baner

Recenzja

Żądza władzy silniejsza niż strach przed śmiercią

Tomasz Kleszcz recenzuje Śmierć Stalina
7/10
Żądza władzy silniejsza niż strach przed śmiercią
7/10
Od śmierci Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwilego minęło ponad 60 lat. Autorzy postanowili przybliżyć czytelnikom ten niewątpliwie przełomowy w dziejach - nie tylko dla narodu rosyjskiego - moment, skupiając się jednak nie na samym wodzu, a na jego paladynach i ich walce o schedę po władcy absolutnym, jaka się między nimi wywiązała.

1953 rok, 5 marca. Stalin w wyniku wylewu zostaje sparaliżowany. Przywódca nowo powstałego supermocarstwa, które wyszło zwycięsko - kosztem olbrzymich ofiar w ludziach, o czym trzeba pamiętać - ze starcia z Niemcami, czeka prawie dobę na pomoc medyczną. W tym czasie jego stan znacząco się pogarsza. Polityka oparta na terrorze, zastraszeniu oraz nieliczeniu się z nikim - nawet wysokiej rangi funkcjonariuszami - doprowadziła do sytuacji, że nawet najbliżsi i wieloletni współpracownicy Stalina panicznie się go bali. Z tego też powodu wśród ludzi z otoczenia dyktatora nikt nie ośmielił się samodzielnie wezwać lekarza, zwłaszcza że jeszcze świeża jest sprawa czystki wśród członków tej profesji, jaką rozpoczął i nakręcał Stalin, przygotowując się do potężnego uderzenia w moskiewskich lekarzy. Sytuację postanawia wykorzystać Beria, który spośród członków Komitetu Centralnego pojawia się na miejscu jako pierwszy. Rozpoczyna się walka o władzę, w której ostatecznie na czele wychodzi niebrany wcześniej pod uwagę - oraz niedoceniony przez przeciwników - Chruszczow.

Scenariusz - co podkreślono we wstępie - chociaż oparty na faktach stanowi jednak literacką interpretację, w której ogólnie potwierdzone informacje przeplatają się z wydarzeniami fikcyjnymi. Niemniej Fabien Nury przedstawia spójną opowieść, w której udało się uchwycić absurdalność, a także grozę i wszechobecny strach przed śmiercią, z jakimi to elementami musiało zmagać się nie tylko otoczenie dyktatora, ale także cały kraj. Komiks czyta się dobrze, zakulisowe rozgrywki przedstawione są w dynamiczny sposób. Pisarzowi nie do końca udało się za to sportretować samych zaangażowanych w walkę polityczną, ich charaktery oraz motywacje zarysowane są w ograniczonym stopniu. Zwłaszcza grający pierwsze skrzypce Beria przedstawiony jest dość stereotypowo jako bezwzględny, brutalny polityk i erotoman, podczas gdy jednocześnie spośród rywali wybijał się również jako człowiek niezwykle inteligentny, przedsiębiorczy oraz najsilniej dążący do reform. Pozostali paladyni uchwyceni zostali w jeszcze mniej dogłębny sposób, jawiąc się jako dość płaskie postaci uwikłane w zagmatwane rozgrywki.

Therry Robic operuje - za wyłączeniem twarzy – quasi realistycznym, całkiem dobrze spisującym się w tym przypadku stylem. Realia gabinetów, architektury oraz sprzętów z epoki oddane są dość wiernie, chociaż w nieco uproszczony sposób. Kwestią dyskusyjną pozostają projekty postaci wyposażone w nieco karykaturalne twarze. Z jednej strony dzięki temu przerysowaniu czytelnik od razu wie, kto w danym momencie występuje i z kim mamy do czynienia. Z drugiej jednak strony taka forma ujęcia tematu nieco odrealnia omawiane wydarzenia, sprawiając wrażenie obcowania z czymś znacznie mniej doniosłym i groźnym, niż było w rzeczywistości. W posłowiu czytelnik może znaleźć stanowisko broniące takiej konwencji i sam ocenić, czy była dobrym wyborem. Warto wspomnieć nazwisko Lorien Aureyre, która zajęła się kolorami. Klimatyczne, przemyślane barwy świetnie pasują do kreski, ale i do samej fabuły. Są nieco posępne i mroczne, co dobrze oddaje ducha tamtych wydarzeń.

Śmierć Stalina to ciekawa, zrealizowana na wysokim poziomie propozycja, choć nie pozbawiona mankamentów. Dynamicznie i sprawnie napisana historia skupia się głównie na wydarzeniach, nie poświęcając wystarczająco dużo uwagi samym uczestnikom, o których niewiele się z niniejszego opracowania dowiemy. Spełniająca swoje zadanie oprawa wizualna pozostawia pewne wątpliwości co do słuszności wyboru akurat takiej formy obrazowania uczestników, z powodu ich odrealnienia, co jednakże ma swoje dobre strony. Wydawnictwo Non Stop Comics zdecydowało się na wydanie w formacie europejskim w twardej oprawie, które edytorsko zadowolić powinno każdego bibliofila. Ciekawe dodatki przybliżą nam genezę dzieła, oraz umożliwią wgląd w proces twórczy. Album warto sprawdzić, zwłaszcza jeśli historia nie jest Wam obojętna.

Opublikowano:



Śmierć Stalina

Śmierć Stalina

Scenariusz: Fabien Nury
Rysunki: Thierry Robin
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2018
Tytuł oryginału: La Mort De Staline
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 242x320 mm
Stron: 144
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 9788381105347
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Żądza władzy silniejsza niż strach przed śmiercią Żądza władzy silniejsza niż strach przed śmiercią Żądza władzy silniejsza niż strach przed śmiercią

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-