Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Wywiad

''Seria z Wróblem'' - rozmowa z wydawcą i twórcami

Yaqza, Yaqza
Poniższy wywiad jest mocno rozszerzoną, wzbogaconą o niepublikowane dotąd próbki graficzne wersją tekstu, który ukazał się w magazynie młodzieżowo-studenckim „Slajd” # 1(37)2005
©2005 Arkadiusz Klimek, Mariusz Zabdyr, Wojciech Birek, Tobiasz Piątkowski, Sławomir Kiełbus
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przedruk materiału w części lub całości wyłącznie za zgodą autorów poszczególnych ilustracji.

”SERIA Z WRÓBLEM” – WYWIAD Z WYDAWCĄ I AUTORAMI


Jędrzej WitoszowicSkąd pomysł spróbowania swoich sił w wydawaniu tego typu serii?

Przemysław Wróbel, wydawca: Pomysł wydania serii historycznej kiełkował w mojej głowie od dłuższego już czasu. Polski komiks historyczny zawsze wydawał mi się dobrym pomysłem, ale dopiero niedawno wpadłem na konkretny pomysł jego kształtu. Mam nadzieję, że przypadnie on do gustu naszym czytelnikom.
Czemu akurat tematyka biblijna (w "INRI") i najstarszej historii Polski? Czy z czasem na kartach kolejnych komiksów ujęte zostanie np. XIX wiek - zabory - lata późniejsze?

P.W.: „INRI” - ponieważ w Polsce w ogóle nie ma komiksu biblijnego, a potencjał takiego tematu moim zdaniem jest duży.
Historia - to nie tylko wieki średnie, pojawią się także królowie elekcyjni, a potem wiek XVIII i XiX (przyjeliśmy nawet przemienny cykl wydawniczy polegający n tym, że po Siemowicie pojawi się komiks o Henryku Walezym - czyli władcy dziedziczni będą wydawani przemiennie z królami elekcyjnymi).

Na ile na powstanie tego typu serii ("Serii z Wróblem") wpłynęła wydana przeszło 10 lat temu seria "Legendarna historia Polski" i jej kontynuacja?

P.W.: Można przyjąć, że ta stara seria była kamieniem węgielnym pod „Strażników Orlego Pióra”.

Skąd nazwa serii? Czy chodzi tylko o nazwisko wydawcy, czy kryje się za tym coś jeszcze?

P.W. : Wróbelek to przemiłe zwierzątko ;) Bardzo w Polsce popularne i lubiane, choć nazwisko wydawcy także odegrało swoją rolę ;)


”Strażnicy Orlego Pióra” – odrzucony projekt okładki pierwszego zeszytu i okładka właściwa


Kiedy pojawił się pomysł stworzenia tego typu serii? Kto wpadł na taką formułę? Jak długo trwały przygotowania, wstępne rozmowy, kompletowanie składu, który później wziął na siebie pociągnięcie serii?

P.W. : Pomysł pojawił się dawno temu, ale zaczął być realizowany na początku 2005 roku. Oczywiście ja byłem pomysłodawcą formuły, jednak nakreśliłem ją Wojtkowi Birkowi (któremu zaproponowałem pisanie scenariuszy) dość ogólnie. Zaznaczyłem, że narratorem ma być fikcyjna rodzina, która będzie przeprowadzać czytelników przez polską historię i że ma się w serii pojawić rodzinny przedmiot w stylu miecza Podbipięty. Już sam Wojtek wymyślił nazwisko rodziny oraz przedmiot - orle pióro (stąd też tytuł serii – „Strażnicy Orlego Pióra”). Kompletowanie składu - od razu pomyślałem o Wojtku Birku w roli scenarzysty, natomiast skład rysowników nie był od początku pewny. Kilka osób przymierzało sie do serii, wykonywało próbne strony i ostatecznie padło na Sławka Kiełbusa i Arka Klimka.

Jak prezentuje się prawda historyczna w komiksie? Czy pojawiają się elementy czysto legendarne, dodane przez scenarzystę w celu ubarwienia przygód bohaterów? Jak poradzono sobie z oddzieleniem historii od mitu/zabiegu twórców?

P.W.: Rodzina Witoszowiców jest fikcyjna i zaznaczamy to w przedmowie do pierwszego zeszytu. Natomiast tło i wydarzenia są jak najbardziej autentyczne. Chociaż zdarza nam się nieco fabularyzować (np. w komiksie o Stefanie Batorym, król zostaje pojmany przez Rosjan - kroniki o tym nie wspominają, i tak tez kończymy każdy komiks). Oczywiście wszystko kończy się dobrze - król zostaje odbity, Wielkie Łuki zdobyte, itd. W każdym zeszycie na samym początku znajdzie się kalendarium z najważniejszymi dla danego polskiego władcy wydarzeniami i datami - to będzie stanowiło pomoc naukową.

Kto zajmuje się opracowaniem od strony historycznej treści albumów (nie tylko fakty, ale i stroje, zabudowania itp.)?

P.W.: Nad wszystkim czuwa historyk-praktyk - Paweł Nowak. Samo wyszukiwanie strojów i uzbrojenia z epoki spoczywa na barkach rysownika i scenarzysty.

Jak do projektu odnieśli się twórcy, czy pomysł spodobał im się od razu, czy trzeba było ich specjalnie przekonywać?

P.W. : Zabrali się do pracy z zapałem, choć Wojtek Birek nieco żałuje, że seria kierowana jest do dzieci i młodzieży i że nie może puścić wodzy fantazji...Na jakiego typu odbiorców liczy wydawnictwo, gdzie chce najmocniej promować serię i w jaki sposób?

P.W.: Dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Na pewno zaatakujemy szkoły i placówki wychowawcze. Promocja w gazetach codziennych - rodzice muszą zobaczyć, że jest produkt, który oderwie ich dzieci od telewizorów i komputerów.

Czy nakład serii będzie większy od standardowego nakładu innych tytułów wydawanych przez Mandragorę?

P.W.: Znacznie większy. Zbliży się do nakładu naszych hitów – „Star Wars” i „Shrek”.

Czy w komiksach można spodziewać się dodatków takich jak np. w "Biblii w obrazkach" - kalendarium, ciekawostek i ważnych faktów wynotowanych na wydzielonych do tego stronach?

P.W.: Oczywiście - jak już mówiłem znajdzie się w komiksie kalendarium oraz dwa słowniczki: staropolski i angielski (komiks będzie w polsk0o-angielskiej wersji językowej).

Kto zajął się tłumaczeniem tekstu na j. angielski? Czy przysporzyło ono jakichkolwiek problemów? Czy wersja polsko-angielska będzie jedyną dostępną, czy też planowane są inne wersje językowe? Czy w komiksach znajdzie się słowniczek?

P.W.: Tłumaczeniem zajął się nasz najlepszy tłumacz - słynny już Orkanaugorze. Na razie startujemy z wersją polsko-angielską, ale nie wykluczamy wersji z językiem niemieckim i francuskim.

Jak długo trwają prace nad jednym odcinkiem serii?

P.W.: Około trzech miesięcy.

Kiedy - w miarę dokładnie - pojawi się pierwszy odcinek "Serii z Wróblem"? Kiedy kolejne?

P.W.: Pierwszy zeszyt „Strażników Orlego Pióra” powinien pojawić się już w listopadzie. Seria będzie wydawana w cyklu dwumiesięcznym. INRI być może w grudniu. A kolejne „serie z wróblem” już wkrótce...

Opublikowano:

Strona
1 z 4 >>  Tagi

Arkadiusz Klimek Mandragora Seria z Wróblem Wywiad

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-