baner Waneko

Recenzja

Księgi Magii, Gaiman, Bolton [recenzja]

Łukasz Słoński recenzuje Księgi Magii
7/10
Księgi Magii, Gaiman, Bolton [recenzja]
7/10
Osoby sięgające po dzieła Neila Gaimana mogą spodziewać się, że z całkiem dużym prawdopodobieństwem odnajdą w nich nawiązania do innych tekstów kultury. Mogą to być zarówno mało popularne opowieści, jak i legendy przemaglowane setki razy przez hollywoodzkie produkcje. Tak było w „Sandmanie”, tak było w „Amerykańskich bogach” i wielu innych dziełach sygnowanych przez brytyjskiego scenarzystę. Podobnie rzecz ma się z nowym wydaniem „Ksiąg Magii”. W albumie znajdziemy odniesienia do mitów arturiańskich, antycznych wierzeń oraz biblijnych opowieści. Snuta przez Gaimana okultystyczna historia świata przedstawia magię jako kryjący się pod powierzchnią rzeczywistości element ludzkiego dziedzictwa.

W buty głównego bohatera Gaiman wsadza nastoletniego Tima Huntera. To właśnie przed niepozornym, niczym niewyróżniającym się chłopakiem otwierają się magiczne wrota. W tej niezwykłej wyprawie będą towarzyszyć mu Doktor Occult, Widmowy Przybysz, John Constantine oraz Mister E. Każda z wędrówek, w jakiej będzie uczestniczył, pokaże mu inny aspekt magii. Zdobyte przez Tima doświadczenia mają stanowić dla chłopca impuls do podjęcia decyzji dotyczącej jego przyszłości. Czy wybierze zwykłe, pozbawione magii życie czy też odważy się wejść do niedawno poznanego świata?

„Księgi Magii” zostały zilustrowane przez Johna Boltona, Scotta Hamptona, Charlesa Vessa oraz Paula Johnsona. Każdemu z twórców dostała się jedna księga. Dzięki takiemu rozkładowi zadań poszczególne historie otrzymał osobnych portrecistów. Rozwiązanie to pozwala wyraźnie zaznaczyć drogę, jaką przebywa Timothy Hunter. Otwierający „Księgi magii” rozdział przypadł Johnowi Boltonowi, który odnalazł się w historycznych opowieściach o dawnych adeptach wiedzy tajemnej. Podróż w przeszłość ma w sobie coś ze statyczności obrazów i ten efekt pewnego zawieszenia oddały ilustracje Boltona. Warte wspomnienia są także rysunki zamykające „Księgi Magii” stworzone przez Paula Johnsona. Twórczość Johnsona kojarzę przede wszystkim z nieodżałowanego „Świata Komiksów”. Jego oniryczno-psychodeliczna kreska doskonale podsumowuje niezwykłą podróż Tima.

Sięgając do licznych wątków i mitycznych postaci, Gaiman snuje nieśpieszną opowieść, w której wykorzystał magiczne rejony uniwersum DC. Fani lubujący się w intertekstualnych poszukiwaniach scenarzysty z pewnością będą dobrze się bawić. Inni, w imię zasady co za dużo to niezdrowo, mogą poczuć się zagubieni w magicznym gąszczu stworzonym przez autora „Sandmana”.

Opublikowano:Księgi Magii

Księgi Magii

Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Scott Hampton, Charles Vess, John Bolton, Paul Johnson
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2021
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 × 260 mm
Stron: 208
Cena: 79,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328160729
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Księgi Magii, Gaiman, Bolton [recenzja] Księgi Magii, Gaiman, Bolton [recenzja] Księgi Magii, Gaiman, Bolton [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-