Artykuł
EUDICOM, czyli projekt wzmocnienia dystrybucji komiksów europejskich na rynku cyfrowym
Polskie Stowarzyszenie Komiksowe
Cyfrowa dystrybucja e-komiksów stoi w obliczu wyzwań związanych z jej rozwojem we wszystkich krajach europejskich. Głównym powodem powstrzymującym ten rozwój jest luka w cyfrowej dystrybucji, z którą wydawcy, w wielu krajach sobie nie radzą. Z badań, przeprowadzonych pośród wydawców, wyłania się brak cyfrowych modeli biznesowych, który pokazałby, że dystrybucja w tej formie zadziała. Wielu wydawców nie ma wiedzy na temat niezbędnych technologii i sposobów ich użycia do sprzedaży on-line. Wydawcy zdają sobie sprawę, że to ogromna szansa rozwoju nowego rynku dystrybucji cyfrowej, ponieważ coraz więcej młodych ludzi, wychowanych w środowisku internetowym na co dzień, domaga się e-komiksów, a i starsi czytelnicy komiksów coraz bardziej przyzwyczajają się do treści cyfrowych (choćby przez dostęp w ten sposób do muzyki, filmu i gazet). Z przeprowadzonych badań w ramach projektu wyłania się obraz, że cyfrowa dystrybucja komiksów, to zaledwie od 1‰ do 1% przychodów firm. Ten jeden procent osiągają największe podmioty, z biorących udział, na rynku europejskim - francuski Mediatoon, czy też hiszpańska Norma.
W pierwszych miesiącach projektu partnerzy uczestniczący w konsorcjum przeprowadzili ponad 30 wywiadów jakościowych na temat rynku komiksów cyfrowych w Europie. Wywiadów udzielili wydawcy z jedenastu krajów, byli to wydawcy różnej wielkości, posiadając i nieposiadający katalogu cyfrowych komiksów. Wydawcy, z którymi przeprowadzono wywiady, byli również zróżnicowani pod względem rodzajów komiksów jakie wydają - manga, komiksy o superbohaterach, komiksy europejskie, graphic novel. A także pod względem zawartości katalogu - produkcji własnej oraz licencjonowanej. Wywiady jakościowe uzupełniono badaniami ilościowymi, które przeprowadzono w pierwszej części projektu, aby ukazać różnice rynkowe i różną dynamikę rozwoju e-komiksów w poszczególnych krajach Europy. Badania ilościowe pokazały, że rynki europejskie można pogrupować na duże - ponad 3 tys. tytułów rocznie (francuski, niemiecki, hiszpański i włoski), średnie - ponad 1000 tytułów rocznie (polski, belgijski, niderlandzki, brytyjski - przy uwzględnieniu tylko produkcji własnej lokalnych wydawców!), małe - poniżej 1000 tytułów rocznie (kraje skandynawskie, Czechy, Portugalia, itd.). Jak już wspomnieliśmy wcześniej, to zróżnicowanie rynków tradycyjnych nie przekłada się na równie dynamiczny rozwój rynku cyfrowego. Udział rynku cyfrowego w sprzedaży komiksów jest bardzo niski – przeważnie około 1%, ale zazwyczaj mniej. Brakuje również wyspecjalizowanych platform cyfrowych dedykowanych komiksom, które dostarczają odbiorcom szeroki kontent.
Celem wywiadów było uzyskanie obraz jak wygląda rynek cyfrowy obecnie i jakie jest jego miejsce w wyobrażeniu wydawców w ich ogólnej produkcji. Staraliśmy się też uzyskać odpowiedź co zaważa na decyzji o wchodzeniu lub nie wchodzeniu w cyfrową dystrybucję komiksów w Europie, aby lepiej zrozumieć, jakie wyzwania stoją przed wydawcami w obliczu przyszłych cyfrowych zmian. Wywiady miały za zadanie zdefiniować potrzeby wydawców, określić strategie cyfrowe oraz zbadać zainteresowanie wydawców rynkiem cyfrowym. Zdefiniowano główne problemy wydawców związane z rynkiem cyfrowym i są to:
- brak dostępnych praw, które zostały wynegocjowane też dla dystrybucji cyfrowej,
- zbyt wysokie ceny ze względu na brak strategii rabatowych na produkty cyfrowe w porównaniu z produktami drukowanymi (a w kilku krajach ceny są wysokie ze względu na to, że książki cyfrowe nadal mają wyższą stawkę VAT niż drukowane) ,
- brak skupienia się na technologii cyfrowej, ponieważ docelowa grupa odbiorców składa się (lub jest postrzegana jako składająca się) głównie z kolekcjonerów komiksów, którzy w dużej mierze wolą druk,
- brak rzeczywistej oferty katalogowej (jakościowej i ilościowej) w wersji cyfrowej,
- bardzo mała wiedza na temat technologii niezbędnej do efektywnego korzystania z cyfrowej rewolucji,
- brak platform cyfrowych dla produktów komiksowych poza platformami globalnych gigantów,
- zagrożenie piractwem,
- brak możliwości uzyskania licencji na ofertę zagraniczną w lokalnym katalogu wydawców, ze względu na brak odpowiednio zabezpieczonych lokalnych platform e-book,
- wątpliwości co do wartości aktualnych opcji odczytu komiksów na urządzeniach cyfrowych,
- rzeczywisty popyt ze strony klientów wydaje się niski.
Pokolenie wydawców komiksów, którzy nie są jeszcze cyfrowymi tubylcami, nie opracowało jeszcze żadnej prawdziwej strategii cyfrowej. Zagłębiając się w zainteresowanie dystrybucją cyfrową, z wywiadów wyłania się obraz, że cyfryzacja będzie się rozwijać wraz z pokoleniem cyfrowych tubylców. Wydawcy byliby szczęśliwi mogąc rozwijać dystrybucję cyfrową, gdyby znaleźli sposób, aby połączyć tę działalność z tradycyjną dystrybucją drukowaną. Mają oni pewne doświadczenie w marketingu cyfrowym, ale polegają na ograniczonych zasobach. Bardzo niewielu zatrudnia wyspecjalizowanych menedżerów społeczności, co wiążę się z ograniczonymi zasobami finansowymi europejskich wydawców komiksów. Wielu wydawców aby przejść na dystrybucję cyfrową potrzebuje wsparcia, które pomoże im uwolnić potencjał e-komiksów. Niektóre doświadczenia wskazują możliwe rozwiązania w przyszłości : w przypadku jednego wydawcy formaty cyfrowe sięgają 16% sprzedaży drukowanej, strategie „digital first” rozwijają się w ciekawy sposób, modele subskrypcyjne oferują prawdziwą alternatywę dla druku („odczyt cyfrowy, odbiór fizyczny”), sprzedaż „rozdział po rozdziale” i "płać za czytanie”. Najczęściej to komiksy z segmentu mangi wydają się być najlepszym wyborem dla cyfrowych dystrybucji - przede wszystkim dzięki docelowej grupie odbiorców, stylowi i kompatybilności z urządzeniami. Webtoon jest stosunkowo mało znany, mimo że jest wiązany z dużym potencjałem rozwojowym.
Prowadzi to do wniosku, że aby europejscy wydawcy komiksów mogli w pełni wykorzystać możliwości cyfrowego rynku, to potrzebują oni wsparcia w opracowaniu swoich strategii cyfrowych, zwłaszcza w zakresie powiązania między rynkiem drukowanym a cyfrowym. Potrzebują inwestycji i wsparcia, aby zbudować swój katalog cyfrowy i sfinansować skuteczne kampanie marketingowe. Muszą mieć możliwość odkrycia nowych modeli biznesowych, które będą kompatybilne ze sprzedażą drukowaną, ale dadzą możliwość wprowadzenia katalogów cyfrowych komiksów, które będą się rozwijać w przyszłości dzięki dorastającym rodzimym pokoleniom cyfrowych tubylców. Pandemia pokazała potencjał e-commerce pod względem technologii, dostępu, wyszukiwania i użytkowania treści na urządzeniach. Wydawcy komiksów muszą zintegrować technologię cyfrową ze swoją ogólną strategią, aby dotrzeć do nowych pokoleń czytelników komiksów na całym świecie.
Dlatego Izneo, pierwsza europejska platforma e-komiksowa, dostępna już we Francji, Belgii i Niemczech, podjęła współpracę z hiszpańskim, włoskim i polskim stowarzyszeniami wydawców książek i komiksów oraz Europejską Federacją Wydawców, aby znaleźć rozwiązanie problemu luki cyfrowej, w europejskim rynku komiksów. Postanowili oni wspólnie zaoferować program budowy kompetencji w zakresie cyfrowej dystrybucji oraz stworzyć platformę współpracy w celu wymiany i rozpowszechniania informacji oraz wiedzy na temat sektora cyfrowych komiksów, a także w celu tworzenia sieci kontaktów między wszystkimi zainteresowanymi rozwojem e-komiksów podmiotami europejskiego rynku komiksów. Stowarzyszenia krajowe i EFP wniosą swoją wiedzę o rynku, ułatwią rozpowszechnianie wiedzy o programie i zachęcą podmiotów ze swoich rynków do aktywnego tworzenia platformy współpracy. Izneo przekaże swoją wiedzę techniczną i materiały szkoleniowe.
Ten projekt budowania platformy wiedzy i sieci współpracy to szansa dla całego europejskiego rynku komiksów - na jego mocny wzrost i zwiększone możliwości rozwoju. Sektor komiksów rozwijał się stale, ale bardzo powoli w ostatniej dekadzie, ale to właśnie dystrybucja cyfrowa przyciąga coraz większą liczbę czytelników. Pokazują to dane Izneo (+ 513% nowych użytkowników w ciągu roku) . Dlatego dla europejskich wydawców kluczowe znaczenie powinno mieć wspinanie się w rozwoju na cyfrowym rynku, aby zwiększyć obecność europejskich autorów na platformach zdominowanych przez amerykańskie komiksy i azjatyckie mangi, a także uczynić europejskie komiksy bardziej rozpoznawalnymi, widocznymi i dostępnymi we wszystkich globalnych użytkowników.
Celami projektu jest: zapewnienie wiedzy wydawcom komiksowym na temat rynku e-komiksów, pomoc w stawianiu pierwszych kroków na rynku cyfrowym - w tym technologiczna, zbudowanie europejskiej sieci współpracy, która będzie zdolna do prowadzenia seminariów, szkoleń, wsparcia prawnego i dystrybucji licencji, wsparcie młodych talentów i europejskich twórców na rynku globalnym, zapewnienie dostępności europejskich komiksów na globalnym rynku cyfrowym.
Jedną z metod realizacji projektu będzie rozbudowany system kursów on-line, szkoleń oraz portal wiedzy i wymiany doświadczeń, wymiana wiedzy na temat trudności na rynku i potrzebnych narzędzi, międzynarodowe spotkania ekspertów, możliwość testowania rozwiązań na zamkniętej platformie testowej stworzonej przez Izneo.
Projekt ma nie tylko rozszerzyć zasięg europejskiego rynku e-komiksów z Francji, Belgii i Niemiec na Polskę, Włochy i Hiszpanię, ale również stworzyć otwarte drogi do objęcia rozwojem cyfrowego rynku całej Europy.
Stworzona została strona dedykowana dla chcących rozwijać swoje kompetencje cyfrowe wydawców i twórców: EUDICOM.EU
Rejestracja na pierwszy webinar
Więcej informacji o pierwszym webiarze
Webinary są one otwarte dla wydawców oraz niezależnych twórców. Zapraszamy!
Opublikowano:
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-