baner

Wywiad

Tomasz Kołodziejczak: Reagujemy na zmiany rynkowe

Łukasz Chmielewski
Rozmowa z Tomaszem Kołodziejczakiem, szefem komiksu w Egmoncie o wydawaniu komiksu superbohaterskiego w Polsce i planach wydawniczych na 2015 rok.

Aleja Komiksu: Co się zmieniło, że po latach wstrzemięźliwości Egmont chce w 2015 roku wydać ponad 40 komiksów z DC?

Tomasz Kołodziejczak: Nie powiedziałbym, że przez ostatnie lata byliśmy wstrzemięźliwi. W 2013 wydaliśmy kilkanaście komiksów DC, w 2014 – już ponad dwadzieścia. Pojawiło się też kilka tytułów od naszej konkurencji. Oczywiście, reagujemy na zmiany rynkowe – bez wątpienia w Polsce pojawili się nowi czytelnicy, zainteresowani komiksem superbohaterskim.

To, moim zdaniem, wypadkowa kilku zjawisk: popularności nowych, dobrych filmów kinowych i seriali, akcji Hachette z WKKM, promocji postaci DC poprzez gry komputerowe czy producentów odzieży, aktywności samego DC (Nowe DC) i naszych, Egmontu, działań marketingowych. Mamy nową grupę czytelników – dorosłych, dawnych fanów TM-Semic, którzy wracają do kupowania komiksów i mają na nie budżet. Oferujemy im najnowsze hity DC, ale też dawno nieobecną na rynku klasykę, np. Strażników.

Wspólnie z wydawnictwem DC uznaliśmy, że to doskonały moment na zrobienie mocnego ruchu, podpisanie specjalnej umowy, która daje nam status specjalnego partnera i zwiększenie oferty.

Ponad 40 komiksów, to po dwa miesięcznie. Znajdą się na nie chętni? Do kogo kierujecie tę ofertę?

Jak się nie znajdą, to będziemy wydawać mniej, i tyle. Mamy bardzo zróżnicowana propozycję – nowości, klasyka DC, Vertigo, pojawi się coś z MADa. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wierzę w nową linię DELUXE, tam trafią wyłącznie doskonałe, klasyczne tytuły. Większy format, obwolutka, materiały dodatkowe. Paluszki lizać.

Jak czytelniczy odebrali ofertę Egmontu z N52?

Jak to zwykle nasi Wielce Szanowni Polscy Czytelnicy. Najpierw maile z listami tytułów do wydania, a potem (jak już wydaliśmy) maile z opiniami, że to jednak słabe komiksy i trzeba wydawać coś innego… A tak na serio – bardzo dobrze. Dlatego właśnie rozbudowujemy tę linię.

Będziecie robić korektę tytułów z N52? Coś wypadnie, coś dojdzie?

Załączam naszą ulotkę informacyjną, tam znajdziecie wszystkie informacje o NDC do końca 2015. Oczywiście: „zmiany w programie wydawniczym są możliwe”.

n52_2015_ulotka
n52_2015_ulotka1

Pobierz plik PDF z ulotką o N52

N52 jest faktycznie lepsze jakościowo od tego, co wcześniej działo się u Batmana i Supermana?

To zależy co z czym porównywać. Najlepsze tytuły? Średnią? Wydaje mi się, że sięgnęliśmy po najlepsze serie, spośród tych, do których lektury nie jest konieczna znajomość całego uniwersum. Oczywiście można by zrobić więcej i inne.

Proszę jednak wziąć pod uwagę, że wydając, powiedzmy, 2 tomy z danej serii rocznie, przy 10 seriach mamy już 20 tomów rocznie. Więc naprawdę uważnie musimy selekcjonować tytuły, uwzględniać ich los na rynku USA, związki fabularne z innymi seriami itp. itd. Staramy się balansować między najbardziej popularnymi liniami (Batman, JL), a eksperymentowaniem z nowymi, mniej znanymi, bohaterami, takimi jak Wonder Woman czy Jonah Hex.

Nowy cykl DC Deluxe (powiększony format) zapowiada się świetnie i drogo. Bardzo drogo będzie? Będziecie dzielić tytuły?

Będzie ciut drożej niż NDC, ale ciut. Oczywiście bardzo grube książki będą droższe - a celujemy raczej w kompletne wydania (choć możemy trochę ciąć dodatkowe materiały, żeby już nie mnożyć kosztów). Np. duży problem mamy z New Frontier – straszny grubas, a chcemy dołożyć też uzupełniającą historię. Kilka tytułów już mogę zdradzić.

dc_deluxe_2015
dc_deluxe_2015_1

Pobierz plik PDF z ulotką o DC Deluxe

W cyklu Vertigo mają pojawić się restarty „Amerykańskiego wampira” i „Baśni”. Ten pierwszy tytuł chyba nie sprzedał się dobrze (minęło ponad dwa lata od wydania drugiego tomu). Dlaczego miałby sprzedać się teraz lepiej?

Bo to świetny komiks.

Będą serie poboczne „Baśni”?

Na razie nie. Wracamy z intensywną produkcją linii głównej i tyle na razie, przynajmniej do połowy 2016.

Możesz zdradzić nowe tytuły z Vertigo, jakie wydacie?

W 2015 – żadnego. A o 2016 to raczej będę mówił pod koniec roku.

Skoro superbohaterowie z DC dobrze się sprzedają, to dlaczego ciągle nie macie Marvela w swojej ofercie?

No właśnie, dlaczego?

Zapowiadany restart tego uniwersum może być dobrą okazją, jak N52, do postawienia na Spider-Mana i X-menów?

Zgadzam się z Tobą.

W komiksowie dużo się mówi o roli i sile Wielkiej kolekcji komiksów Marvela. Jak ty oceniasz te komiksy, ich wpływ na rynek i czytelnictwo? Przecież masowa sprzedaż zakończyła się fiaskiem, bo seria została wycofana z kiosków…

O wyniki proszę pytać wydawcę kolekcji. Ale myślę, że zrobili dużo dobrej roboty dla rynku komiksu w Polsce. Doceniam i gratuluję. Ograniczenie dystrybucji kioskowej niczego nie oznacza, to normalny model biznesowy tzw. partworków, że w pewnym momencie dystrybucja koncentruje się na prenumeracie.

Ostatnie 2-3 lata to intensyfikacja wydawnicza na rynku komiksowym w Polsce. Więcej ludzi zaczęło czytać komiksy czy raczej stali czytelnicy sięgnęli głębiej do kieszeni?

Starsi sięgnęli, a ułatwiła im to polityka cenowa wielu księgarń – czyli mówiąc wprost wojna rabatowa. Nowość z ceną okładkową 50 zł można kupić i za 35 zł, jak się dobrze poszuka. Ale są też nowi odbiorcy, to pewne.

Można mówić o boomie na komiks?

Ostatnie dwa lata – tak. Ale działam na tym rynku od niemal 17 lat. Kilka takich boomów i następujących po nich załamań już przeżyłem. Więc się nie ekscytuję, tylko staram się robić to, co powinienem w tych okolicznościach. Wydawać dużo dobrych komiksów.


Rozmawiał Łukasz Chmielewski.

Opublikowano:Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

General75 -

Kingdom Come nie czytałem, jedynie kiedyś widziałem. Graficznie wygląda znakomicie. I jak najbardziej by pasował do serii DC Deluxe.

nrt -

Wobec twego zwracam honor. Nie należy sądzić tłumaczenia tytułu po okładce ;)

Wszystkie tytuły z DC Deluxe pasują idealnie jako odpowiednik WKKM. Gdyby tak jeszcze Kingdom Come w formacie deluxe, eh... :_)

Garf -

nrt pisze:Dlaczego "Batman. Black Mirror" chcecie przetłumaczyć na "Mroczne odbicie"? Dark reflection WTF? Czyżby komuś "odbiło"? Może się jednak "z-reflektujecie" i dacie prawidłowe tłumaczenie czyli "Czarne zwierciadło" albo po prostu "Czarne lustro"...


Nie zawsze automatyczne tłumaczenie najlepiej oddaje sens oryginału. "Wielki słownik angielsko-polski PWN" wylicza "odbicie, odzwierciedlenie" jako jedno z tłumaczeń słowa "mirror", zwłaszcza w sensie przenośnym. Zerknąłem na streszczenie i wydaje mi się, że taki przekład w kontekście wymowy całego komiksu (bo przecież nie można tłumaczyć tytułów w oderwaniu) jest uzasadniony: chodzi tu chyba o to, że jedna z występujących w historii postaci jest "black mirror" innej. Po polsku powiedzielibyśmy chyba, że jest jej mrocznym odbiciem, a nie czarnym zwierciadłem :wink:

amsterdream -

Na chwilę obecną nic nie wiadomo. Być może będzie, być może nie.

mgnesium -

amsterdream pisze:Redaktor przed takim wywiadem powinien przygotować się merytorycznie a nie wypisywać jakieś bzdury o wycofaniu WKKM z kiosków i restarcie Marvela.


bzdury to Ty piszesz, miękki restart na pewno będzie.

amsterdream -

Redaktor przed takim wywiadem powinien przygotować się merytorycznie a nie wypisywać jakieś bzdury o wycofaniu WKKM z kiosków i restarcie Marvela.

zielcok -

Cycol - nasz racje ,na aros.pl egmont jest w dzien premiery i 27-30% taniej ja tam zawsze
kupuje polecam

@zielcok rzuć okiem na posta przed wysłaniem, bo ludzi oczy bolą

nrt -

Dlaczego "Batman. Black Mirror" chcecie przetłumaczyć na "Mroczne odbicie"? Dark reflection WTF? Czyżby komuś "odbiło"? Może się jednak "z-reflektujecie" i dacie prawidłowe tłumaczenie czyli "Czarne zwierciadło" albo po prostu "Czarne lustro"...

Cycol -

Drodzy panowie (mam cicha nadzieje, iz sa wsrod nas takze jakies panie) - w koncu doczekalismy sie czasow, w ktorych szary wielbiciel powiesci graficznych w koncu zostal na matczynym rynku dopieszczony i musi wybierac sposrod wielu dostepnych pozycji, a kupowanie wszsytkiego co jest wydawane grozi popadaniem w dlugi :)) cieszmy sie i radujmy, gdyz mamy ku temu powody :drinking:
ps. a tym, ktorzy twierdza, iz to nadal za malo, albo ze nie sa zadowolenie z takiego, a nie innego asortymentu (czy wy wogole wiecie, co chcecie), oraz tym placzkom, co narzekaja, ze za drogo (premierowe rabaty gildii rzadza, a na portalach aukcyjnych wiele razy zakupilem komiks za pol ceny jak nie taniej - wystarczy odrobina samozaparcia) z usmiechem na ustach pokazuje :fist:

RADOST -

Co by nie powiedzieć Panowie.... Nic tak nie doceniam jak możliwość wyboru, mnogość linii wydawniczych ,a taką na pewno zapewnia mi EGMONT.

Corto Maltese -

@zielcok - sugerowałem się ceną wersji deluxe po angielsku. Superman i Ludzie ze Stali ma 8 zeszytów i cena okładkowa to było 99 zł - tyle jeszcze jest znośne. Byleby nie kosztowało tyle co Long Halloween (kupiłem ten komiks i nie żałuję ale to jednak klasyk, "S" Unchained jeszcze(?) nie).

zielcok -

Corto Maltese -unchained nie ejst taki wielki 9 zeszytów ,wiec spoko ja mamwersje deluxe i ma duuuuzo dodatków w formie okladek alternatywnycj i kilka skryptów wiec jak to pominaą nie bedzie jsakies wielkie bydle cos jak Talon vol 2 a nawet mniejsze o 2 -3 zeszyty wiec pewnie 79 zeta krzykną

Corto Maltese -

Te zapowiedzi z powyższych ulotek to lekka ulga dla portfela. Tzn. mam na myśli termin wydania. Justice League zupełnie mi nie podpasowała po 1 tomie i obejrzeniu animowanych filmów, ostatnio odczułem lekki przesyt postacią Batmana, choć to jedna z moich ulubionych postaci i będę tylko kontynuwało kupowanie runu Snydera, Black Mirror mam w oryginale, a Rok Pierwszy pierwsze wydanie. Ale zawsze cieszy tak szeroki wybór, ja kupię tylko wybrane tomy, WW, Batmana, "S" Unchained, Lobo i parę innych, a ktoś inny wybierze coś innego. Byleby Superman Unchained był w rozsądnej cenie, skoro zdecydowali się go wydać w jednym tomie.

Sandman28 -

soplic pisze:Przecież nikt nie podaje wielkości strony, ale gabaryty zewnętrzne, a więc okładek.

Zobaczymy ;)

zielcok -

soplic NIE RUJNUJ MARZEN:):)_

soplic -

Przecież nikt nie podaje wielkości strony, ale gabaryty zewnętrzne, a więc okładek.

zielcok -

HEEH NO OBY DO KWIETNIE WTEDY DOWIEMY SIE WSZYSKIEGO:):)):OBY BYLO TAK JAK PISZEMY E TO WYMIAR STRON

Sandman28 -

zielcok pisze:DELUXE MA OKLADKE 29 CM NA 18 I OBWOLUTE
A EGMONT CHYBA PISZE O OKLADCE NIE O STRONACH :/PRZYNAJMNIE JA TAK ZROZUMIELEM MOZE SIE MYLE -MAM NADZIEJE ZE EJST TAK JAK MÓWISZ
:):)):

Hm, a mógłbyś sprawdzić jakie wymiary maja same strony? Może będą idealnie pasować do tego co jest na ulotce...
Bo jeśli masz rację, że podali jednak wymiary okładki to by znaczyło, że całe ten większy format to będzie zaledwie 1-1,2 cm. Ale z drugiej strony - nie wiem czy Egmont może sobie tak sam zmniejszyć materiały, które dostanie.
Mam nadzieję, że dadzą standardowy rozmiar Deluxe, a nie jakąś dziwną hybrydę.

EDIT: już odpowiedziałeś ;)

zielcok -

sANDMAN28

ZECZYWYISCE MZOEMASZ RACJE STRONA DELUXE MA 180 NA 275 WIEC Z OKLADKA MZOE BEDZIE 290 CZYLI STANDARDOWY DELUZE =LOL MOGE SPAC SPOKOJNIE MAMNADZIEJE:)):

zielcok -

DELUXE MA OKLADKE 29 CM NA 18 I OBWOLUTE
A EGMONT CHYBA PISZE O OKLADCE NIE O STRONACH :/PRZYNAJMNIE JA TAK ZROZUMIELEM MOZE SIE MYLE -MAM NADZIEJE ZE EJST TAK JAK MÓWISZ
:):)):

Sandman28 -

zielcok pisze:do Deluxe mi sie coś nie podoba zrobili starszna kiłe -275 mm n 180??WTF mam kilka Deluxe z new 52 min Sueprman Unchained i one sa 180 na 290 według mnie lipa


To 29 x 18 cm, o którym wspominasz - to licząc rozmiar samego komiksu (stron w jego wnętrzu) czy okładki (która przy HC zawsze jest większa)?

Bo w ulotce jest rozmiar (27,5 x 18) stron komisu - czy o niecałe 2 cm większy niż standardowych wydań amerykańskich

zielcok -

jordan_jo - 17:12 17-02-2015
no właśnie coś jest nie tak z tym rozmiarem, no ale zobaczymy ;

)na bank nie tak hehe

jordan_jo -

no właśnie coś jest nie tak z tym rozmiarem, no ale zobaczymy ;)

zielcok -

do Deluxe mi sie coś nie podoba zrobili starszna kiłe -275 mm n 180??WTF mam kilka Deluxe z new 52 min Sueprman Unchained i one sa 180 na 290 według mnie lipa

soplic -

Trzeba wybierać: pewnie tylko DC Deluxe będę kupował, kasa, kasa, kasa.

Ystad -

Najpierw maile z listami tytułów do wydania, a potem (jak już wydaliśmy) maile z opiniami, że to jednak słabe komiksy i trzeba wydawać coś innego…


tyle prawdy o wielu polskich czytelnikach komiksu w jednym zdaniu....

Cello -

WKKM nie została definitywnie wycofana z kiosków. Dystrybucja została ograniczona, ale nadal można kolekcję dostać w niektórych kioskach.

soplic -

"Ponad 40 komiksów, to po dwa miesięcznie"

Jaką ocenę z matematyki miał autor wywiadu w szkole podstawowej?