baner

Recenzja

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Łukasz Chmielewski recenzuje Millennium #1: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - Księga I
7/10
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
7/10
Najpierw była powieść Stiega Larssona „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, którą Szwedzi przenieśli potem na ekran. Na podstawie książki powstał też film „Dziewczyna z tatuażem”, który wyreżyserował David Fincher, scenarzystą był zaś Steven Zaillian. Teraz jest też i komiks, którzy stworzyli Denise Mina (scenariusz), Leonardo Manco i Andrea Mutti (rysunki) oraz Lee Bermejo (kolor). Komiks nosi ten sam tytuł, co powieściowy pierwowzór, historia została jednak podzielona na dwie części. Na razie ukazał się pierwszy tom. Każda z części trylogii Milenium ma zostać wydana w ten sposób. Książki nie czytałem. Filmu nie widziałem. Na szczęście jest komiks. Przeczytałem go i podobało mi się.

Akcja zawiązuje się dość szybko. Dziennikarz dostaje cynk o aferze z rządowymi projektami (nota bene realizowanym w Polsce...). Wizja sławy szybko jednak zamienia się w koszmar, na szczęście jednak na horyzoncie pojawia się prywatne zlecenie – rozwikłanie tajemniczego morderstwa sprzed lat. Jest też dziewczyna, która zajmuje się prywatnym wywiadem dla korporacji, wygląda jednak jak krzyżówka menela, punka i gotki. To ona ma tatuaż. Te dwa wątki rozwijają się niezależnie, ale ewidentnie są na kursie kolizyjnym.

Historia wciąga od razu. Fabuła jest też sprawnie opowiedziana. To jedna z tych lektur, którą czyta się od deski do deski. Oczywiście zasługa w tym z pewnością oryginału, ale adaptacja komiksowa została zrobiona sprawnie, z wyczuciem tego medium. Najsłabszą stroną komiksu są rysunki. Co prawda realistyczna kreska jest dość poprawna i nie utrudnia czytania, ale zdecydowanie nie ma w grafice nic porywającego. Plusem tego jest to, że można skupić się na historii i bez rozterek typu: „czy już przekręcić kartkę, żeby wiedzieć, co dalej, czy jeszcze trochę cieszyć oko rysunkami” po prostu czytać.

Komiks „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to przyzwoite czytadło kryminalne. Zarysowane jest w nim także tło społeczne: nieudane związki, atrofia więzi rodzinnych, perwersja, ale komiks skupia się bardziej na intrydze. Generalnie to pozycja raczej dla tych, co nie czytali powieści i nie widzieli filmu, lub dla lubiących komparatystykę.

Ten komiks to świetna okazja do pewnego zestawienia. Powieść kosztuje 39 złotych, film na DVD tyle samo. Za komiks, który zawiera połowę historii dostępnej w książce i filmie, trzeba zapłacić 50 złotych (czyli w sumie stówę). Retorycznie zapytam: co wybierze przeciętny konsument kultury?

Opublikowano:Millennium #1: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - Księga I

Millennium #1: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - Księga I

Scenariusz: Denise Mina
Rysunki: Leonardo Manco, Andrea Mutti
Okładka: Lee Bermejo
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2012
Seria: Millennium
Tytuł oryginału: The Girl with the Dragon Tattoo - Book I
Rok wydania oryginału: 2012
Wydawca oryginału: DC Vertigo
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 168 x 275 mm
Stron: 144
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Czarna Owca
ISBN: 978-83-7554-544-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Mefisto76 -

Komiks kosztuje 50 zł w cenie okładkowej - czyli kupi się za 35, zatem najtaniej...

ramirez82 -

"Ten komiks to świetna okazja do pewnego zestawienia. Powieść kosztuje 39 złotych, film na DVD tyle samo. Za komiks, który zawiera połowę historii dostępnej w książce i filmie, trzeba zapłacić 50 złotych (czyli w sumie stówę). Retorycznie zapytam: co wybierze przeciętny konsument kultury? "


Głupie pytanie. Wiadomo, że ściągnie film z neta za free:)