baner

Recenzja

Na ratunek Rudemu

Karol Sus recenzuje W imieniu Polski Walczącej #03: Akcja pod Arsenałem
7/10
Na ratunek Rudemu
7/10
Historia dzielnych harcerzy z Szarych Szeregów jest jednym z piękniejszych świadectw odwagi i ofiarności wobec ojczyzny prezentowanych w toku nauczania w szkołach. Bohaterowie "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego wychowują, uczą, ale także wzruszają kolejne pokolenia młodych uczniów. Tym mocniej oddziałują, bo byli rzeczywistymi uczestnikami opisywanych wydarzeń, a wręcz można stwierdzić, że kreowali obraz Podziemnego Państwa Polskiego okupowanej Warszawy. Losy Alka, Rudego i Zośki stały się kanwą nie tylko powieści, ale także filmu z 2014 roku w reżyserii Roberta Glińskiego oraz komiksu wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej, a stworzonego przez Sławomira Zajączkowskiego (scenariusz) i Krzysztofa Wyrzykowskiego (rysunki).

Komiksy prezentujące losy Polski i Polaków, zarówno te prawdziwe, jak i fikcyjne, podczas II wojny światowej i działań opozycji w PRL weszły już na stałe do oferty IPN. Równolegle prowadzone serie "Wilcze tropy" oraz "W imieniu Polski Walczącej" czy komiksy takie jak "Wojenna odyseja Antka Srebrnego" i "Wrzesień pułkownika Maczka" zbierają bardzo dobre recenzje i uznanie, nie tylko wśród młodzieży, ale także rodziców i nauczycieli. Nie inaczej jest w przypadku "Akcji pod Arsenałem 26 marca 1943", trzeciego zeszytu serii "W imieniu Polski Walczącej", który trafił do księgarń pod koniec 2015 roku.

Odbicie Janka Bytnara - Rudego jest pierwszą, a zarazem najsławniejszą akcją bojową Szarych Szeregów. Komiks Zajączkowskiego i Wyrzykowskiego nie skupia się jednak tylko i wyłącznie na samej akcji ratowania skatowanego przez Gestapo. Autorzy nakreślają obraz chłopca w szerszym kontekście, pokazując go jako odważnego dywersanta i wesołego przyjaciela, który podczas śledztwa staje się niezłomnym żołnierzem, chroniącym najbliższych. Scenarzysta umiejętnie przeskakuje pomiędzy kolejnymi wydarzeniami, mieszając sceny brutalnych przesłuchań z wspomnieniami o Janku i akcjach Małego Sabotażu organizowanych przez chłopców.

Rysunkom w komiksie nie można nic zarzucić. Plansze prezentujące odbicie Rudego z rąk Gestapo czy przeprowadzane akcje dywersyjne pełne są dynamicznych kadrów wypełnionych szybką akcją. Jednocześnie komis nie przestaje być czytelny. Odbiorca jest w stanie bez trudu podążać za fabułą, orientując się w zamierzeniach scenarzysty. Pamiętać należy, że "Akcja pod Arsenałem" skierowana jest także do młodszego czytelnika.

IPN pośród ważnych zadań, do których został powołany, nie zapomina także o młodszych pasjonatach historii, tworząc dla nich ciekawe, ale także pouczające komiksy. Kolejna, już trzecia, odsłona serii "W imieniu Polski Walczącej" to pozycja, na którą uwagę powinni zwrócić nie tylko dzieciaki, ale także rodzice oraz (a może przede wszystkim) nauczyciele. Dołączona wkładka historyczna przygotowana przez Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego, poszerzająca kontekst komiksu, może być dodatkową zachętą do wykorzystania narracji obrazkowej w toku szkolnej nauki.

Opublikowano:



W imieniu Polski Walczącej #03: Akcja pod Arsenałem

W imieniu Polski Walczącej #03: Akcja pod Arsenałem

Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2016
Seria: W imieniu Polski Walczącej
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 50
Cena: 25 zł
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
ISBN: 978-83-7629-897-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Na ratunek Rudemu Na ratunek Rudemu Na ratunek Rudemu

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-