Recenzja

Abe Sapien #03: W odmętach i inne opowieści, Hellboy, Mignola, Fiumara [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Abe Sapien #03: W odmętach i inne opowieści
8/10
Abe Sapien #03: W odmętach i inne opowieści, Hellboy, Mignola, Fiumara [recenzja]
8/10
“W odmętach i inne opowieści” to przygody Abe Sapiena rozgrywające się przed wcześniej wydanymi po polsku historiami zebranymi w dwóch tomach o wspólnym tytule “Mrocznie i straszliwie”. Na ponad 400 stronach powracamy głównie do czasów, gdy Hellboy opuścił Biuro Badań Paranormalnych i Obrony. To miła odmiana po przygodach bohatera, które orbitowały wokół Apokalipsy.

W tomie wydanym przez Egmont znalazło się jedenaście komiksów. Najdłuższy to tyłowy “W odmętach” (ponad 120 stron), najkrótsze liczą stron 10. W znakomitej większości historie te opowiadają o kolejnych misjach, na jakie Biuro wysyła Sapiena. Bohater musi wyjść z cienia bardziej doświadczonego i popularniejszego Hellboya, a także znaleźć nić porozumienia z innymi agentami. Sapien zmierzy się z demonicznymi mnichami, opętanym dzieckiem, pradawnymi wampirami, morskim potworem i nie tylko.

Historiom nie można odmówić klimatu. Groza miesza się z akcją, a naukowe teorie z impetem zderzają się z fikcyjnymi i historycznymi wydarzeniami. Każda opowieść jest osobną historią, a atrakcji nie brakuje. Czytając ten tom, miałem flashbacki do “Spętanej trumny” i “Prawej ręki zniszczenia”, które zbierały krótkie historie o Hellboyu pracującym dla Biura. Oczywiście fakt, że tu bohaterem jest Sapien, czyni lekturę innym doświadczeniem, jednak miałem wrażenie, że to o wiele ciekawsze opowieści, niż te przedstawione w dwutomowym “Mrocznie i straszliwie”. Chyba po prostu wolę te krótkie, dość proste komiksy z niekiedy przewrotnym finałem niż długie, wielowątkowe fabuły.

“W odmętach i inne opowieści” to bardzo udany zbiór, który jak każde wydanie zbiorcze zbierające do kupy komiksy z różnych lat ma lepsze i gorsze opowieści. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jednym spodobają się historie z przeszłości Sapiena, innych zainteresują przede wszystkim jego tworzące się relacje z członkami Biura. To lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów wykreowanego przez Mike’a Mignolę świata - zwłaszcza tych, którzy woleli prostsze opowieści o polowaniu na potwory, a nie dramatyczne ratowanie całego świata.

Opublikowano:Abe Sapien #03: W odmętach i inne opowieści

Abe Sapien #03: W odmętach i inne opowieści

Scenariusz: Mike Mignola, Scott Allie, John Arcudi
Rysunki: Max Fiumara, Sebastian Fiumara
Wydanie: I
Data wydania: 9 Listopad 2022
Seria: Abe Sapien
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 × 260 mm
Stron: 448
Cena: 149,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328149113
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Abe Sapien #03: W odmętach i inne opowieści, Hellboy, Mignola, Fiumara [recenzja] Abe Sapien #03: W odmętach i inne opowieści, Hellboy, Mignola, Fiumara [recenzja] Abe Sapien #03: W odmętach i inne opowieści, Hellboy, Mignola, Fiumara [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-