baner

Recenzja

Gwiezdne Bezdroża

Michał Misztal recenzuje Strefa Komiksu #07: Gwiezdne Bezdroża
"Gwiezdne bezdroża" Roberta Zaręby (scenariusz) i Ryszarda Dąbrowskiego (scenariusz, rysunki) to zbiorcze wydanie krótkich opowieści obrazkowych, publikowanych wcześniej w "Magazynie Fantastycznym" oraz "Nowej Fantastyce". Na czterdziestu czterech stronach zmieszczono sześć humorystycznych komiksów, przenoszących czytelnika w przyszłość, ale bez pozostawienia wątpliwości, że ich treść można odnieść do współczesnych wydarzeń i problemów.

Już w pierwszej opowieści czytamy o Rzeczpospolitej Katolickiej w roku 2020, gdzie ateiści są zakuwani w kajdany, nazwa każdej ulicy ma coś wspólnego z kościołem, a niemal cała ludność pomiędzy 20. a 30. rokiem życia lata do pracy samolotami (na samolotach znajdują się flagi Szwecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, poza tym "dużo wylatuje, nikt nie wlatuje"). Historia otwierająca zbiór idealnie zapowiada żarty, które znajdą się na pozostałych stronach "Gwiezdnych bezdroży". Reszta epizodów, między innymi "Kosmiczne odpady" prezentujące służbę zdrowia przyszłości, to dokładnie ten sam typ humoru: momentami śmieszny, ale mimo to niewyszukany i często pozbawiony polotu. Nawiązania do współczesnych czasów bywają zbyt oczywiste i w ogóle nie zaskakują. Z drugiej strony, jeżeli czytelnik nastawi się na taką właśnie rozrywkę, nie powinien być rozczarowany, a w paru miejscach trafi no dowcipy wyróżniające się zdecydowanie na plus. Całość została zilustrowana przez Ryszarda Dąbrowskiego, którego kreska pasuje idealnie do scenariusza i nie ma wątpliwości, że obsadzenie go w roli rysownika było bardzo dobrym wyborem.

"Gwiezdne bezdroża" to, moim zdaniem, średni komiks, w którym da się znaleźć kilka lepszych żartów, ale to jednak trochę za mało. Po lekturze nie byłem zachwycony, co nie znaczy, że zaprezentowany tutaj typ humoru nie może przypaść do gustu na tyle, że da się odłożyć komiks na półkę bez poczucia straty cennego czasu. Osobiście nie sądzę, żebym do niego wracał.

Opublikowano:Strefa Komiksu #07: Gwiezdne Bezdroża

Strefa Komiksu #07: Gwiezdne Bezdroża

Scenariusz: Robert Zaręba, Ryszard Dąbrowski
Rysunki: Ryszard Dąbrowski
Okładka: Ryszard Dąbrowski
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2008
Seria: Strefa Komiksu
Druk: kolor, kreda 150g
Oprawa: miękka, kolor
Format: A4
Stron: 44
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Roberta Zaręby
ISBN: 978-83-86383-26-9
Dystrybucja: księgarnie, internet
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Tagi

Robert Zaręba Ryszard Dąbrowski

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-