baner

Artykuł

Egmont opowiada (marzec 2018)

Tomasz Kołodziejczak
To już ostatnie odpowiedzi Egmontu na pytania z forum. Zamykamy to forum wraz z całym Forum Wydawców. Dziękujemy Tomaszowi Kołodziejczakowi i innym wydawcom, którzy przez lata odpowiadali za pośrednictwem Alei Komiksu na pytania czytelników. Taka formuła komunikacji wyczerpała się jednak, a samo zamknięcie Forum Wydawców to również efekt dalszej reorganizacji portalu. Oczywiście dalej będziemy informować o nowościach i planach wydawniczych.

Aleja Komiksu
Szanowni Czytelnicy,

Odpowiadam na pytania od Państwa po dłuższej przerwie i - jak Państwo wiedzą już z komunikatu redakcji Alei – po raz ostatni. Uznaliśmy wspólnie z redakcją, że ta formuła się wyczerpała. Zdecydowana większość pytań dotyczy nowości i planów – a te ogłaszamy w inny sposób i w innych miejscach. Jednocześnie mam świadomość, że brak konkretnych odpowiedzi na wiele z tych pytań może być postrzegany negatywnie, czego, oczywiście, chcielibyśmy uniknąć.

Komunikujemy Państwu nasze plany wydawnicze w tempie i z częstotliwością, która wynika z funkcjonowania rynku wydawniczego i naturalnego cyklu produkcyjnego komiksów - od decyzji o wydaniu, przez zakup licencji, prace redakcyjne i druk, po promocję i dystrybucję. Funkcjonujemy na bardzo konkurencyjnym rynku i prowadzimy wiele negocjacji z licencjodawcami, więc dopóki dany tytuł nie zostanie przez nas kupiony, nie informujemy o nim czytelników. Wprawdzie działamy z dużym wyprzedzeniem (np. obecnie pracujemy nad ofertą na rok 2019, a co za tym idzie – już planujemy kontynuacje wielu serii na rok 2020), jednak ostateczne decyzje wydawnicze (o wydaniu danego tytułu lub o terminie jego publikacji) uzależniamy od wielu czynników, takich jak wyniki sprzedaży, daty premier filmowych, oczekiwania licencjodawcy, a ostatnio także - plany kolekcji kioskowych.

Te wszystkie elementy wpływają na nasz cykl pracy, ale też możliwość ogłaszania zapowiedzi fanom. Nie chcemy i nie możemy informować o tytułach, o których „myślimy”, czy które „rozważamy”, albo które dopiero „negocjujemy”, ponieważ nie chcemy podawać informacji o niepewnych, ledwie potencjalnych i odległych w czasie publikacjach. Dziś nie mogę więc konkretnie potwierdzić Państwu, co wydamy, albo nie wydamy za rok, bo jeśli okaże się inaczej – będziecie mogli mieć Państwo do nas słuszne pretensje. Zawsze staramy się podawać Państwu konkretne i potwierdzone zapowiedzi (choć oczywiście, życie jest tylko życiem, i czasem modyfikujemy plany bardzo gwałtownie).

Przypominam że:

1. Raz w roku publikujemy katalog ze szczegółowymi zapowiedziami do końca roku (najbliższy pojawi się na Pyrkonie i Komiksowej Warszawie)
2. Dwa razy do roku – na wiosennej Komiksowej Warszawie i jesiennym Festiwalu Komiksu w Łodzi – zapowiadamy potwierdzone plany wydawnicze na następne 6-9 miesięcy (zwykle relacje z tych spotkań są dostępne w sieci).
3. Raz w roku, zwykle pod koniec wakacji, na naszej stronie ogłaszamy te tytuły jesienne, których z różnych powodów nie zdołaliśmy zaprezentować w katalogu.
4. Ostateczne miesięczne zapowiedzi podajemy na naszej stronie i w sklepie www.egmont.pl z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem (czyli kiedy konkretne tytuły są już, mniej więcej, na etapie druku).
5. Na bieżąco na naszej stronie (www.swiatkomiksu.pl) informujemy o nagłych zmianach planów, wynikających z nieprzewidzianych okoliczności (np. opóźnienia druku) oraz o dodrukach.
6. O nowościach, które właśnie się ukazały, możecie Państwo przeczytać na naszej stronie lub w newsletterze (polecam zapisanie się).
7. Różne informacje przekazujemy też okazjonalnie, na innych targach, w wywiadach, na zapowiedziach umieszczanych w komiksach itp.
8. Wszystkie tytuły aktualnie dostępne w naszej ofercie możecie Państwo zamawiać w naszym sklepie www.egmont.pl. Jeśli brakuje tam jakiegoś tytułu, to znaczy, że już nie mamy go w naszym magazynie.

Dodam jeszcze, że od 2 lat staram się na kluczowych targach tak organizować spotkania z Egmontem, aby oprócz części poświęconej prezentacji nowości, był na nich moduł dotyczący różnych tematów wydawniczych dla osób mocniej zainteresowanych branżową „kuchnią” - bardziej szczegółowymi aspektami naszej pracy, funkcjonowaniem rynku książki, czy też konkretnymi działaniami wydawnictwa Egmont. Na kolejne takie spotkanie zapraszam podczas Komiksowej Warszawy.

Przechodząc do konkretów:
- nasze plany do maja 2018 są już dostępne w sieci;
- w maju, na Pyrkonie i WTK, pokażemy katalog, a zatem plany do końca 2018;
- informacji o żadnych innych tytułach (na 2019) nie będę podawał z przyczyn, które wyjaśniłem powyżej.;
- ponieważ na pytania z forum nie odpowiadałem dość długo, część pytań jest już nieaktualna (moja wina, ale ostatnie trzy miesiące to był u nas okres bardzo intensywnych prac wydawniczych i reorganizacyjnych – ich efekty już powoli Państwo widzicie w postaci wielu fajnych nowych serii, a możecie mi uwierzyć – nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa :));
- poniżej zbiorczo odpowiadam na niektóre pytania czy omawiam pewne tematy, czasami nie mogę być zbyt konkretny - bo czegoś po prostu nie wiem, a czasami – bo rzecz dotyczy poufnych informacji branżowych (np. negocjacyjnych). Piszę więc o tym, o czym mogę pisać i co wiem na pewno.

Na koniec – bardzo dziękuję za te kilka lat wspólnego „forumowania”, miłe słowa ale i krytyczne uwagi (często dla nas bardzo pożyteczne). Państwa pytania i opinie – nawet jeśli nie zawsze mogłem się do nich odnieść precyzyjnie – są przez nas czytane z uwagą i analizowane. Bywa, że wpływają na nasze decyzje. Lubimy wydawać dla Państwa komiksy, staramy się robić to jak najlepiej i obiecujemy, że możecie liczyć na wiele świetnych serii od Egmontu w przyszłości. No i lojalnie uprzedzam – żądajcie od swoich pracodawców podwyżek, przyszykujcie świnki-skarbonki na opróżnienie brzuszków, zarezerwujcie wiele wieczorów na czytanie dobrych komiksów.

W roku 2018 Egmont przyśpiesza.

Z poważaniem i do zobaczenia na WTK
Tomasz Kołodziejczak


KOMIKSY SUPERBOHATERSKIE I KOLEKCJE

– nasze szczegółowe plany do końca roku poznacie w maju. Będą nowe serie. Dłuższa perspektywa jest uzależniona od naszych decyzji, ale także decyzji wydawców kolekcji i licencjodawców (współpracujemy ściśle). Nie mogę napisać wiele więcej.
Kilka konkretów, które mogę podać:
- Planetary w Delux, w dwóch tomach, pierwszy w tym roku
- zawartość kolekcji superbohaterskich – jedynym źródłem informacji o ich przyszłości mogą być wydawcy kolekcji, nie my.
- WW i CW – robimy całego Brubakera i Ruckę, potem raczej koniec (i żebyście Państwo mieli jasność – te doskonałe komiksy nie są, że tak to ujmę, najgorętszymi tytułami w linii DL. To tyle w temacie eksperymentów i mniej popularnych postaci)
- Vertigo – będzie się działo w 2018. Pokażemy nowe serie, będziemy świętować 25-lecie. 100 Naboi, Transmetropolitan, Saga o Potworze z bagien, Ex Machina to nowości – ale 2 niespodzianki jeszcze przed Państwem
- Sandman – Noce nieskończone wznowiliśmy. Całą serię staramy się utrzymać w permanentnej ofercie, choć mogą się pojawić chwilowe braki danego tomu pomiędzy wyczerpaniem zapasów, a dodrukiem
- Top 10 – wydaliśmy całość serii w jednym tomie. Rozważamy drugi, który zebrałby wszystkie komiksy poboczne ale to jeszcze nie jest pewne.
- Nowe DC zakończyliśmy. Wznowiliśmy ostatnio pierwsze tomy kilku serii, żeby umożliwić do nich dostęp nowym czytelnikom, ale w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie wydamy nic nowego z tej linii
- DC Deluxe – dodruki - dodrukowaliśmy kilka tomów jeszcze w zeszłym roku, nie planujemy kolejnych w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy
- Gotham Central 1 miał dodruk
- Batman/Superman – nie będzie kontynuowany (ale tom 1 znowu dostępny i wydaliśmy cały najważniejszy run)
- twarda oprawa versus miękka oprawa – zasadniczo bieżące serie (Marvel Now, DC Odrodzenie) będziemy wydawać na miękko, klasyczne integrale – na twardo. To dotyczy też komiksów innych amerykańskich wydawców (np. zbiorcze Hellboye są na twardo, Czarny Młot na miękko)
- Sin City – na pewno wrócimy do tej serii, ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy w tym roku

KOMIKSY FRANKOFOŃSKIE

- Komiksy Grzegorza Rosińskiego – Yans wznowiony, inne też będą ale nie wcześniej niż w końcówce tego roku. Nowy Thorgal – jesienią. ArtBook – nie. Krótkie historyjki – fajny pomysł, pomyślimy, co z nim zrobić.
- Na ten rok planujemy tom Marshall Blueberry, wydamy go 1:1 z edycją francuską
- W 2018 wydajemy nowy komiks Bilala i wracamy do „amerykańskiej” edycji dzieł Moebiusa
- Sambre – jesienią wydamy nową trylogię i wznowimy podstawowy komiks Sambre. Na przyszły rok planujemy kontynuację serii (znowu autorstwa Yslaire’a)
- Lucky Luke – planujemy wydać całą serię w formacie a4, w miękkiej oprawie. Nie będziemy wydawać, ani wznawiać małych tomów zbiorczych.
- Wieczna Wojna – wznowiona, w 2019 wznowimy też Dallas Bar
- świat Troy – po przygodach Lanfeusta planujemy oczywiście wydać w tej postaci całą linię Trolli + inne komiksy z uniwersum. No ale, zależeć to będzie od przyjęcia na ryku głównej serii, więc – proszę zamawiać i kupować :).
- nie wydamy „Mrocznych miast” i nie dokończymy „Rozbitków czasu”, niestety

KOMIKSY POLSKIE

- Kajko i Kokosz – nie planujemy edycji HC w 2018. Ale wokół tej serii będzie się sporo działo. No i ruszamy w maju z Kajtkiem i Kokiem w Kosmosie, w kolorze (96 stron, miękka oprawa, 39,99 zł, całość w 7 tomach)
- nie wydamy Bradla w twardej oprawie
- Tytus 0 – nie będziemy wznawiać

BŁĘDY – drukarskie, edytorskie, inne

Temat na długą rozmowę o tym, co naprawdę błędem jest, a co nie jest. Co jest pomyłką tłumacza, a co jego decyzją lingwistyczną? Co błędem druku, a co dozwoloną odchyłką? Co w ogóle ma być wzorcem do porównywania np. kolorów? Itp. itd. Wiem, że to temat gorący i zajmujący, ale nie da się go objaśnić kilkoma zdaniami na forum.

Mogę Państwa zapewnić, że staramy się, aby nasze komiksy były wydawane jak najlepiej. Przypomnieć banalne stwierdzenie, że błędy się zdarzają i że każdy proces kreacyjny i produkcyjny jest nimi obarczony (dlatego ludzie wymyślili erraty, wydania poprawione, prawo konsumenckie itp.). Powtórzyć, że zdaniem naszych licencjodawców jakość poligraficzna naszej produkcji jest bardzo wysoka. I że, mówiąc szczerze, my też uważamy, że wydajemy komiksy starannie, dobrze i ładnie, co nie oznacza, że przytrafiają się błędy (które, w miarę możliwości, staramy się naprawiać i korygować).

Opublikowano:Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-