baner

Recenzja

Ocalić od zapomnienia

Karol Sus recenzuje Tako milczy Zaratustra
8/10
Ocalić od zapomnienia
8/10
W latach 1883-85 Fryderyk Nietzsche wydaje swój najważniejszy traktat filozoficzny "Tako rzecze Zaratustra", będący kompilacją jego poglądów. Koncepcje teologiczne perskiego proroka, twórcy pierwszej monoteistycznej religii na świecie stały się kanwą do głoszenia przez Nietzschego tez o śmierci Boga, koncepcji "nadczłowieka" czy "wielkiego powrotu". Obecnie ta niemal wymarła religia powoli ulega zapomnieniu. Nicolas Wild wykorzystuje ją, jako punkt wyjścia w swoim quasi-dokumentalnym komiksie "Tako milczy Zaratustra" wydanym przez Timof i cisi wspólnicy.

Przypadkowe spotkanie z młodymi Afgańczykami w paryskim parku całkowicie odmienia poukładane życie francuskiego rysownika. Rzucony w wir wydarzeń Nicolas trochę bezwolnie, a trochę w oczekiwaniu na ekscytującą przygodę, poddaje się biegowi losu i wyrusza w podróż do Iranu. Rządzony twardą ręką dyktatora kraj jest pełen kontrastów. Z jednej strony Wild ukazuje oficjalną stronę Iranu, pełną propagandy i wszechobecnego dyktatora spoglądającego chmurnie z billboardów, z drugiej natomiast podziemny świat tętniący kulturą i niezależnym spojrzeniem na najnowszą historię kraju. Autor wprowadza czytelnika w artystyczną bohemę Iranu, pełną poezji i malarstwa, ale też zakazanego alkoholu i opium. Jednym z takich kulturalnych ośrodków ma być rezydencja w Jazd, marzenie Sophie Yazdani, która kontynuuje dzieło swego zamordowanego ojca.

To właśnie postać Cyrusa Yazdani, ojca Sophie, działacza na rzecz zaratustranizmu, idealisty, popularyzatora sztuki, jednego z najbardziej znanych zaratustrian, obecnego nie tylko w swoim kraju, ale także szeroko działającego na terenie Europy Zachodniej i Indii, kreowanego na dysydenta, jest centralną postacią komiksu. Zamordowany w dość mętnych okolicznościach nie zdążył sfinalizować wielkiego planu budowy centrum kulturalnego zaratustranizmu w Jazd. Zadanie to spada na barki jego córki. To oraz wyjaśnienie motywów, jakie kierowały mordercę. Wild mimowolnie z uczestnika wydarzeń, staje się ich kronikarzem.

"Tako milczy Zaratustra" jest komiksem powstałym na bazie prawdziwych wydarzeń (morderstwo działacza na rzecz zaratustranizmu Kasry Vadarafiego). lecz niepozbawionym wstawek będących produktem wyobraźni autora. Stąd, mimo że Wild doskonale prezentuje główne założenia religii głoszonej przez Zaratustrę, jej historię oraz najważniejsze miejsca kultu, nie można traktować go, jako komiks dokumentalny. Jednoczenie podczas lektury trudno nie znaleźć pewnych punktów wspólnych ze znanym kanadyjskim twórcą komiksów, Guy Delisle'a. Sarkastyczny humor, ironiczne, a zarazem otwarte spojrzenie na obce kultury, czy podobna, mocno uproszczona kreska przywodzą na myśl kanadyjskiego obieżyświata.

Komiks Nicolasa Wilda to kolejna intrygująca pozycja w powiększającej się coraz bardziej komiksowej bibliografii dotyczącej Bliskiego Wschodu. Nośny temat, ukazujący dramat miejscowej ludności, ale także absurd codziennego życia krajów arabskich cieszy się sporą popularnością. Wielbiciele podróży Guy’a Delisle oraz czytelnicy otwarci na mało znane aspekty współczesnego świata mogą brać „Tako milczy Zaratustra” w ciemno.

Opublikowano:Tako milczy Zaratustra

Tako milczy Zaratustra

Scenariusz: Nicolas Wild
Rysunki: Nicolas Wild
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2016
Tytuł oryginału: Ainsi se tut Zarathoustra
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x240 mm
Stron: 224
Cena: 69,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-63963-86-6
Komiks nr 187
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Ocalić od zapomnienia Ocalić od zapomnienia Ocalić od zapomnienia

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-