #05: Nowy początek

Batman Knightfall #05: Nowy początek

Scenariusz: Chuck Dixon, Alan Grant, Doug Moench
Rysunki: Graham Nolan, Bret Blevins, Phil Jimenez
Wydanie: I
Data wydania: 26 Kwiecień 2023
Seria: Batman, Batman Knightfall
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 17,0x26,0 cm
Stron: 552
Cena: 199,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328156258
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Batman Knightfall #05: Nowy początek [recenzja] Batman Knightfall #05: Nowy początek [recenzja] Batman Knightfall #05: Nowy początek [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-