baner

Recenzja

Spojrzenie w oczy Batmanowi

Karol Sus recenzuje Batman. Ziemia Jeden 2
7/10
Spojrzenie w oczy Batmanowi
7/10
Ponad rok temu Egmont przedstawił polskim czytelnikom alternatywną wersję przygód jednego z najpopularniejszych superbohaterów DC Comics, Batmana. Napisana przez Geoffa Johnsa i narysowana przez Gary'ego Franka opowieść zebrana w tomie "Batman. Ziemia Jeden" przypadła do gustu tak czytelnikom, jak i krytykom. Obecnie przyszedł czas na kontynuację niekanonicznych przygód Mrocznego Rycerza. W ramach serii DC Deluxe w księgarniach można kupić tworzony przez tych samych artystów "Batman. Ziemia Jeden #2".

Batman, oskarżony przez policję i władze miejskie o zabójstwo burmistrza Cablepotta (tak, tak, w alternatywnej Gotham to właśnie Pingwin sprawuje najwyższy urząd miejski, co nie przeszkadza mu jednocześnie prowadzić swoich ciemnych interesów), musi działać w ukryciu. Jednocześnie Bruce to wciąż nieopierzony młokos, który stale uczy się nowego fachu. Dopomaga mu w tym sam Alfred Pennyworth, który oprócz lokaja, jest także jako były wojskowy mentorem i nauczycielem młodego panicza. Czas nagli, gdyż na arenę zmagań wkracza nowy, choć dla czytelników komiksów z Batmanem w roli głównej doskonale znany, przeciwnik: Riddler. Jak się okazuje, śmierć burmistrza wcale nie pokrzyżowała planów podziemia Gotham. Rozpoczyna się bezwzględna walka o schedę w ciemnych interesach Pingwina.

Geoff Johns, wykorzystując mit Batmana, tworzy własną wizję jego przygód, znacznie różniącą się od kanonu. Znane z regularnej serii postaci, zarówno sprzymierzeńców jak i wrogów Mrocznego Rycerza, przekuwa na nową interpretację, często zmieniając ich originy o 180 stopni. Jak chociażby Killer Crocka, który w "Batman. Ziemia Jeden #2" nieoczekiwania staje się sprzymierzeńcem Batmana, szukającym w kanałach pod Gotham jedynie samotności. Stąd też komiks ten należy traktować niejako w oderwaniu od reszty zeszytów "Batmana". Nie każdy z czytelników ceni sobie alternatywne scenariusze, choć w tym wypadku warto zapoznać się nieco odmiennym spojrzeniem na Człowieka Nietoperza.

Znany z wcześniejszego tomu rysownik, Gary Frank, także prezentuje własne spojrzenie na postać Batmana. Przede wszystkim na pierwszy plan rzuca się przedstawienie oczu Batmana, które do tej pory u innych artystów zawsze były skryte za maską. Frank stawia na ludzki aspekt Mrocznego Rycerza. Spojrzenie w oczy samemu superbohaterowi pozwala na nieco inną interpretację jego postaci. Nagle okazuje się, że za zwykłym, lateksowym kostiumem skrywa się prawdziwy człowiek, a nie mityczny heros odporny na wszystkie ciosy. Warto zauważyć także, że w komiksie Johnsa i Franka Bruce wciąż szuka swojej drogi walki ze złoczyńcami. O co zresztą ma do niego pretensje zarówno Alfred, jak i sztab inżynierów konstruujących kolejne gadżety.

"Batman. Ziemia Jeden #2" to bardzo dobra kontynuacja rozpoczętych w poprzednim tomie wątków nowej, odmiennej interpretacji postaci Mrocznego Rycerza. Dzięki odejściu od kanonu twórcy, Geoff Johnes i Gary Frank mogli odejść od znanych z regularnej serii wydarzeń, na nowo ukazując początki Batmana. Originy nie zawsze są przez starych czytelników cenione, przede wszystkim za powtarzanie pewnych schematów wypracowanych przez lata tworzenia przygód danej postaci. Alternatywny świat prezentowany przez Johnsa i Franka powinien skusić także takich czytelników, jako ciekawy i dość nowatorski obraz Bruce'a Wayne'a i jego super alter ego.

Opublikowano:Batman. Ziemia Jeden 2

Batman. Ziemia Jeden 2

Scenariusz: Geoff Johns
Rysunki: Gary Frank
Tusz: Jon Sibal
Kolor: Brad Anderson
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2016
Seria: Batman, DC Deluxe
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda, obwoluta
Format: 180x275 mm
Stron: 150
Cena: 69,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328118041
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-