baner Waneko

Wywiad

Yohan Radomski: Na początku był obrazek

Łukasz Chmielewski
Rozmowa z Yohanem Radomskim, francuskim scenarzystą. Pierwszy tom dylogii „La CITÉ des CHIENS” („Miasto Psów”), którą zilustrował Jakub Rebelka, ukazał się we Francji w kwietniu 2015 roku. W Polsce ma ukazać się nakładem Kultury Gniewu jeszcze w 2015 roku.

Aleja Komiksu: Twoje nazwisko brzmi znajomo…

Yohan Radomski: Łatwo się domyśleć, że mam polskie korzenie. W Polsce mieszkają moje ciocie i kuzyni, mam tu też przyjaciół. Sam też mieszkałem i pracowałem tu przez jakiś czas jako nauczyciel francuskiego.

Jak poznałeś Jakuba Rebelkę?

Przypadkowo trafiłem w sieci na jego prace. Od razu kupiłem sobie jego komiksy. Byłem nimi absolutnie zachwycony. Potem się spotkaliśmy i od razu złapaliśmy wspólny język, dużo rozmawiając o różnych rzeczach: projektach, pomysłach.

Stąd pomysł na wspólny komiks?

Nie. Z Polski wyjechałem do Szanghaju, gdzie mieszkam do dziś. Cały czas mam jednak dobry kontakt z Jakubem i kiedy oglądałem jego kolejne prace, nagle zobaczyłem jeden obrazek i powiedziałem mu, że mógłbym spróbować wymyślić historię zainspirowaną tą pracą. Obaj strasznie zajaraliśmy się tym pomysłem, zupełnie jakbyśmy byli nastolatkami. Co tydzień podsyłałem mu pomysły i pierwsze strony scenariusza, a on przysyłał mi koncepty postaci. Na potrzeby tej historii postanowiliśmy ściśle współpracować na każdym kroku tworzenia komiksu. Oprócz scenariusza przygotowywałem do niego także storyboardy i zrobiłem liternictwo.

rebelka_inspiracja_MP
Praca Jakuba Rebelki, która zainspirowała Yohana Radomskiego


O czym jest „Miasto Psów”?

Enora kocha się w Janku. Na drodze do tej miłości staje jej wuj, Volas, który jest okrutnym władcą Miasta Psów. Żeby się go pozbyć, dziewczyna wynajmuje zabójców z Bractwa. Najemnicy szybko orientują się, że zlecenie będzie dużo trudniejsze, bo cel jest na usługach tajemniczego Cienia... W gruncie rzeczy jest to więc historia o zemście i władzy w Szekspirowskim duchu. Zwłaszcza Volas, szalony władca, był inspirowany dramatami Szekspira. Ta historia narodziła się z moich fascynacji tym, jak władza zmienia ludzi, jak może zniszczyć człowieka, jak w jej imię człowiek może zniszczyć siebie, swoją rodzinę, podwładnych. Z kolei Enora to młoda kobieta, która chce żyć po swojemu. Wyrazem tego jest jej miłość. Jej historia to pytania o dorastanie, o wychodzenie spod władzy rodziny, o granice posłuszeństwa.


Rozmawiał Łukasz Chmielewski.


rebelka_radomski_FR
lCdC1_fr
okładka i przykładowa strona z komiksu

Opublikowano:Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-