baner

Rzut Okiem

Kaczogród #5: Marco Rota

Karol Wiśniewski
8/10
Kaczogród #5: Marco Rota
8/10
Kaczor Donald? Myszka Miki? Ile to czasu upłynęło, odkąd w ręku miałem komiksy z ich przygodami? I do tego to wydanie – utwardzana oprawa, kreda. Czyżby Egmont absolutnie wszystko już wydawał jako „ekskluziw”?

Już wszystko wyjaśniam. Moje ponowne spotkanie z bohaterami z mojego dzieciństwa było możliwe dzięki kolejnemu albumowi z serii „Kaczogród”. Po dłuższej przerwie Egmont powrócił do idei wydawania specjalnych tomików poświęconych najlepszym autorom komiksów o mieszkańcach Kaczogrodu.

Albumy te doskonale objaśniają takim laikom jak ja niuanse różnych wersji Kaczora Donalda. Albowiem Kaczor Kaczorowi nie równy. Każdy autor nie tylko rysuje go inaczej, ale ma też odmienne upodobania co do elementów fabularnych, kompozycji plansz czy kadrowania. Wbrew stereotypowym opiniom komiksy Disneya to kawał ciężkiej roboty, zarówno pod względem rysunku jak i scenariusza. Potrzeba do nich i charakteru, i umiejętności. Obydwie te cechy posiada włoski twórca Marco Rota, bohater kolejnego albumu kolekcji „Kaczogród”.

Rota, pomimo że jego wiek zbliża się wielkimi krokami do 70-tki, nadal pracuje nad kolejnymi opowieściami ze świata Kaczora Donalda i Myszki Miki. Tworzy je od ponad 40 lat i z całą pewnością zasłużył sobie na miano klasycznego autora komiksów Disney’a. Znakomicie sprawdza się zarówno jako scenarzysta jak i rysownik, i choć w dużym stopniu – jak sam przyznaje - wiernie naśladuje twórczość Carla Barska, to nie brak mu też własnej inwencji pozwalającej wyodrębnienie własnego stylu.

W tomiku opublikowano najlepsze komiksy Marca Roty, w tym także te w których pojawiają się postacie wymyślone przez niego - jak Donald Niewielki i Will Spory. Same historyjki oczywiście nie mogą tak naprawdę niczym zaskoczyć doświadczonych czytelników komiksów z Kaczogrodem w tle. Zabawne, sympatyczne, lekkie, a zarazem sprawnie napisane i narysowane. Nie zmieniły się przez te wszystkie lata aż tak bardzo jak inne gałęzie komiksowego przemysłu. Nie spodziewajmy się zatem mroczniejszego wcielenia Kaczora Donalda. Spodziewajmy się za to się dobrej rozrywki. Nawet jeśli nie jesteś wielkim fanem najzabawniejszego Kaczora świata.

Opublikowano:Kaczogród #5: Marco Rota

Kaczogród #5: Marco Rota

Scenariusz: Marco Rota
Rysunki: Marco Rota
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2009
Seria: Kaczogród
Wydawca oryginału: Disney
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda, grzbiet
Format: 140 x 210 mm
Stron: 192
Cena: 35 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-2993-8
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Tagi

Kaczogród

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-