baner

Recenzja

Injustice. Bogowie pośród nas #04: Rok czwarty [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Injustice. Bogowie pośród nas #04: Rok czwarty
6/10
Injustice. Bogowie pośród nas #04: Rok czwarty [recenzja]
6/10
Czwarty tom "Injustice", choć teoretycznie tak samo przegięty i bezpretensjonalny jak trzy poprzednie, to jednak inny. Czuć zmianę scenarzysty (Toma Taylora zastąpił Brian Buccellato), historia zdaje się kręcić w kółko i być sztucznie rozciągnięta do 12 części. Mimo że zarys fabuły jest iście epicki, to lekturze towarzyszą letnie emocje.

Podjudzani przez Aresa i zaniepokojeni rządami Supermana, na Ziemię schodzą greccy bogowie. Wysłani przez Zeusa Hermes, Apollo, Atena, Herkules i inni stawią czoła ziemskim superbohaterom, którzy trzymają władzę. Walka okaże się szybka, mocna i brutalna. Wonder Women będzie musiała wybrać stronę, rozdarta między wiernością Supermanowi a oddaniu matce i armii Amazonek.

Brzmi to nieźle, a sprowadza się do w gruncie rzeczy nudnej wymiany ciosów między coraz to silniejszymi postaciami. Ciekawe pytania (wspomniane rozdarcie Diany, wątek zastąpienia bogów przez superbohaterów) i "szokujące twisty" szybko zostają zapomniane w natłoku akcji. Po raz pierwszy czuć też, że rozpisana na multum postaci historia się rozpada - drużyna Batmana jest tu praktycznie zbędna i nie ma nic do roboty poza niespecjalnie błyskotliwym komentowaniem wydarzeń i strojeniem groźnych min. Całości brakuje lekkości i nuty kontrolowanego szaleństwa, które czyniły wyjątkowymi poprzednie tomy. Buccellato powtarza zagrywki poprzednika (szokujące zgony i epickie powroty), ale wszystko wydaje się być zbyt wykalkulowane i podane ciężką ręką.

Całość ratuje dołączony do albumu annual ze scenariuszem Toma Taylora. Ten zeszyt o powiększonej objętości pokazuje, że w świecie "Injustice" wciąż jest miejsce na sporo nieskrępowanej zabawy. Taylor zabiera nas do podwodnego więzienia, gdzie przebywają wszyscy członkowie ruchu oporu i koncentruje się na bohaterze, który nie miał jeszcze okazji zadebiutować w serii. Dzięki dużej dawce luzu i humoru, ten jeden zeszyt sprawia więcej odbiorczej frajdy niż 12-cześciowa epopeja o starciu z greckimi bogami. Mam nadzieję, że Taylor jeszcze wróci do serii, bo pokazuje on, że wie czym "Injustice" powinno być - przegiętą, nieskrępowaną zabawą, a nie tylko żmudną nawalanką między coraz silniejszymi postaciami, które wygłaszają nadęte monologi. Zeszyt Taylora sprawia, że podnoszę końcową ocenę całości.

Opublikowano:Injustice. Bogowie pośród nas #04: Rok czwarty

Injustice. Bogowie pośród nas #04: Rok czwarty

Scenariusz: Brian Buccellato, Tom Taylor
Rysunki: Bruno Redondo, Mike S. Miller
Wydanie: I
Data wydania: 22 Luty 2023
Seria: Injustice. Bogowie pośród nas
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 17,0 x 26,0 cm
Stron: 304
Cena: 129,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328156999
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Injustice. Bogowie pośród nas #04: Rok czwarty [recenzja] Injustice. Bogowie pośród nas #04: Rok czwarty [recenzja] Injustice. Bogowie pośród nas #04: Rok czwarty [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-