baner

Recenzja

Lucky Luke na siodełku, Mawil [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Lucky Luke. Lucky Luke na siodełku
7/10
Lucky Luke na siodełku, Mawil [recenzja]
7/10
“Lucky Luke na siodełku” to kolejna - po “Człowieku, który zabił Lucky Luke’a” i “Wanted Lucky Luke!” - wariacja na temat popularnej francuskiej serii. O ile Matthieu Bonhomme w swoich dwóch albumach stawiał na poważne podejście do tematu, tak niemiecki rysownik i scenarzysta Mawil tworzy swój własny pastisz komiksu o najszybszym kowboju Dzikiego Zachodu.

W wyniku przypadku dzielny szeryf broni przed gangsterami pewnego wynalazcę, a następnie towarzyszy mu w podróży. Wkrótce się okazuje, że bandziorów nasłał na mężczyznę nieuczciwy konkurent. Luke będzie musiał pomóc Albertowi Overmanowi dotrzeć do San Francisco i wziąć udział w wyścigu bicyklów. W tym celu będzie musiał pokonać wiele niebezpieczeństw i przeciwności losu, a także zmienić siodło na siodełko. Co na to jego wierny druh, Jolly Jumper?

Mawil ze swadą kreśli portret Dzikiego Zachodu, który nie ulega postępowi i nowinkom technicznym “z wielkich miast”. Wprowadzenie do tego świata roweru budzi zamieszanie i konsternację - ślady opon brane są za odciski węża, zaś metalowa konstrukcja zostaje okrzyknięta przez Indian wcieleniem demona. Humor jest prosty, jednak bardziej zróżnicowany niż w komiksach z klasycznej serii o Luke’u - brak tu powtarzającego się gagu, a fabuła wydaje się bardziej dynamiczna (może przez fakt, że przybiera formę opowieści drogi).

Całość zyskuje również dzięki charakterystycznej kresce Mawila, który nie kopiuje Morrisa, a pozostaje wierny swojemu stylowi. Świetnie wypadają zwłaszcza dynamiczne sekwencje - pościgi i strzelaniny. “Lucky Luke na siodełku” to ciekawa autorska propozycja Mawila, która odświeża dość skostniałą formułę wydawanej od lat serii. Może nie jest to najlepszy album cyklu, ale na pewno warta uwagi ciekawostka, którą każdy fan przygód Lucky Luke’a powinien sprawdzić.

Opublikowano:Lucky Luke. Lucky Luke na siodełku

Lucky Luke. Lucky Luke na siodełku

Scenariusz: Mawil
Rysunki: Mawil
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2022
Seria: Lucky Luke
Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 21,6x28,5 cm
Stron: 64
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328152953
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Lucky Luke na siodełku, Mawil [recenzja] Lucky Luke na siodełku, Mawil [recenzja] Lucky Luke na siodełku, Mawil [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-