Artykuł
Monety a komiks
YedynyOprócz waluty kolekcjonerskiej postanowiłem opisać także TOKENY. Są to monetopodobne żetony, zazwyczaj dwustronne, służące dawniej jako pieniądz zastępczy. Dziś występują głównie jako obiekty kolekcjonerskie, ukazujące się z okazji jakiejś uroczystości lub obchodów rocznicowych, np. X-lecie stworzenia danej postaci. Tokeny z Nowego Orleanu pojawiły się po raz pierwszy z okazji święta Mardi Gras w 1960.
Jakkolwiek do przechowywania numizmatów używa się zazwyczaj profesjonalnych albumów - w tym wypadku pomyślano o... skarbonkach, nazywanych Coin Bank lub Coin Box. Są to przeważnie amerykańscy superbohaterowie przyjmujący odpowiednie pozy, aczkolwiek do dzieł sztuki nie należą: jest to po prostu malowany kawałek utwardzonego plastiku. Produkuje się także (przynajmniej w Stanach Zjednoczonych) ozdobne portfele z wizerunkiem danej postaci.
Powodzeniem cieszą się także monety z organizowanych co roku spotkań miłośników kolorowych zeszytów, promujących zarówno komiksowe historie sprzed wielu lat, a także filmy, które czekają na swoją premierę. Tak było np. w przypadku obrazu "Indiana Jones 4", który miał swoje monety na długo przed premierą właściwego filmu w maju 2008 r. Kolejny przykład na to, iż można odpowiednio przedstawić produkt zadowalając kilka grup jednocześnie: po pierwsze maniacy filmu oraz kolekcjonerzy gadżetów z nim związanych. Kolejna grupa to numizmaci uzupełniający zbiór wyrobami menniczymi, a kończymy na osobach biorących udział w konwencie, które mogły zdobyć coś, co w przyszłości kojarzyłoby się z owym dniem (pamiątka), ale niekoniecznie jest to powiązane bezpośrednio z zeszytami komiksowymi.
Poniżej umieściłem zestawienie monet kolekcjonerskich ułożonych wg. daty ukazywania się na rynku. Nie są to wszystkie pozycje, lecz większość do jakich miałem dostęp. Czekam na informacje od internautów - za które z góry dziękuję - gdyż posłużyć mogą do późniejszych aktualizacji.
Kolekcjonerska moneta z roku 1970 - Mardi Gras (małe wyjaśnienie terminu z mojej strony, gdyż nazwa ta przejawiać się będzie wielokrotnie w moim tekście. Po francusku znaczy to "tłusty wtorek" - dzień przed środą popielcową, ostatni dzień karnawału, także nazwa festiwali, parad ulicznych. Potoczna, spolszczona naszwa to Mardigra, http://www.mardigras.com) New Orlean, postacie z bajek i komixów, Batman widoczny po prawej. Wymiar monety to 1,5 cala; wykonana z koloryzowanego aluminium.
Zestaw 2 monet, będących upamiętnieniem - hołdem złożonym paskom komixowym z serii "Little Nemo in Slumberland", które powstawały w latach 1905-1913 w wyobraźni Winsora McCay. Wybite 1973 r. przez the Krewe of Alla. Świat halucynacji lub wizji Małego Nemo stał się ulubionym tematem McCaya, a kilka grafik do wglądu dostepnych jest na stronie http://en.wikipedia.org/wiki/Little_nemo. Także tego samego roku ukazała się Official Marvel Collectors Coin Spiderman; brąz, numerowana (395) na krawędzi, posiada znany (wszystkim?) podpis: "With Great Power Comes Great Responsibility", czyli: "Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność", wydana z okazji pierwszej historyjki ze Spiderem z roku 1961.
Co prawda tym razem banknot, ale warty przedstawienia ze względu na rzadkość występowania. Wyruk z roku 1974 o nominale 2 dolarów "Bacchus Reads the Comics" (Bachus czyta komixy). Oczywiście okazja to Mardi Gras, jakże by inaczej. Po prawej stronie umieszczony został Bachus, po lewej zaś bohaterowie znani z okładek. Także tego roku można było zaopatrzyć się w okolicznościową monetę/token.
Krążek stworzony z okazji w/w święta 1978 roku; przedstawia kota Heathcliffa (którego ojcem był George Gately Gallagher), znanego w Polsce jako "Łebski Harry", a w Ameryce Łacińskiej pod nazwą "Picaro Gato"; galeria okładek dostępna jest w tym miejscu.
Królik Bugs pożerający marchewkę, oparty o pień - czyli klasyczny wizerunek. Mardi Gras New Orlean - tym razem rok 1979 i "Saturday Morning Fever" ("Gorączka Sobotniego Poranka" - nazwa zaczerpnięta prawdopodobnie z filmu z Johnem Travoltą "Saturday Night Fever" / "Gorączka Sobotniej Nocy" z 1977). Do stworzenia grafiki posłużył rysunek z bajki telewizyjny wyświetlanej właśnie wspomnianego już pięknego, sobotniego ranka.
Rok 1982 to para Amerykańskich Bohaterów i Bohaterek ("American Heros & Heroines"), lub Bohaterów i Heroin (tłumaczenie dowolne ;) Jak na tradycję przystało także w tym wypadku łapska maczał wszechobecny Bachus... Koloryzowany pieniądz aluminiowy o przekątnej 1,5 cala. Interesującym okazem okazał się Superman na plastikowym krążku z okazji obchodów 50 rocznicy "narodzin". Ciekawym posunięciem był hologram Superman / Clark Kent; token występował także w barwie czerwonej.
Charles M. Schulz i jego "Fistaszki" ujrzały światło dzienne w roku 1988, kiedy to wizerunki głównych postaci zeszytowej serii umieszczono na srebrnej monecie próby 999. Tego samego lata, w Nowym Orleanie, stworzono aluminiowy żeton/medal z okazji - opisywanego w większości przypadków - święta. Umieszczony obok "Kartoon Kaleidoscope" przedstawia Peanuts, Beatle Bailey, Spidermana, Dennisa oraz Garfielda.
Tym razem 50 rocznica upamiętniająca Batmana; kolekcjonerski okaz z roku 1989, menniczy prezent i ukłon w kierunku kolekcjonerów; wykonany ze srebra próby 999, edycja limitowana, stempel lustrzany (tak wybite monety posiadają idealnie wypolerowane tło oraz matowy rysunek).
Nieco mniejszy bonus od losu jak zwykle w rękach fanów "Asterixa", gdyż wraz z zakupionym słoikiem czekoladowej masy (Nutella) otrzymali pamiątkowy medalion z jednym z bohaterów. Opisywane "prezenty" dostępne były w Niemczech roku '95.
W roku 2004 Belgowie "wypuścili" monetą z okazji 50-o lecia wydania "Explorers on the Moon" ("On a marché sur la Lune" 1954), w nakładzie 10.000 egzemplarzy; także w tym samym roku ukazała się moneta z okazji 75 urodzin Tin Tina w nakładzie 50.000. Wcześniej - bo w 1995 roku - Monnaie de Paris wybiło zestaw 12 monet, aby uczcić 10 rocznicę śmierci Herge'a (autora). Monety były srebrne, nakład 5.000.
Moneta upamietniajaca 30 rocznicę powstania filmu "Star Wars"; do zdobycia na Miedzynarodowym Konwencie w San Diego ("International San Diego Comic Con" - chyba się tam przeprowadzę!). Łup wojenny do zdobycia w roku 2007, numeracja limitowana.
Ekskluzywna moneta promujaca film o roboczym tytule "Indiana Jones IV" (a dokładniej "Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull"); dostępna wyłącznie na spotkaniu również w San Diego tego samego roku, nie przeznaczona do dystrybucji sklepowej.
Tym razem data wybicia nieokreślona, "Naughty Chicken Egg Comic Token"; okaz numer 4. Zadajmy sobie pytanie: czy jest to komixowa pozycja, czy raczej komiczna (comic), zabawna... Jaka by nie była - jest interesująca.
Kolejny fant to Marvel Comics Wolverine - brąz, pozycja numerowana i opatrzona autografem artysty, nakład 25.000 egzemplarzy; z tej samej serii wykonano także Marvel Comics Spider-man, charakterystyka identyczna.
Natomiast firma Dark Horse "poczęstowała" nas tokenem z serii "Conan The Barbarian" (być może otwór kojarzyć się ma z wiekowymi monetami chińskimi), również z okazji konwentu w San Diego, rok ukazania się na rynku nieznany.
I tak oto doszliśmy do końca. Temat cały czas w trakcie rozbudowy, uzależniony od ukazywania się opisywanych monet - i im podobnych - na rynku. Życzę wielu takich okazów w prywatnych kolekcjach!
Opublikowano:
Tagi
Ciekawostki KolekcjonerstwoKomentarze
Sortuj: od najstarszego | od najnowszego
Bouncer -
Przesyłałem autorowi tematu maila wraz ze zdjęciem serii monet Moebiusa:http://www.dodaj.portalm.pl/files/812305596444.jpg
w powiekszeniu 2 pojedyńcze:
http://www.dodaj.portalm.pl/files/112305597719.jpg
http://www.dodaj.portalm.pl/files/2123055981524.jpg
Poza kilkoma wspomnianymi wcześcniej pozycjami rynek frankoński bogaty jest w tego typu komiksowe gadżety.