Recenzja

Fantastyczna Czwórka. Tom 2, Hickman [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Fantastyczna Czwórka. Tom 2
8/10
Fantastyczna Czwórka. Tom 2, Hickman [recenzja]
8/10
“Fantastyczna Czwórka” Jonathana Hickmana, obok “Daredevila” Bendisa i Brubakera oraz “Spider-Mana” J.M. Straczyńskiego, to chyba moja ulubiona seria Marvela z lat dwutysięcznych. Hickman doskonale potrafi uchwycić to, co w serii o Pierwszej Rodzinie Marvela najważniejsze: zew bezkresnej przygody podszyty naukowymi teoriami i przede wszystkim świetnie prowadzone postacie, które łączą żywe relacje.

Scenarzysta czerpie garściami z bogatej historii F4, dzięki czemu w drugim tomie dostajemy swoiste “Best of”. Jest doktor Doom, jest Namor, są Silver Surfer i Galactus, na horyzoncie majaczą Inhumans. W zawiłej intrydze, która rozgrywa się na wielu planach czasowych, Hickman nie zapomina o postaciach. Ich relacje są siłą napędową jego serii, a dzięki temu, że scenarzysta potrafi czasem zwolnić, otrzymujemy świetne odcinki i charakterologiczne perełki - jak w zeszycie, gdy Ben Grimm odzyskuje ludzką formę i przeżywa najlepszą noc w życiu lub w scenie, gdy Sue robi Spider-Manowi kanapki. Nie brakuje również momentów humorystycznych (za te odpowiadają przede wszystkim dzieciaki zebrane w Baxter Building), zaskakujących (córka Reeda zawierająca sekretny pakt z jego największym wrogiem) i emocjonalnych.

To ten moment w historii komiksów o Richardsach i spółce, gdy drużyna zostaje pozbawiona jednego z członków-założycieli. Zanim jego miejsce zajmie Spider-Man, możemy w prawie całkowicie niemym zeszycie zobaczyć, jak ze stratą radzi sobie pozostała trójka. Przygnębiający nastrój żałoby udziela się czytelnikowi - czuć, że to śmierć, która ma znaczenie, a nie rzecz, którą za kilka zeszytów cofnie kolejny restart.

“Fantastyczna Czwórka” pisana przez Jonathana Hickmana to komiks, który potrafi rozbawić, wzruszyć, wciągnąć wartką akcją i zaciekawić tym, co dopiero się wydarzy w kolejnych zeszytach. Scenarzysta świetnie sobie radzi z bogatym dziedzictwem komiksowej rodziny i zgrabnie korzysta z elementów wprowadzonych przez innych twórców na przestrzeni poprzednich dekad. Jednocześnie cały czas opowiada własną historię, która pcha Fantastyczną Czwórkę na nowe tory.

Opublikowano:Fantastyczna Czwórka. Tom 2

Fantastyczna Czwórka. Tom 2

Scenariusz: Jonathan Hickman
Rysunki: Neil Edwards, Steve Epting, Barry Kitson
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2022
Seria: Fantastyczna Czwórka, Marvel Classic
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 × 260 mm
Stron: 432
Cena: 179,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328154391
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Fantastyczna Czwórka. Tom 2, Hickman [recenzja] Fantastyczna Czwórka. Tom 2, Hickman [recenzja] Fantastyczna Czwórka. Tom 2, Hickman [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-