baner

Recenzja

Batman. Detective Comics #03: Imperium Pingwina

Jan Sławiński recenzuje Batman. Detective Comics #03: Imperium Pingwina
6/10
Batman. Detective Comics #03: Imperium Pingwina
6/10
Oswald Cobblepot, gdzieniegdzie znany jak Pingwin, zleca organizacji Ghost Dragons zabicie Bruce’a Wayne’a, jednak w ostatniej chwili zmienia zdanie i ratuje miliardera przed ognistym ostrzem zabójcy. Trafia na pierwsze strony gazet i staje się poważanym bohaterem. Gdy do miasta wraca Joker i Gotham pogrąża się w chaosie, interesy Pingwina postanawia przejąć jego asystent mianujący się Pingwinem Cesarskim. Na kryminalnej szachownicy Gotham nie braknie nowego gracza, Merrymakera, powróci również Poison Ivy i Clyface. Batman kolejny raz będzie miał pełne ręce roboty.

Scenariuszem trzeciego tomu „Detective Comics” o podtytule „Imperium Pingwina” zajął się John Layman. Po dwóch poprzednich tomach, do których scenariusze i rysunki tworzył Tony S. Daniel, dostajemy wreszcie całkiem niezłą fabułę – nic, co by zapisało się w mitologii Mrocznego Rycerza na stałe ani do czego często i chętnie byśmy wracali, ale przynajmniej scenariusz da się czytać bez nieustającego zgrzytania zębami. Oczywiście nie obyło się bez kilku wpadek, akcja znowu gna na łeb na szyję, postaci pojawiają się i znikają, tożsamość nowego przeciwnika Batka jest oczywista od samego początku i aż dziwne, że Nietoperz – „world’s greatest detective” - potrzebował aż całego zeszytu, by ją odkryć.

Wydarzenia przedstawione w tym tomie przeplatają się z wydarzeniami z komiksu „Śmierć Rodziny” – jest to ciekawe uzupełnienie ukazujące, co działo się w innych częściach Gotham, i jak szaleństwo Jokera wpływało na drugoplanowych bohaterów i postaci, dla których w komiksie Snydera zabrakło miejsca. Sam pomysł z przejęciem imperium Pingwina przez jego asystenta jest ciekawy, choć przedstawiony w mało porywający sposób. Nieźle wypada historia miłosna między Poison Ivy a Clyfacem, a historie poboczne, backup stories pisane przez Laymana bezpośrednio nawiązują do reszty tomu. Wszystko ma ręce i nogi, wreszcie Batman nie tylko obija oprychom gęby, ale stara się używać mózgu i bawić w detektywa. Niby nic, a w porównaniu do poprzednich tomów – spory postęp.

Rysunkami zajęło się kilku artystów. Również tu odsunięcie od pracy Tony’ego S. Daniela wyszło serii na dobre – pozbyto się wreszcie kiczowatego, plastikowego wrażenia. Jest posępnie, Gotham nie jest rozświetlone neonami jak w filmach Schumachera, a należycie spowite mrokiem, pozostając przy filmowych analogiach, niemal jak u Burtona. Główną historią zajął się Jason Fabok, a resztą opowieści m.in. Andy Clark – style są w miarę spójne, rysunki klimatyczne. Dobra, rzemieślnicza robota.

Trzeci tom „Detective Comic” był przyjemnym zaskoczeniem. Po dwóch okropnych tomach Daniela, które czytało się bardzo ciężko, „Imperium Pingwina” to całkiem przyjemne czytadło. Niezłym pomysłom brakuje jednak odpowiedniego wykończenia. Fani Batmana powinni być usatysfakcjonowani, inni też powinni przebrnąć przez komiks bez większych problemów. Do miana dobrego komiksu trochę jeszcze brakuje, ale cliffhanger na koniec wzbudza ciekawość i sprawia, że można mieć nadzieję – oby tendencja zwyżkowa się utrzymała.

Opublikowano:Batman. Detective Comics #03: Imperium Pingwina

Batman. Detective Comics #03: Imperium Pingwina

Scenariusz: John Layman
Rysunki: Jason Fabok, Andy Clarke, Henrik Jonsson, Sandu Florea
Kolor: Jeromy Cox, Blond
Okładka: Jason Fabok, Jeromy Cox
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2014
Seria: Batman. Detective Comics, Nowe DC Comics
Tytuł oryginału: Batman Detective Comics volume 3: Emperor Penguin
Rok wydania oryginału: 2013
Wydawca oryginału: DC Comics
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Stron: 192
Cena: 75,00 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-0233-0
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Batman. Detective Comics #03: Imperium Pingwina Batman. Detective Comics #03: Imperium Pingwina Batman. Detective Comics #03: Imperium Pingwina

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Gazza -

Mnie się akurat tomy Tony'ego S. Daniel'a podobały, więc zakładam, że wrażenia z lektury t.3 powinny być jeszcze lepsze ....