baner

Artykuł

Magdalena Lankosz

Łukasz Chmielewski
Scenarzystka („Ciemno, prawie noc”, „Znaki szczególne”) i producentka filmowa („Autor Solaris”, „Kobro/ Strzemiński”), dyrektorka Gildii Reżyserów Polskich. Napisała także scenariusz dylogii komiksowej „Anastazja” (rysunki Joanna Karpowicz), wydanej również po angielsku w wersji cyfrowej.

MagdaLankosz_foto
Magda Lankosz, foto z archiwum autorki


Komiks opowiada o losach dziecięcej aktorki w Hollywood Złotej Ery. Fabuła pokazuje różne formy przemocy wobec kobiet: od fizycznej czy seksualnej, przez rodzinno-społeczną i emocjonalną, po finansową i zawodową. Inspiracją była biografia Natalie Wood. Premiera pierwszego tomu zbiegła się z aferą seksualną Harveya Weinsteina i ruchem #metoo. Ta przypadkowa koincydencja zaskoczyła scenarzystkę, która mieszkała kilka lat w Los Angeles. Lankosz przyznaje w wywiadach, że była przekonana, że wymyśla fikcyjne wydarzenia osadzone w historycznych realiach.


okładki pierwszego i drugiego tomu "Anastazji", autorka Joanna Karpowicz


Lankosz rozpoczęła prace nad scenariuszem komiksu opartego na wydarzeniach z życia Zofii Komedowej, żony Krzysztofa Komedy. Fabuła ma opowiadać o emocjach dziewczyny, która towarzyszy sławnemu człowiekowi – jej uczucia będą skonfrontowane z nie zawsze sprawiedliwymi i prawdziwymi wyobrażeniami ludzi o niej. Na razie nie wiadomo, kiedy mógłby powstać ten album i kto miałby go zilustrować.

„W komiksie jest tyle wolności twórczej i są tak fantastyczni ludzie, że nie chciałabym, żeby „Anastazja” była moją jednorazową przygodą z tym medium. Nad albumem pracuje zaledwie kilka osób: scenarzystka, rysowniczka i wydawca. Dzięki temu efekt jest bardzo autorski, a sam proces tworzenia bardziej intymny”
– wyjaśnia Lankosz.


Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. MKiDN_KwS

Obejrzyj e-spotkanie autorskie z Magdą Lankosz na Instagramie

Opublikowano:Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-