Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Kajtek i Koko - Profesor Kosmosik

Matylda Sęk recenzuje Kajtek i Koko - Profesor Kosmosik
7/10
Kajtek i Koko - Profesor Kosmosik
7/10
„Sen o kijach samobijach”

Twórczość Janusza Christy (1934-2008), jednego z najznamienitszych i najpłodniejszych polskich twórców komiksów, nieustannie zdobywa nowych fanów. „Profesor Kosmosik” to piąty tom tego autora ukazujący się w kolekcji Klasyka Polskiego Komiksu, wydawanej przez Egmont. Dla miłośników rysownika, w szczególności tych młodych, którzy nie mieli możliwości śledzić na bieżąco jego wczesnej twórczości, wydania w tej serii to prawdziwe rarytasy.

Historie o dwóch marynarzach Kajtku i Koku, to opowieści o charakterze przygodowym z przewodnim wątkiem kryminalnym lub fantastycznym. W tomie „Kajtek i Koko: Profesor Kosmosik”, możemy śledzić dzieje Kajtka i jego przyjaciela i mentora – nieco zwariowanego wynalazcy – Profesora Kosmosika. Perypetie pokazane w tym tomie nie są jedynymi, w których mamy okazję zetknąć się z Profesorem. Spotykamy go na przykład w „Pojedynku z Abrą”, który swoją fabułą i poetyką jest bardzo zbliżony do niniejszej książeczki.

Komiks przedstawia historie publikowane na łamach „Wieczoru Wybrzeża” w latach 1959-60. Rysowany jest nieco bardziej brutalną kreską niż późniejsze przygody Kajtka i Koka, jednak ciekawa fabuła, wielowątkowość i barwna przygoda są wciągające i zabawne. Profesor Kosmosik i Kajtek, za sprawą wehikułu czasu, podróżują w czasie i przestrzeni, aż trafiają do bajkowej krainy, gdzie grasują rozbójnicy, można spotkać piękne królewny, okrutnych książąt, duchy i smoki. Czasy są to nieco barbarzyńskie i dla naszych śmiałków egzotyczne, zmuszeni są jednak w nich pozostać do chwili, aż odzyskają ukradziony wehikuł.

Christa czerpie z całego arsenału bajek i archetypów. Pojawiają się więc już wspomniane postacie rodem z baśni, zjawy, potwory, można bohatersko zdobyć księżniczkę i pół królestwa. Jednak te odległe czasy są łudząco podobne do realnego świata. Autor puszcza oko do czytelnika i w zgrabny i dowcipny sposób, wytyka ludzkie wady, takie jak zachłanność, głupota, pijaństwo i lekkomyślność. Podkreśla przewagę intelektu nad brutalną siłą (np. kiedy Kajtek pokonuje za pomocą procy gladiatora z maczugą).

„Profesor Kosmosik” to komiks dla czytelnika w każdym wieku. Dojrzały czytelnik odnajdzie w nim doskonałą satyrę społeczną, doceni aluzje i zabawne sytuacje. Małych czytelników rozśmieszą wszystkie gagi, zafascynuje bajkowa kraina i wciągnie wartka akcja. Przy okazji Christa przemyca wiele wartości i pokazuje, co jest dobre, a co złe. Komiks spełnia zarówno swoją rozrywkową, jak i edukacyjną rolę. Nie jest to komiks, w którym największy nacisk położony jest na stronę graficzną, lecz raczej właśnie na warstwę fabularną, która z tygodnia na tydzień miała przyciągać czytelników i podtrzymywać ich ciekawość – stąd tak dużo nagromadzonych w tomie zwrotów akcji.

„Profesor Kosmosik” wpisuje się doskonale w nurt twórczości Janusza Christy. Dają się zauważyć skłonność do rozbudowanych opowieści, przerysowanej humoreski oraz fantazjowania. Autor sięga do marzeń o niezwykłych robotach, niewidzialnych ludziach, samonapełniających się sakiewkach i podróżach w czasie. Christa często posługuje się stereotypami, wypracowanymi, powszechnie rozpoznawalnymi wzorcami postaci w konstrukcji świata przedstawionego i bohaterów. Wszystkie te elementy w dużo bardziej subtelny sposób wykorzystuje Christa w swoich następnych dziełach – doskonałe pomysły science-fiction możemy śledzić w „Bezludnej Wyspie” albo „Kajtku i Koku w Kosmosie”, a dowodem popularności czasem przaśnego dowcipu jest sukces serii „Kajko i Kokosz”. „Profesor Kosmosik” jest dziełem, które łączy oba te nurty w zgrabny i nienachalny sposób i zapowiada jeszcze niejedną przygodę z postaciami uniwersum komiksowego Janusza Christy.


Opublikowano:Kajtek i Koko - Profesor Kosmosik

Kajtek i Koko - Profesor Kosmosik

Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Wydanie: II zbiorcze
Data wydania: Wrzesień 2011
Seria: Kajtek i Koko, Klasyka Polskiego Komiksu
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Stron: 152
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-4714-7
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Kajtek i Koko - Profesor Kosmosik Kajtek i Koko - Profesor Kosmosik Kajtek i Koko - Profesor Kosmosik

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-