baner

Recenzja

Usagi Yojimbo. Saga: Księga 9, Sakai, ronin [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Usagi Yojimbo. Saga: Księga 9
7/10
Usagi Yojimbo. Saga: Księga 9, Sakai, ronin [recenzja]
7/10
Dziewiąty tom “Usagi Yojimbo Saga” zbiera dwa ostatnie tomy przygód królika-samuraja, które oryginalnie ukazały się nakładem Dark Horse Comics. Jest to więc tom krótszy od poprzednich wydań zbiorczych (na które składamy się zazwyczaj trzy pojedyncze albumy), również pod względem tematyki wydaje się mało zróżnicowany. Zarówno w tomie “Tajemnice”, jak i “Ukryci” Usagiemu towarzyszy inspektor Ishida. Łatwo się więc domyślić, że komiksy przedstawione w tych albumach wykorzystują gatunkową ramę kryminału. Usagi “bawi się” w detektywa, rozwiązując mniej i bardziej skomplikowane intrygi.

Nie ma w tym nic złego, zresztą opowieści kryminalne w wykonaniu Stana Sakaiego zawsze są na wysokim poziomie. Gdy jednak otrzymujemy około 400 stron opowieści opartych na podobnym schemacie, to może to być nużące. Szkoda, że w dziewiątym tomie “Sagi” nie znalazło się miejsce dla choćby jednej, dwóch krótkich opowieści drogi lub potyczki z jakimś demonem. Choć wszystkie zaprezentowane historie są sprawnie opowiedziane i wciągające (zwłaszcza pełnometrażowi “Ukryci” robią wrażenie - również poprzez poruszanie ciekawego wątku religijnego), to jednak zabrakło trochę różnorodności.

To wciąż bardzo dobry tom i pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów długouchego ronina, jednak komiks by nieco zyskał, gdyby wprowadzić do niego “coś z innej beczki”. Szkoda, że finalnie Egmontowi nie udało się opublikować w tym zbiorze crossoveru z Żółwiami Ninja autorstwa Sakaiego. Byłby to nie tylko ciekawy dodatek, dzięki któremu czytelnik mógłby poznać kolejne przygody swojego ulubionego bohatera, ale również coś, co urozmaiciłoby lekturę całego komiksu.

Opublikowano:Usagi Yojimbo. Saga: Księga 9

Usagi Yojimbo. Saga: Księga 9

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Wydanie: I zebrane
Data wydania: 29 Czerwiec 2022
Seria: Usagi Yojimbo
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 14,5x20,5 cm
Stron: 396
Cena: 69,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328154834
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Usagi Yojimbo. Saga: Księga 9, Sakai, ronin [recenzja] Usagi Yojimbo. Saga: Księga 9, Sakai, ronin [recenzja] Usagi Yojimbo. Saga: Księga 9, Sakai, ronin [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-