Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Wszyscy ludzie Gravesa

Łukasz Słoński recenzuje 100 naboi. Tom 2
9/10
Wszyscy ludzie Gravesa
9/10
Drugi tom „100 naboi” to ponad 400 stron kryminalnych opowieści, które przeniosą czytelnika do dusznego Meksyku, „romantycznej” Francji czy słonecznego Teksasu. To także powrót postaci z pierwszej części, m.in. Dizzy czy Megan. Wśród nich nie mogło zabraknąć agenta Gravesa, którego gra zatacza coraz szersze kręgi.

Niewątpliwie siłą opowieści stworzonej przez Briana Azzarello i Eduardo Risso są nietuzinkowi bohaterowie. Każdy wnosi pewien koloryt do kryminalnych historii, w których więcej odcieni szarości niż w przygodach lubiącego klapsy biznesmena. Dugi tom aż roi się od charakterników, którzy z hardością patrzą na bezlitosny świat. Niepokorność niektórych bohaterów, z lubością wdających się w barowe bójki, może przywodzić na myśl postaci z książek Charlesa Bukowskiego. „100 naboi” to także historie zdesperowanych ludzi, których życie wydaje się ciągiem porażek i rozczarowań.

Brian Azzarello wraca do Gravesa i jego związków z tajemniczą organizacją – Trustem. Relacje między tymi dwoma „podmiotami”, o nie do końca jasnych celach, zdają się przybierać na sile. Kolizja wydaje się wręcz nieunikniona. Warto nadmienić, iż scenarzysta w rozdziale „Gadka szmatka” wplótł w pokrętną rozgrywkę „agenta od teczek” jedną z najpopularniejszych teorii spiskowych z historii Stanów Zjednoczonych. Akcja związana z Gravesem i jego podwładnymi wypełnia coraz więcej „czasu antenowego”, co jednak w żaden sposób nie psuje uroku opowieści przeplatających „100 naboi”.

W stworzeniu wciągającej opowieści swój niewątpliwy udział ma Eduardo Risso. Postacie stworzone przez artystę bywają gniewne, strachliwe czy też pełne namiętności. Paleta przeróżnych bohaterów, którzy przewijają się w świecie agenta Gravesa, dzięki projektom Risso przyjmuje oryginalny rys. Strona graficzna „100 naboi”, to nie tylko postacie, to również dopieszczone kadry. Te dopasowują się do dynamiki opowieści – od przypadkowych spotkań w parku po strzelaniny. Scenografią opowieści, podobnie jak w poprzednim albumie, stanowią zakazane speluny, parki czy pnące się w górę biurowce. Warto dodać, iż w drugim tomie znalazło się także miejsce na gościnny występ znamienitych rysowników, którzy wzbogacili opowieść swoimi wizerunkami bohaterów „100 naboi”, m.in.: Franka Millera, Paula Pope’a, Franka Cho oraz Dave’a Gibbonsa.

Na stronach „100 naboi” Azzarello i Risso stworzyli ponury świat pełen przemocy. Świat zdesperowanych, bezwzględnych oraz zagubionych ludzi, wśród których wędruje demoniczny agent Gravesa.

Opublikowano:100 naboi. Tom 2

100 naboi. Tom 2

Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Okładka: Dave Johnson
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Maj 2018
Seria: 100 naboi
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 17x26 cm
Stron: 400
Cena: 119,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328134171
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Wszyscy ludzie Gravesa Wszyscy ludzie Gravesa Wszyscy ludzie Gravesa

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-