baner

Recenzja

Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853

Karol Sus recenzuje Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853
7/10
Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853
7/10
Tam gdzie stykają się dwie wielkie kultury, całkowicie odmienne i operujące zgoła innymi pojęciami, dążące do zupełnie innych celów, zawsze musi dojść do tarć i konfliktów. Nie inaczej jest z cywilizacjami europejską i muzułmańską. Te dwa odpychające się bieguny od czasów średniowiecza nieustannie toczyły walkę na śmierć o życie o supremację nad ówczesnym światem. Stany Zjednoczone Ameryki, jako państwo wywodzące się z cywilizacji europejskiej, po części przejęły pałeczkę mocarstwa konkurującego silnie ze światem muzułmańskim. Imperialistyczne zapędy USA szybko natrafiły na silnego przeciwnika pod postacią Imperium Osmańskiego i państw satelickich, a następnie w czasach późniejszych poszczególnych państw muzułmańskich. Konflikt te możemy oglądać do dnia dzisiejszego.

„Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem” Jean-Pierre Filiu i Davida B. (obaj panowie stworzyli scenariusz zilustrowany następnie przez tego drugiego) to, zgodnie z tytułem, komiksowy zapis stosunków dwóch światowych potęg. Sięgające XVIII wieku (pierwszy tom relacjonuje wydarzenia pomiędzy rokiem 1783 a 1953) pierwsze konflikty, na razie pomiędzy berberyjskimi piratami, a dowódcami okrętów pod banderą młodziutkiego państwa leżącego w Ameryce Północnej, dały początek trudnym relacjom Stanów Zjednoczonych z Bliskim Wschodem. Motorem napędowym i głównym powodem kolejnych spięć były oczywiście pieniądze. Złoto z czasem zostało wyparte przez ropę. Stany Zjednoczone szybko zorientowały się, że roponośne tereny Bliskiego Wschodu to klucz do rozwoju militarnego i gospodarczego, a co za tym idzie budowania potęgi. Dziś już mało kto daje nabierać się na amerykańskie puste frazesy o niesieniu kaganka demokracji i wolności uciśnionym narodom z Bliskiego Wschodu. Czarne złoto jest głównym wyznacznikiem interesów amerykańskich.

Komiks wydany przez Kulturę Gniewu jest kronikarskim zapisem kolejnych potyczek na arenie międzynarodowej pomiędzy Wschodem a Zachodem. Nie jest to pozycja prosta w odbiorze. Jean-Pierre Filiu jest nauczycielem akademickim i nie bawi się w żmudne tłumaczenie wszystkich meandrów wielkiej polityki. Ponadto zrozumienie całkowicie odmiennej cywilizacji muzułmańskiej opartej na systemie klanowym wymaga od czytelnika wiele uwagi podpartej rzetelną wiedzą. Prawie dwieście lat historii upakowanej ciasno na zaledwie stu dwudziestu stronach komiksu sprawiło, że autorzy często musieli iść na skróty. Dlatego nie można „Najlepszych wrogów” traktować jako publikacji „zamiast” lekcji historii, a raczej jako jej ciekawe uzupełnienie. Tym bardziej, że twórcy, pozornie unikając wartościowania wydarzeń, jakby mimochodem podsuwają czytelnikowi pewne oceny, które niewyrobiony odbiorca łatwo może przyjąć za pewnik, bez prób wyrobienia sobie własnego zdania. Kwintesencją i wyznacznikiem drogi, jaką idą autorzy, może być ciekawy zabieg powiązania mitu o Gilgameszu z współczesnymi wydarzeniami czy anegdota o sumeryjskiej steli.

Rysunki Davida B. są prawdziwą ozdobą albumu. Fanów kreski artysty z pewnością nie brakuje. W „Najlepszych wrogach” pokazuje on swój warsztat od jak najlepszej strony. David B. swymi rysunkami dodaje przedstawianym wydarzeniom wymiaru symbolicznego. Najlepszym dowodem na to jest sama okładka, jedna z ciekawszych tego roku nawiasem mówiąc. Postaci Davida B. często uosabiane są poprzez przymioty z nimi związane (armaty, baryłki z ropą). Całość bardzo dobrze komponuje się z opisami przygotowanymi przez Filiu, tworząc intrygującą mieszankę.

Album duetu Jean-Pierre Filiu David B. to zadziwiająca podróż w sam środek wiekowego konfliktu. Pięknie zilustrowany czarno-białymi pracami Davida B. komiks to prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli reportażu i komiksu historycznego. Nawet jeśli nie do końca zgadzają się z oceną przedstawionych wydarzeń zaprezentowaną przez autorów. Niestety mrzonki o światowym pokoju często przesłaniają nam oczywistą prawdę, że wojna to „tylko” kolejny wielki biznes.

Opublikowano:



Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853

Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853

Scenariusz: Jean-Pierre Filiu
Rysunki: David B.
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2013
Seria: Najlepsi wrogowie
Tytuł oryginału: Les Meilleurs ennemis: Première partie 1783/1953
Wydawca oryginału: Futuropolis
Tłumaczenie: Irmina Cisek
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 173 × 225 mm
Stron: 120
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-87-5
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853 Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853 Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem #1: 1783-1853

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-