baner

Wywiad

Napiórska: Chcemy pokazać ludziom komiks

Łukasz Chmielewski
Rozmowa z Agatą Napiórską, współorganizatorką "Niech żyje Komiks!", redaktor naczelną magazynu "Zwykłe Życie".

Aleja Komiksu: Co ma odróżniać „Niech żyje komiks!” od innych imprez komiksowych?

Agata Napiórska: Wydarzenie „Niech żyje komiks!” skierowane jest głównie do komiksowych laików. Chcemy bliżej poznać z komiksem ludzi, którzy znają go jedynie pobieżnie, pokazać różne twarze tego bardzo atrakcyjnego medium. Na imprezie zapowiedziały się prawie wszystkie największe wydawnictwa komiksowe, a także twórcy zinów i sklepy z komiksami, środowisko komiksowe będzie więc miało godną reprezentację.

napiorska_foto
Agata Napiórska (fot. archiwum AN)


Nazwa wydarzenia sugeruje albo fetowanie komiksu, albo zaklęcie nekromanckie... Komiks potrzebuje bardziej animacji czy reanimacji?

Zdecydowanie fetujemy. Według mnie, ale zaznaczam, że nie jestem ekspertem, a jedynie obserwatorem z zewnątrz, komiks w Polsce potrzebuje głównie animacji. W zeszłym roku miałam przyjemność odwiedzić większość komiksowych imprez w Polsce i wydały mi się dość hermetyczne i „dla zaawansowanych". Co z jednej strony jest bardzo fajne – wszyscy się znają, przybijają piąteczki, panuje rodzinna atmosfera, ale jeśli wydawcom i twórcom zależy na popularyzacji komiksu w Polsce, jeśli komiks ma pozyskać nowych miłośników, a naprawdę ma sobą wiele do zaoferowania, to potrzebne są też imprezy komiksowe „dla początkujących".

Jeśli „Niech żyje komiks!” to impreza wzorowana na targach „Niech żyje papier!, na których obecny jest komiks (stoisko miała kultura gniewu), to jaki jest sens wydzielać akurat to medium i robić osobną imprezę?

Na „Niech żyje papier!” była jedynie kultura gniewu – mieli stoisko obok naszego i wyobraź sobie, że wielokrotnie słyszałam, jak ktoś mówił "Właśnie kupiłem pierwszy w życiu komiks." Tak, jest sens. Mocno wierzę w profilowane imprezy. Widzę też, że nasi czytelnicy i osoby, które przychodzą na organizowane przez nas wydarzenia (robimy nie tylko „Niech żyje papier!”, ale też śniadania prasowe, imprezy i spotkania w różnych muzeach i instytucjach kultury), mają potencjał na zagorzałych fanów komiksów. Trzeba ich tylko z komiksem zapoznać. My w redakcji „Zwykłego Życia” jesteśmy w grupie początkującej dążącej do średnio-zaawansowanej. W magazynie od pierwszego numeru mamy kącik komiksowy. Pisali dla nas Maciej Gierszewski, Agnieszka Minkiewicz, Agata Królak i Szymon Holcman. Rozmawialiśmy z Michałem Rusinkiem o tłumaczeniu Fistaszków, z braćmi Minkiewiczami o Wilqu, na okładce 11. numeru wystąpił Papcio Chmiel. Mówię o tym dlatego, żebyś nie myślał, że tak zupełnie urwaliśmy się z tą imprezą z choinki.

niech_zuje_komiks_w
projekt plakatu Michał Loba


Kto stoi za tym wydarzeniem personalnie? Do tej pory komiksowe imprezy tworzono oddolnie, przez środowiskowych aktywistów, tym razem jest chyba inaczej...?

Za wydarzeniem stoi redakcja magazynu „Zwykłe Życie”. Naszym pierwszym doradcą i konsultantem jest Szymon Holcman z kultury gniewu. Szymon podsuwa nam pomysły na ciekawe panele, spotkania i warsztaty. Tak naprawdę to jemu zawdzięczamy pomysł na tę imprezę. Za bezcenne porady z zakresu zinów jestem również bardzo wdzięczna Jackowi Ystadowi Jastrzębskiemu z Alei Komiksu.

Jakich wydarzeń można spodziewać się na „Niech żyje komiks!”?

Zaczynamy spotkaniem z Tomkiem Samojlikiem i Adamem Wajrakiem o godzinie 11. Potem będą spotkania z twórcami komiksów dla dzieci oraz twórcami komiksów obyczajowych (nazwiska podamy wkrótce, gdyż stopniujemy napięcie). Będzie premiera nowego komiksu Łukasza Kowalczuka wraz z wystawą, spotkanie z Sørenem Mosdalem oraz Tonym Sandovalem i jeszcze kilka super atrakcji, o których będziemy informować w ciągu najbliższych kilku dni. Równolegle w sali kameralnej odbędą się warsztaty (kaligraficzne z Grzegorzem Jarzynowskim ze studia Tusz za rogiem, warsztaty komiksowe z rysunku i narracji dla średniozaawansowanych z Danielem Chmielewskim, warsztaty dla dzieciaków z Piotrkiem Nowackim oraz warsztaty teatralno-komiksowe dla dzieci przygotowane przez aktorów z Teatru Guliwer). Po wszystkim w Barze Studio szykujemy komiksowe after party.

niech_zyje_komiks16_after

Rozmawiał Łukasz Chmielewski.


"Niech żyje Komiks!" odbędzie się 3. grudnia w Warszawie w Muzeum Etnograficznym (Kredytowa 1). FB wydarzenia

Opublikowano:Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-