baner

Artykuł

Monety a komiks

Yedyny
Swoje przysłowiowe 5 minut na Alei Komiksu miały już karty telefoniczne i znaczki, więc nadszedł czas na... garść informacji dla kolekcjonerów monet. O ile te pierwsze powstają w sposób nienaturalny - poprzez chemiczne połączenie składników - i nie są zbyt przyjazne środowisku, a drugie nie są za bardzo odporne na tłuszcz, brud czy łapki ciekawskich dzieci, to wydaje się, iż opcja zbierania monet jest najtrafniejszym wyborem. Ufff... I w ten oto sposób udało się stworzyć pierwsze zdania nowego artykułu. Nie będzie to nic odkrywczego, ponieważ korzystam w tej chwili z działu "Ciekawostki" naszego Forum Komiksowego, do którego wyszukiwałem informacje w przeciągu całego roku, ale dojdzie kilka pozycji wartych uwagi, wyszukanych specjalnie do tego celu.

Oprócz waluty kolekcjonerskiej postanowiłem opisać także TOKENY. Są to monetopodobne żetony, zazwyczaj dwustronne, służące dawniej jako pieniądz zastępczy. Dziś występują głównie jako obiekty kolekcjonerskie, ukazujące się z okazji jakiejś uroczystości lub obchodów rocznicowych, np. X-lecie stworzenia danej postaci. Tokeny z Nowego Orleanu pojawiły się po raz pierwszy z okazji święta Mardi Gras w 1960.


Jakkolwiek do przechowywania numizmatów używa się zazwyczaj profesjonalnych albumów - w tym wypadku pomyślano o... skarbonkach, nazywanych Coin Bank lub Coin Box. Są to przeważnie amerykańscy superbohaterowie przyjmujący odpowiednie pozy, aczkolwiek do dzieł sztuki nie należą: jest to po prostu malowany kawałek utwardzonego plastiku. Produkuje się także (przynajmniej w Stanach Zjednoczonych) ozdobne portfele z wizerunkiem danej postaci.

Powodzeniem cieszą się także monety z organizowanych co roku spotkań miłośników kolorowych zeszytów, promujących zarówno komiksowe historie sprzed wielu lat, a także filmy, które czekają na swoją premierę. Tak było np. w przypadku obrazu "Indiana Jones 4", który miał swoje monety na długo przed premierą właściwego filmu w maju 2008 r. Kolejny przykład na to, iż można odpowiednio przedstawić produkt zadowalając kilka grup jednocześnie: po pierwsze maniacy filmu oraz kolekcjonerzy gadżetów z nim związanych. Kolejna grupa to numizmaci uzupełniający zbiór wyrobami menniczymi, a kończymy na osobach biorących udział w konwencie, które mogły zdobyć coś, co w przyszłości kojarzyłoby się z owym dniem (pamiątka), ale niekoniecznie jest to powiązane bezpośrednio z zeszytami komiksowymi.

Poniżej umieściłem zestawienie monet kolekcjonerskich ułożonych wg. daty ukazywania się na rynku. Nie są to wszystkie pozycje, lecz większość do jakich miałem dostęp. Czekam na informacje od internautów - za które z góry dziękuję - gdyż posłużyć mogą do późniejszych aktualizacji.


Kolekcjonerska moneta z roku 1970 - Mardi Gras (małe wyjaśnienie terminu z mojej strony, gdyż nazwa ta przejawiać się będzie wielokrotnie w moim tekście. Po francusku znaczy to "tłusty wtorek" - dzień przed środą popielcową, ostatni dzień karnawału, także nazwa festiwali, parad ulicznych. Potoczna, spolszczona naszwa to Mardigra, http://www.mardigras.com) New Orlean, postacie z bajek i komixów, Batman widoczny po prawej. Wymiar monety to 1,5 cala; wykonana z koloryzowanego aluminium.

Zestaw 2 monet, będących upamiętnieniem - hołdem złożonym paskom komixowym z serii "Little Nemo in Slumberland", które powstawały w latach 1905-1913 w wyobraźni Winsora McCay. Wybite 1973 r. przez the Krewe of Alla. Świat halucynacji lub wizji Małego Nemo stał się ulubionym tematem McCaya, a kilka grafik do wglądu dostepnych jest na stronie http://en.wikipedia.org/wiki/Little_nemo. Także tego samego roku ukazała się Official Marvel Collectors Coin Spiderman; brąz, numerowana (395) na krawędzi, posiada znany (wszystkim?) podpis: "With Great Power Comes Great Responsibility", czyli: "Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność", wydana z okazji pierwszej historyjki ze Spiderem z roku 1961.

Co prawda tym razem banknot, ale warty przedstawienia ze względu na rzadkość występowania. Wyruk z roku 1974 o nominale 2 dolarów "Bacchus Reads the Comics" (Bachus czyta komixy). Oczywiście okazja to Mardi Gras, jakże by inaczej. Po prawej stronie umieszczony został Bachus, po lewej zaś bohaterowie znani z okładek. Także tego roku można było zaopatrzyć się w okolicznościową monetę/token.


Krążek stworzony z okazji w/w święta 1978 roku; przedstawia kota Heathcliffa (którego ojcem był George Gately Gallagher), znanego w Polsce jako "Łebski Harry", a w Ameryce Łacińskiej pod nazwą "Picaro Gato"; galeria okładek dostępna jest w tym miejscu.


Królik Bugs pożerający marchewkę, oparty o pień - czyli klasyczny wizerunek. Mardi Gras New Orlean - tym razem rok 1979 i "Saturday Morning Fever" ("Gorączka Sobotniego Poranka" - nazwa zaczerpnięta prawdopodobnie z filmu z Johnem Travoltą "Saturday Night Fever" / "Gorączka Sobotniej Nocy" z 1977). Do stworzenia grafiki posłużył rysunek z bajki telewizyjny wyświetlanej właśnie wspomnianego już pięknego, sobotniego ranka.

Rok 1982 to para Amerykańskich Bohaterów i Bohaterek ("American Heros & Heroines"), lub Bohaterów i Heroin (tłumaczenie dowolne ;) Jak na tradycję przystało także w tym wypadku łapska maczał wszechobecny Bachus... Koloryzowany pieniądz aluminiowy o przekątnej 1,5 cala. Interesującym okazem okazał się Superman na plastikowym krążku z okazji obchodów 50 rocznicy "narodzin". Ciekawym posunięciem był hologram Superman / Clark Kent; token występował także w barwie czerwonej.

Charles M. Schulz i jego "Fistaszki" ujrzały światło dzienne w roku 1988, kiedy to wizerunki głównych postaci zeszytowej serii umieszczono na srebrnej monecie próby 999. Tego samego lata, w Nowym Orleanie, stworzono aluminiowy żeton/medal z okazji - opisywanego w większości przypadków - święta. Umieszczony obok "Kartoon Kaleidoscope" przedstawia Peanuts, Beatle Bailey, Spidermana, Dennisa oraz Garfielda.


Tym razem 50 rocznica upamiętniająca Batmana; kolekcjonerski okaz z roku 1989, menniczy prezent i ukłon w kierunku kolekcjonerów; wykonany ze srebra próby 999, edycja limitowana, stempel lustrzany (tak wybite monety posiadają idealnie wypolerowane tło oraz matowy rysunek).


Nieco mniejszy bonus od losu jak zwykle w rękach fanów "Asterixa", gdyż wraz z zakupionym słoikiem czekoladowej masy (Nutella) otrzymali pamiątkowy medalion z jednym z bohaterów. Opisywane "prezenty" dostępne były w Niemczech roku '95.W roku 2004 Belgowie "wypuścili" monetą z okazji 50-o lecia wydania "Explorers on the Moon" ("On a marché sur la Lune" 1954), w nakładzie 10.000 egzemplarzy; także w tym samym roku ukazała się moneta z okazji 75 urodzin Tin Tina w nakładzie 50.000. Wcześniej - bo w 1995 roku - Monnaie de Paris wybiło zestaw 12 monet, aby uczcić 10 rocznicę śmierci Herge'a (autora). Monety były srebrne, nakład 5.000.

Moneta upamietniajaca 30 rocznicę powstania filmu "Star Wars"; do zdobycia na Miedzynarodowym Konwencie w San Diego ("International San Diego Comic Con" - chyba się tam przeprowadzę!). Łup wojenny do zdobycia w roku 2007, numeracja limitowana.

Ekskluzywna moneta promujaca film o roboczym tytule "Indiana Jones IV" (a dokładniej "Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull"); dostępna wyłącznie na spotkaniu również w San Diego tego samego roku, nie przeznaczona do dystrybucji sklepowej.Tym razem data wybicia nieokreślona, "Naughty Chicken Egg Comic Token"; okaz numer 4. Zadajmy sobie pytanie: czy jest to komixowa pozycja, czy raczej komiczna (comic), zabawna... Jaka by nie była - jest interesująca.


Kolejny fant to Marvel Comics Wolverine - brąz, pozycja numerowana i opatrzona autografem artysty, nakład 25.000 egzemplarzy; z tej samej serii wykonano także Marvel Comics Spider-man, charakterystyka identyczna.Natomiast firma Dark Horse "poczęstowała" nas tokenem z serii "Conan The Barbarian" (być może otwór kojarzyć się ma z wiekowymi monetami chińskimi), również z okazji konwentu w San Diego, rok ukazania się na rynku nieznany.I tak oto doszliśmy do końca. Temat cały czas w trakcie rozbudowy, uzależniony od ukazywania się opisywanych monet - i im podobnych - na rynku. Życzę wielu takich okazów w prywatnych kolekcjach!

Opublikowano:Tagi

Ciekawostki Kolekcjonerstwo

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Yedyny -

Dzieki, linki do grafik bezpieczniejsze sa na Alei niz u mnie w Outlooku ;)

Bouncer -

Przesyłałem autorowi tematu maila wraz ze zdjęciem serii monet Moebiusa:

http://www.dodaj.portalm.pl/files/812305596444.jpg

w powiekszeniu 2 pojedyńcze:

http://www.dodaj.portalm.pl/files/112305597719.jpg

http://www.dodaj.portalm.pl/files/2123055981524.jpg

Poza kilkoma wspomnianymi wcześcniej pozycjami rynek frankoński bogaty jest w tego typu komiksowe gadżety.