baner

Recenzja

Joker/Harley. Zabójczy umysł [recenzja]

Tomasz Kleszcz recenzuje Joker/Harley. Zabójczy umysł
8/10
Joker/Harley. Zabójczy umysł [recenzja]
8/10
Milczenie owiec 31 lat później...

Dobre komisy często bazują na znanych postaciach, ale w zupełnie nowych, często zaskakujących aranżacjach. Kami Garcia może nie zaskakuje, ale jej aranżacja wypada naprawdę nieźle.

Szanujący się kryminał powinien zacząć się od morderstwa. Scenarzystka zadość czyni tej zasadzie, dając nam trupa już na drugiej stronie komiksu. Ale to tylko pretekst, by przedstawić główną bohaterkę, a jest nią.... profilerka (policjantka czy nawet pani detektyw brzmiałoby pewnie zbyt nudno). Harley Quinzen, niesamowicie błyskotliwa, a przy tym butna, twarda i pewna swego. Prawdopodobnie nie ma innego wyjścia, obierając jedyna postawę, jaka umożliwia jej utrzymanie się w męskim, nie zawsze najwyższych lotów intelektualnych, towarzystwie.

Młoda blond policjantka, doświadczony przełożony - Gordon, sadystyczny - ale nie szalony zabójca oraz makabrycznie okaleczone zwłoki bardzo silnie przywodzą na myśl kultową książkę Harrisa, a zwłaszcza jej fenomenalna filmową adaptacje – Milczenie owiec. Harley to prawie kopia Clarise. Joker, niczym Jame Gumb uczy się swojego fachu. I okey, nie jest to problem nie do przeżycia. Ostatecznie film ma już 30 (!) lat i młode pokolenia niekoniecznie musiały mieć z nim do czynienia.

Pojawienie się Jokera lekko rozczarowuje. Jest mniej angażujący, mniej prawdziwy. Sprawia wrażenie na siłę dopasowanego do komiksowego wizerunku, nie mając z pierwowzorem wiele wspólnego... Chociaż mamy bogatą [ale jakże sztampową, gdzie pojawia się agresywny ojciec i związane z tym trudne dzieciństwo] retrospekcję z życia młodego mordercy, i teoretycznie podbudowa psychologiczna pod obecny stan socjopatyczny jest, to cóż... nie sprawia wrażenia wystarczająco przekonującej. Zwłaszcza że morderca próbuje odziać się w szaty artysty, a swoje zabójstwa upozorować na pewną formę sztuki. Znikąd to nie wynika. Na pewno natomiast rzuca się w oczy brutalizacja jego dokonań, jak i ogólnie całego komiksu. To zdecydowanie pozycja dla dorosłego czytelnika.

Kami Garcia napisała historię dobrą, trzymającą poziom, ale trudno tutaj doszukiwać się oryginalności. Dla konsumentów obeznanych z filmem/książką lektura komiksu będzie powtórką z rozrywki, w nieco słabszym wykonaniu. Ale wszystkim pozostałym powinna się spodobać, jeśli oczywiście poszukują tego typu tematyki w komiksach, do tego osadzonych – przynajmniej teoretycznie – w świecie Batmana. Jest motyw, zbrodnia, wyraziste postaci i dobre dialogi oraz sprawnie prowadzona akcja, bez logicznych dziur, co bardzo ważne.

Jeszcze słowo o oprawie graficznej. Mico Suayan większość plansz wykonał analogowo, za pomocą tuszy i pisaków. Czarno białe strony, wzbogacone tylko symbolicznie tu i ówdzie kolorem wyglądają bardzo realistycznie, naprawdę mocno i album prezentuje się rewelacyjnie. Można się jednak doczepić... do projektów głównych postaci. Harley wygląda jak nijaka blondyna, natomiast Joker, w mrocznym świecie czerni i bieli ze swoją gładką buzią wysmarowaną szminką i zielonymi włosami nie przeraża, raczej trąci groteską. Tutaj najbardziej rażąco widać to na siłę dopasowanie do komiksowego pierwowzoru, z którym poza makijażem postać tytułowa nie ma nic więcej wspólnego, dlatego w moim odczuciu ten zabieg nie działa. Niemniej, to akurat może być tylko kwestia indywidualnego odbioru, i nie zmienia to faktu, że Mico dostarczył petardę.

Tworzący retrospektywne odcinki Mayhew prezentuje styl... który jest mocno dyskusyjny. To zwykłe zdjęcia z nieledwie narzuconym konturem i czasem jakimś filtrem. Wygląda to trochę sztucznie, przypomina nieco kiczowate scenki rodem z młodzieżowych gazetek końca XX wieku. Na plus zaliczyć trzeba, że dzięki temu bardzo wyraźnie rozdzielono akcję, co znakomicie ułatwia czytanie.

Zabójczy Umysł tylko symbolicznie nawiązuje do kultury komisowej. Ta historia jest czystym kryminałem, czerpiącym z wielkich pierwowzorów i jako taka wykonana została z dużą dozą umiejętności i talentu. Warto się zapoznać, zwłaszcza że jest na co popatrzeć. Szczególnie fani realistycznej, klasycznej kreski znajdą tutaj coś dla siebie.

Opublikowano:Joker/Harley. Zabójczy umysł

Joker/Harley. Zabójczy umysł

Scenariusz: Kami Garcia
Rysunki: Mike Mayhew, Mico Suayan, Jason Badower
Wydanie: I
Data wydania: 18 Maj 2022
Seria: DC Black Label, Joker
Tłumaczenie: Maria Lengren
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 21,6x27,6 cm
Stron: 304
Cena: 149,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328196148
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Joker/Harley. Zabójczy umysł [recenzja] Joker/Harley. Zabójczy umysł [recenzja] Joker/Harley. Zabójczy umysł [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-