Artykuł

The Mask- szaleniec o zielonym obliczu

Broos Li
     Wydawnictwo Dark Horse Comics już od wielu lat trudni się publikacją komiksów, które w prostej linii wywodzą się od kinowych przebojów. Robocop, Star Wars, The Terminator, Alien czy Predator, to najbardziej znane tytuły z szerokiej oferty edytora. Oczywiście te sławne można by jeszcze długo wymieniać, jednak nie taki jest cel tego artykułu. Dziś interesuje nas przede wszystkim jeden konkretny tytuł i jeden konkretny bohater - The Mask (po naszemu: Maska), czyli dokładnie ten sam odlotowiec o zielonej twarzy, który zyskał sławę dzięki przebojowej superbohaterskiej komedii "The Mask" z 1994 roku.

KRÓTKIE STORY

    W tym przypadku dysputy co było pierwsze, komiks czy film, możemy sobie odpuścić. Pierwszy był komiks i absolutnie nie podlega to kwestii spornej. Seria o Masce zadebiutowała na łamach magazynu "Dark Horse Comics Presents" (numery 10-15, 18-21) jeszcze jako undergroundowe "The Masque" autorstwa Marka Badgera. Po jakimś czasie przeniesiono ją na strony "Mayhem" (numery 1-4 wydane w 1989 roku), chrzcząc "The Mask" i trochę modyfikując, gdzie obok serii "Mecha" i "The Mark" stała się najważniejszym komiksem zbiorku. Aż w końcu pod wpływem stale rosnącej popularności roznieconej olbrzymim sukcesem kasowym komedii "The Mask" w reżyserii Charlesa Russella i z popisową rolą Jima Carrey'a, komiks ewoluował w samodzielnie funkcjonujący tytuł. Twórcy postaci, Randy Stradley i Mike Richardson, zadbali o to by każda kolejna przygoda zaskakiwała czytelników nową tożsamością herosa. I faktycznie, Maska to bohater (choć nie zawsze pozytywny) o wielu twarzach i wielu wcieleniach, bo tak naprawdę jedynym "stałym" uczestnikiem zwariowanych przygód jest stara drewniana maska znajdywana przypadkiem przez różnych osobników. A ten kto ją założy, zyskuje niczym nieograniczoną (chyba, że tylko inwencją tymczasowego właściciela) moc czynienia dziwactw, stając się niepokonanym clownem o zielonej fizjonomii. Zgodnie z zamierzeniami panów Stradley'a i Richardsona, jednym razem Maską może być zakompleksiony urzędas, innym razem sycylijski mafiozo, a jeszcze kiedy indziej czworo spragnionych wrażeń nastolatków. Innymi słowy: może nim być każdy. Zresztą, możecie się o tym przekonać czytając poniższą rozpiskę wszystkich komiksów, jakie ukazały się w serii "The Mask" w latach 1991-2000. Żaden inny komiksowy bohater nie miał nigdy aż tylu różnorodnych wcieleń!


KOMIKSY

THE MASK

    Czteroczęściowa mini-seria o Masce wydana w 1991 roku. Stanley w prezencie dla swojej dziewczyny Katherine kupuje tajemniczą zieloną maskę, a kiedy wypróbowuje ją na sobie, zamienia się w niesamowitego faceta o zielonej twarzy. Odtąd ani policja, ani tabuny bandziorów nie stanowią dla niego przeszkody w osiągnięciu każdego, nawet najbardziej zbożnego celu... Autorzy: John Arcudi (scenarzysta) i Doug Mahnke (rysownik). W maju 1993 roku mini-seria została opublikowana w wydaniu zbiorczym (tzw. tradepaperback), wzbogaconym o posłowie Mike Richardsona i o kilka nigdy wcześniej niepublikowanych stron autorstwa Mahnke z objaśnieniami Johna Arcudi.

THE MASK RETURNS

    Czteroczęściowa mini-seria opublikowana w 1993 roku. Zapomnij o tym kim jesteś, bo kiedy założysz maskę, staniesz się zielonym klaunem o skrzywionym poczuciu humoru i niewyobrażalnym uwielbieniu dla przemocy. I nic, absolutnie nic, nie będzie w stanie cię zabić! Gdy Stanley ginie, magiczna maska ginie wraz z nim, jednakże nie na długo. Wkrótce bowiem światem przestępczym wstrząsa fala dziwacznych zbrodni, a Katherine by powstrzymać wojnę gangów, musi odszukać nowego Maskę, kimkolwiek by nie był. Będzie też miała do czynienia z największym łotrem pod słońcem - Walterem... Autorzy: John Arcudi (scenariusz) i Doug Mahnke (rysunki). W sierpniu 1994 roku na rynek ponownie trafiło "The Mask Returns", tym razem jako tradepaperback.

THE MASK: OFFICIAL MOVIE ADAPTATION

    Dwuczęściowa adaptacja filmu "The Mask". Tym razem maska trafia do życiowego nieudacznika Stanley'a Ipkissa, który ze spokojnego, ale zakręconego faceta przeistacza się w niezniszczalnego herosa, jak nikt inny uwielbiającego psikusy i szaleństwa na całego. Stanley korzystając z niezwykłych mocy artefaktu zdobywa rewelacyjną dziewczynę i wypowiada wojnę groźnemu gangsterowi. Autorzy: Mike Richardson (scenariusz) i Kilian Plunkett (rysunki).

MASK: THE NIGHT BEFORE CHRISTMAS

    Zwariowana opowieść w klimatach bożonarodzeniowych z listopada 1994. Co chciałbyś dostać pod choinkę? Wszystko? Nie ma sprawy - wystarczy, że maska trafi do twoich rąk. Wówczas dostaniesz to czego dusza zapragnie lub nawet jeszcze więcej. Zestaw Grincha, który zasadził się na Boże Narodzenie, z przedświątecznym szaleństwem i dodaj do tego gigantyczną porcję zielonych dziwactw, urządzonych przez pewnego zakręconego delikwenta, a otrzymasz właśnie ten komiks. Autorem scenariusza i rysunków jest Rick Geary.

THE MASK LIMITED EDITION HARDCOVER BOX SET

    Numerowana edycja specjalna z 1995 roku, w skład której wchodzą dwa albumy - "The Mask" i "The Mask Returns". Opublikowane w pełnej palecie kolorów, na śliskim papierze i w twardych, powleczonych folią okładkach stanowią esensję tego co nazywamy elegancją. Dla podkreślenia wyjątkowości dzieła, autorzy opatrzyli komiksy własnymi autografami, a wydawca zadbał o zdecydowanie niski nakład - wyszło tylko 1000 egzemplarzy!
THE MASK: HUNT FOR GREEN OCTOBER

    Czteroczęściowa mini-seria z 1995 roku. Amazońscy współplemieńcy, kryptonaziści, tajemniczy wojownicy cienia i sycylijscy mafiozi - wszyscy chcą zdobyć maskę tylko dla siebie. Pech, a może szczęście chce, że artefakt dostaje się w ręce zdeklasowanego aktora filmowego, Ray'a Tuttle i świat znów ma okazję o nim usłyszeć. O nim, a raczej o Masce, w którego się przeistoczył. Od teraz wyjęcie zza portek dwutonowego, drewnianego młotu i zmiana Chevy Camaro w opancerzony czołg, to dla niego bułka z masłem. Autorzy: Evan Dorkin (scenariusz) i Peter Gross (rysunki).

THE MASK SUMMER VACATION

    Wydano w 1995 roku. Ned liczy, że w schronisku wuja Arnolda wypocznie za wszystkie czasy. Na miejscu okazuje się jednak, że przypadkowo zabrał osobliwą własność drugiego wuja, Stanley'a, czyli starą drewnianą maskę, której nie omieszka przymierzyć... Scenariusz i rysunki to robota Ricka Geary'ego.

THE MASK IN SCHOOL SPIRITS

    Wydany w 1995 roku zbiór różnorodnych historii z Maską w roli głównej, których autorem jest Rick Geary.

THE MASK: WORLD TOUR

    Czteroczęściowa mini-seria z 1995 roku. W tym iście kosmopolitycznym crossover Maska wyrusza porachować kości najsławniejszym herosom wydawnictwa Dark Horse. Na swojej drodze spotyka takie sławy jak Hero Zero, King Tiger, ostrą jak żyleta Barb Wire, a nawet Ghost oraz X. Ani ulice Steel harbor, ani Arcadii, ani tym bardziej Golden City, w którym kończy swą podróż Maska, już nigdy nie będą takie same... Autorzy: Robert Loren Fleming (scenariusz) i Gary Erskine (rysunki).

THE MASK STRIKES BACK

    Pięcioczęściowa mini-seria z 1995 roku. Rich, Ben, Hugo i Archie to czworo nastolatków z obsesją na punkcie zielonolicego rozrabiaki. Kiedy każdy z nich dostaje szansę założenia tak uwielbianej maski, nie wahają się ani sekundy. Jednak maska to także kłopoty - przyjaciele przekonują się o tym, gdy wpada ona w ręce rozrabiaki Waltera, który przemienia się w niebezpiecznego, siejącego spustoszenie potwora... Autorzy: John Arcudi (scenariusz) i Doug Mahnke (rysunki). W czerwcu 1996 roku mini-seria została wydana jako tradepaperback.

THE MASK: SOUTHERN DISCOMFORT

    Czteroczęściowa mini-seria z 1996 roku. Eric Martin robi wszystko by odzyskać uprowadzoną córkę, a kiedy wszelkie sposoby zawodzą, znajduje coś co pomoże mu z nawiązką - drewnianą maskę o niezwykłych właściwościach. Na zabawę, na którą planuje się wybrać będzie w sam raz... Autorzy: Rich Hedden (scenariusz) i Goran Delic (rysunki).


GRIFTER AND THE MASK

    Wydana w 1996 roku dwuczęściowa historia z udziałem Cole'a Cash (znanego również pod pseudonimem Grifter), czyli charyzmatycznego członka super grupy Wild C.A.T.S. Cole to entuzjasta broni palnej, który nie wyobraża sobie życia bez niej, natomiast Paul Newman (ale nie ten o którym myślicie) to zadeklarowany przeciwnik wszystkiego co strzela i może zrobić kuku. Obydwaj spotykają się w Vegas na konwencie miłośników broni palnej i każdy robi to co uważa za słuszne - Newman chce, żeby broń zniknęła z powierzchni ziemi, zaś Cash próbuje ukraść rusznikarskie dzieło sztuki zwane Niszczycielem Prawdopodobieństwa. Cash ma świetne oko do strzelania, ale Newman posiada coś, co bije na głowę wszystkie bronie razem wzięte - maskę! Autorzy: Steven Seagle (scenariusz) i Luciano Lima (rysunki).


ADVENTURES OF THE MASK

    Regularna seria, która ukazywała się na przestrzeni 1996 roku, zakończona po 12 numerach. Jej głównym bohaterem był Stanley Ipkiss, który przez cały czas trwania serii wyszalał się na całego... Przez łamy przewinęli się rozmaici autorzy, także sławetny Bruce Timm, który narysował kilka okładek.

LOBO/MASK

    Dwuczęściowa historia opublikowana na początku 1997 roku wspólnymi siłami Dark Horse i DC Comics. Tytuł mówi sam za siebie: Lobo kontra Maska. Co mogło powstać? Oczywiście ultrakrwawy konflikt, w którym nie ma miejsca dla mięczaków. Scenariusz: John Arcudi i Alan Grant, rysunki: Doug Mahnke.

THE MASK: VIRTUAL SURREALITY

    Wydano w 1997 roku. Skupisko najbardziej wykręconych i zwariowanych przygód Maski stworzonych rękoma amerykańskich mistrzów komiksu. Do najbardziej znanych należą Sergio Aragones (wieloletni współpracownik periodyku "Mad"), który przeciwstawia herosowi hordy barbarzyńców, oraz Mike Mignola, który wciska maskę prosto w łapy gigantycznego kosmicznego potwora. Ale to nie wszystko, jest jeszcze, między innymi, niezwykła podróż maski do wirtualnej rzeczywistości... Autorzy: Michael Eury, Sergio Aragones, Mark Evanier, Aaron Lopresti, Mike Mignola, Dave Taylor, Dave Cooper, Ivan Reis, Edde Wagner.

THE MASK/MARSHAL LAW

    Wydano na początku 1998 roku. Dwuczęściowa historia, w której dwaj najwięksi maniacy w historii amerykańskiego komiksu zabawiają się kosztem San Francisco przyszłości. Marshal Law na świeżo po przygodach u boku Savage Dragon, wypowiada wojnę wszystkim superherosom. Jednak prawdziwe mega-kłopoty zaczynają się kiedy jego zaciekły wróg, Sleepman, zdobywa maskę i zakłada ją na twarz. W starciu Maska kontra Marshal Law wszystko może się zdarzyć i pytanie wcale nie brzmi kto przeżyje, lecz czy uda się to całej północnej Kalifornii!! Autorzy: Pat Mills (scenariusz) i Kevin O'Neil (rysunki).

THE MASK: TOYS IN THE ATTIC

    Czteroczęściowa mini-seria opublikowana w 1998 roku. Tym razem Maska trafia do rak zakompleksionego Aldo Kraskera, który nie przepuszcza okazji zabawienia się cudzym kosztem... Autorzy: Bob Fingerman (scenariusz), Sibin (rysunki).

JOKER/MASK

    Czteroczęściowa mini-seria z 2000 roku. Co stałoby się gdyby maska trafiła w ręce Jokera, największego rozrabiaki z Gotham City, czyniąc go niepokonanym? I gdyby nie było Batmana, żeby go powstrzymać? Na to pytanie postarali się odpowiedzieć scenarzyści Henry Gilroy i Ronnie del Carmen, a także rysownik Ramon Bachs, któzy pozwolili Jokerowi zostać Maską!!!

    Ponadto pojedyncze epizody z życia Maski ukazały się w "Dark Horse Presents Annual 1999: DHP Jr." (historia "The Mask: Angry Young Mask"), w wydanym w 1996 roku "A Decade of Dark Horse" #3 (historia "The Mask: Night of the Return of the Living Ipkiss... Kinda") oraz w tradepaperbacku z 1997 - "Decade: A Dark Horse Short Story Collection" (powtórka historii "The Mask: Night of the Return of the Living Ipkiss... Kinda").


MASKA NA EKRANIE    Tak naprawdę to właśnie film Charlesa Russella "The Mask" z 1994 roku sprawił, że cały świat usłyszał o Masce. I o Jimie Carrey'u, który dzięki swej brawurowej kreacji Stanleya Ipkissa/Maski stał się jednym z najsławniejszych hollywoodzkich komików obdarzonych "gumową twarzą". Na ekranie partnerowali mu Cameron Diaz i Peter Riegert, a film był szalenie zabawną komedią, w której magiczna maska, własność złośliwego demona Lokiego, wędrowała z rąk do rąk (i z rąk do łap, bo nawet Milo, pies Stanley'a, poznał moc maski na własne skórz... o przepraszam, sierści). Twórcom udało się przenieść na celuloid zakręcony klimat komiksu, wyzuwając go z niepotrzebnej przemocy, od której nie stronił heros w swoich przygodach na papierze. Dzięki temu film stał się zgrabnym (i ciągle efektownym, mimo upływu lat) widowiskiem przeznaczonym dla widzów w różnym wieku. Być może to właśnie zadecydowało o jego spektakularnym sukcesie. Rok później stacja Cartoon Network rozpoczęła emisję serialu animowanego "The Mask", który stał się obiektem uwielbienia dzieci wszelkiej maści, ale co tu się dziwić skoro złośliwe psikusy herosa potrafią rozbawić nawet dorosłych. Na jego kanwie powstała seria komiksów "Adventures of the Mask" i pamięć o Masce odżyła na nowo...

     Do tego stopnia, że serial trafił, za pośrednictwem Polsatu, także do Polski, z miejsca podbijając serca gawiedzi. Pomijając ów fakt, warto przypomnieć jeszcze, że w 1999 roku wydawnictwo TM-Semic jako szósty z rzędu "Top Komiks" opublikowało spektakularną historię "Lobo/Mask". I to w zasadzie tyle z krajowych występów bohatera, które, choć przedawnione, to jednak niepodważalne. Oczywiście pozostaje mieć nadzieję, że któremuś z wydawców (tu szerokie ukłony dla Egmontu i Mandragory) przyjdzie do głowy zakup rodzynków w rodzaju "Joker/Mask" czy "The Mask/Marshal Law".


BYŁO I BĘDZIE ZIELONO


    Warto rzec jeszcze, iż w latach 80. pod szyldem wydawnictwa DC Comics również ukazywała się seria "Mask" do scenariusza Mike'a Fleischera i z rysunkami Micheal'a Chena i Curta Swana. Był to jednakże zupełnie inny komiks, w którym tytułowe MASK to grupa herosów zwalczająca zło z pomocą nowoczesnych wehikułów latająco-jeżdżących. Warto to wiedzieć, żeby w przyszłości uniknąć niezręcznych pomyłek. Ponadto w 1994 roku na fali popularności filmu kinowego, firma THQ wydała świetną, ślicznie animowaną grę zręcznościową "The Mask" przeznaczoną na konsole Super Nintendo. I na koniec pora na zasadnicze pytanie. Co dzieje się obecnie z naszym Maską, tym draniem, którego wciąż trzymają się głupie dowcipy? Czy jeszcze kiedykolwiek zobaczymy go w Polsce? Można mieć nadzieję, że tak, bo przecież wytwórnia New Line Cinema otwarcie zapowiedziała, iż w 2004 roku, czyli dziesięć lat po premierze pierwszego filmu "The Mask", do kin trafi druga część, zatytułowana "Son of the Mask". Głównym bohaterem będzie tu młody rysownik kreskówek Tim Avery (celowe nawiązanie do legendarnego Tex'a Avery'ego, twórcy kultowych kreskówek z cyklu "Droopy", "Porky Pig" czy "Daffy Duck") - w tej roli Jamie Kennedy ("JKX: The Jamie Kennedy Experiment", "Three Kings", "Bowfinger", "Scream") - którego syn założy wszechpotężną maskę i stanie się przyczynkiem licznych kłopotów. Brzmi tandetnie, ale w uniwersum Maski tandeta to wyznacznik jakości.

Broos Li - Załoga G

Opublikowano:Tagi

DC Comics Film Maska

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Yedyny -

Jako ciekawostke dodam tylko, iz w roku 2005 nakrecono film (druga, ale odrebna czesc "Maski" stanowiaca osobna historie, polaczona wylacznie tytulowa maska z czescia pierwsza) "Son of the Mask" ("Dziedzic Maski").