Recenzja

Rodzimy trykot dla dzieciaków

Jan Sławiński recenzuje Niezła draka, Drapak! #1: Puść to jeszcze raz
9/10
Rodzimy trykot dla dzieciaków
9/10
Album Sztybora i Tomasza Kaczkowskiego o Kornelu – zwykłym antykwariuszu, który pod osłoną nocy broni Miasta Naszego w stroju superbohatera Drapaka – to naszpikowana popkulturowymi odniesieniami historia, która przedstawia nieoczekiwanie rozbudowany świat i wielowątkową intrygę. Choć zbudowana z doskonale rozpoznawalnych motywów zaczerpniętych z opowieści o superbohaterach, historia kreślona przez Sztybora na łamach „Puść to jeszcze raz” wciąga i intryguje. Przepisanie obowiązkowych elementów z amerykańskich komiksów (główny bohater, jego sojusznicy, przyjaciele i wrogowie itd.) i dostosowanie ich do dziecięcej wrażliwości wychodzi naturalnie i autentycznie zabawnie. Na pierwszy rzut oka nie dostajemy nic nowego – za dnia bohater nieudacznik, w nocy superbohater pomagający miastu i współpracujący z policją, piękna dziewczyna zakochana w Drapaku, ale niezwracająca uwagi na Kornela oraz główny zły – knujący za plecami dobroczyńca i jego pomocnik, a do tego wszystkiego obowiązkowe ratowanie miasta. Jednak dzięki ciekawym bohaterom, dużej dawce humoru, popkulturowym odniesieniom i wciągającej historii czyta się to doskonale. Na 48 stronach udało się Sztyborowi zmieścić zaskakująco dużo wątków, nakreślić w pełni rozbudowany świat i stworzyć bohaterów zróżnicowanych, których trudno nie polubić.

Wszystko to uzupełniają cudownie cartoonowe rysunki Kaczkowskiego łączącego style znane z popularnych animacji: „Chowder” i „Adventure Time”. Jego kresce nie można odmówić konsekwencji, od samego początku tworzy określonym stylem i trudno znaleźć tu słabsze momenty. Na uwagę zasługuje również pomysłowe rozplanowanie kadrów na planszy – szczególne wrażenie zrobił na mnie podwójny splashpage z Kornelem zmieniającym strój (w biegu) przedstawione w formie polyptychu. Nie spodziewałem się takiego wyczucia po debiutancie.

Pierwszy tom komiksu „Niezła draka, Drapak!” to cudowna rozrywka. Choć skrojona pod młodszego czytelnika, dzięki wielkiej sprawności obu autorów, przy lekturze powinien dobrze bawić się każdy. Polecam zarówno maluchom jak i ich rodzicom lubiącym superbohaterów. Sam z pewnością sięgnę po kolejne tomy. Nareszcie „Wilq” doczekał się godnej konkurencji.

Opublikowano:Niezła draka, Drapak! #1: Puść to jeszcze raz

Niezła draka, Drapak! #1: Puść to jeszcze raz

Scenariusz: Bartosz Sztybor
Rysunki: Tomasz Kaczkowski
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2015
Seria: Niezła draka, Drapak!, Konkurs im. Janusza Christy
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215x290 mm
Stron: 48
Cena: 24,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328110915
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Rodzimy trykot dla dzieciaków Rodzimy trykot dla dzieciaków Rodzimy trykot dla dzieciaków

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-