baner

Recenzja

Superbohaterowie na tropie

Jan Sławiński recenzuje Kryzys tożsamości
8/10
Superbohaterowie na tropie
8/10
Ktoś morduje żonę Elongated Mana, Sue Digby. Szok i żal herosów szybko zastępuje pragnienie zemsty. Motywując do działania nieprzebrane zastępy bohaterów, Liga Sprawiedliwości rusza do akcji. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać, szybko okazuje się, że w niebezpieczeństwie są bliscy największych ziemskich superbohaterów, zaś oni sami nie sobą wobec siebie szczerzy i skrywają mroczne tajemnice…

Scenarzysta Brad Meltzer, to autor wielu cenionych dreszczowców i być może dlatego jego „Kryzys tożsamości” to rasowy kryminał. Trzymający w napięciu, z precyzyjnie rozpisanymi zwrotami akcji i zaskakujący. Zważywszy na gatunek, to ciekawe, że „największy detektyw świata”, Batman, jest tu postacią poboczną. Choć mamy wgląd w myśli większości członków Ligi Sprawiedliwości, prym w tej historii wiedzie Green Arrow – to jego oczyma patrzymy na większość wydarzeń.

Dużo miejsca poświęca się psychologii postaci, uczłowieczeniu największych superbohaterów. To opowieść o stracie i smutku, o pragnieniu zemsty, wreszcie o pustce nie do wypełnienia. Trzeba przyznać, że Meltzer to świetny scenarzysta – trzyma historię w ryzach, nie pozwala oderwać się od lektury i porusza czytelnika. Byłem zaskoczony, w jakim tempie przerzucam kolejne strony, jak emocjonalnie reaguję na wydarzenia w komiksie i jak bardzo chcę poznać zakończenie tej zagmatwanej historii. Tym większa szkoda, że Meltzer popełnia klasyczny błąd: świetnie zaczyna, z polotem rozwija, ale nie wychodzi mu zakończenie, tym gorzej, bo oczekiwania czytelnika wzrastają w trakcie lektury. Finał arcytrudnego śledztwa jest absurdalny w swej niedorzeczności, zaś motywacja zbrodniarza zwyczajnie głupia.

Dobrze, że poza intrygująco rozwijającym się kryminałem, w „Kryzysie tożsamości” znajdziemy również doskonałe dialogi, świetnie zarysowane postaci i to, co bardzo lubię: ukazanie ludzkiej strony superbohaterów. Bo komiks Meltzera, choć zilustrowany bardzo klasycznym, charakterystycznym dla opowieści o superherosach (a przez to mało wyrazistym) stylem Ragsa Moralesa, to opowieść zaskakująco mało komiksowa. A już na pewno nie taka, do jakiej na co dzień przyzwyczaja nas Wielka Dwójka.

Opublikowano:Kryzys tożsamości

Kryzys tożsamości

Scenariusz: Brad Meltzer
Rysunki: Rags Morales
Tusz: Michael Bair
Kolor: Alex Sinclair
Okładka: Michael Turner
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2015
Seria: DC Deluxe
Tytuł oryginału: Identity Crisis
Rok wydania oryginału: 2004
Wydawca oryginału: DC Comics
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor
Oprawa: twarda, obwoluta
Format: 180x275 mm
Stron: 264
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-1017-5
WASZA OCENA
8.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Superbohaterowie na tropie Superbohaterowie na tropie Superbohaterowie na tropie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-