baner Waneko

Artykuł

Piotr Nowacki

Łukasz Chmielewski
Rocznik 79, z wykształcenia inżynier zootechnik, z zawodu ilustrator i rysownik komiksów. Piotr Nowacki część prac podpisuje różnymi pseudonimami, najczęściej Jaszczur. W internecie debiutował w 2003 roku w magazynie „Avatarae”, drukiem dwa lata później autorskim komiksem „Kwaziu” w drugoobiegowej „Antologii pasków komiksów”. Stworzony przez niego wampir Kwaziu doczekał się dwóch albumowych przygód: „Kwaziu i turystki” (sc. Piotr Szreniawski) i „Kwaziu” (sc. Daniel Gizicki). Prace artysty przez lata ukazywały się głównie w niezależnym obiegu, a komiksy z jego rysunkami można było znaleźć w większości polskich zinów komiksowych ukazujących się na początku XXI wieku, w tym w „Jeju”, „B5”, „Maszinie” czy „Kartonie” i „Bicepsie”.

PiotrNowacki_foto
Piotr Nowacki z Borsukiem Mrukiem, foto z archiwum artysty


Zwrotem w jego karierze okazał się rok 2013, kiedy to ukazały się dwa albumy z jego rysunkami „Tim i Miki w Krainie Psikusów” (sc. Dominik Szcześniak) i pierwszy tom serii „Detektyw Miś Zbyś na tropie” (sc. Maciej Jasiński), które były komiksami dla dzieci. Wcześniejsze prace Nowackiego były adresowane do dorosłego odbiorcy. Nowacki przyznaje, że ta zmiana wyszła dość naturalnie:

„Moja cartoonowa kreska pasuje do takiej tematyki, a ja jako twórca mam dające mi satysfakcję poczucie, że moje komiksy trafiają do dzieci i stają się cząstką ich dzieciństwa. Dziecięcy odbiorca jest też wdzięczny, reaguje spontaniczne, pokazuje zainteresowanie. Taki odzew napędza mnie do pracy. Sam mam także dzieci i fajnie mi się czyta z nimi mój własny komiks”.

Seria o detektywie Misiu Zbysiu i jego pomocniku Borsuku Mruku doczekała się sześciu części (tom piąty jest połączeniem komiksu, kolorowanki i zadań), ugruntowując pozycję Nowackiego jako twórcy dla dzieci. W 2012 roku ukazał się jego autorski niemy komiks „Om”, który był darmową publikacją promującą Festiwal Komiksowa Warszawa. Wśród innych komiksów Nowackiego warto zwrócić uwagę na cykle „Smoczek Loczek” (sc. Jasiński, ukazały się dwa tomy) i „W koronie” (sc. Bartosz Sztybor, dwa tomy) i album „Reformator. Marcin Luter” (sc. Michał Rzecznik). Nowacki ilustruje także książki dla dzieci, w tym „Niebieska Kapturka” (tekst Sztybor) i „Przepraszam, żabo!” (tekst Małgorzata Strzałkowska). Zilustrował także serię kartonowych książeczek edukacyjnych z cyklu „Kontynenty”. Obecnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem "Abecadło", rysując dla tego magazynu labirynt na rozkładówkę.

nowacki_covery

Nowacki równolegle tworzy także dla dorosłego odbiorcy, ale prace te zwykle podpisywane są różnymi pseudonimami. Pod własnym nazwiskiem wydaje autorski zin „Klops” (ukazały się cztery części). Używanie pseudonimów to dla Nowackiego

„trochę zabawa z alter ego i jednocześnie bardzo komiksowe działanie – przecież wielu klasycznych bohaterów miało podwójną tożsamość. Rysowanie jest moim zawodem i nie chcę, żeby moja niezależna twórczość, która może nie być zrozumiana, mogła negatywnie wpłynąć na decyzje moich klientów, którzy zamawiają u mnie ilustracje czy książki dla dzieci.”

Wspólnie z Bartoszem Sztyborem i Łukaszem Mazurem tworzy kolektyw artystyczny „Pokembry” zajmujący się tworzeniem i wydawaniem w mikronakładach autorskich komiksów, artbooków i książeczek ilustrowanych.

Nowacki operuje przede wszystkim cartoonową kreską, która z czasem ewoluowała w stronę czystej ligne claire. Zwykle sam nie kładzie kolorów, część autorskich publikacji wydaje w czerni- bieli. Wśród inspiracji Nowacki wskazuje przede wszystkim Bohdana Butenkę, którego komiksami i książkami zaczytywał się w dzieciństwie.

„Gdybym miał wybierać, to nazwałbym się twórcą komiksów. To środowisko, z którego wyrastam jako rysownik i autor, a dzięki samemu medium zacząłem ilustrować. Zawodowo jednak jestem ilustratorem, zlecenia na komiks pojawiają się po prostu rzadziej. Za to dużo trudniej byłoby mi wskazać, którą formę bardziej lubię. Generalnie wolę te projekty, w których więcej zależy ode mnie, niezależnie od medium.”Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. MKiDN_KwS


Obejrzyj e-spotkanie autorskie z Piotrem Nowackim na Instagramie: część 1 i część 2

Opublikowano:Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-