baner

Wywiad

Pogaduszki z Muchą w tle - wywiad z Mucha Comics

Aleja Komiksu
Wydawnictwo Mucha Comics zadebiutowało na polskim rynku w październiku 2007 albumami Astonishing X-Men #1: Obdarowani i Elektra żyje!.
Na temat działalności wydawnictwa rozmawiamy z jego szefową - Christine Jensen.

muchacomicswywiad2Nie, wręcz przeciwnie. Na początek - może parę słów o G.Floy Studio? Historia, osiągnięcia, dotąd opublikowane tytuły?

Christine Jensen: Zaczęliśmy wydawać komiksy w Danii cztery lata temu. Na początku nikt nie traktował nas poważnie - teraz zaś osiągnęliśmy status największego wydawcy amerykańskich TPB. Pokonaliśmy na tym polu nawet Egmont...:) Aż do teraz wydaliśmy w języku duńskim ponad 50 komiksów; rocznie wydajemy 12-14 TPB. Zapraszam zresztą do odwiedzenia strony www.gfloystudio.com, gdzie przyjrzeć się można najnowszym publikacjom.

Czy gdzieś jeszcze - poza Danią i Polską - publikujecie komiksy?

Tak, w Portugalii - jeden/dwa rocznie.

Skąd wzięła się nazwa wydawnictwa?

To ściśle tajna informacja której nie można ujawnić!! Nikt nie traktowałby nas jak ludzi przy zdrowych zmysłach, gdyby prawda wyszła na jaw....:)

muchacomicsdania muchacomicspolska

Strony www Mucha Comics - w Danii i Polsce


W jakiej częstotliwości zamierzacie wydawać komiksy? Co miesiąc, dwa?

Zamierzamy wydawać 1-2 tytuły miesięcznie; będzie to pakiet składający się z albumów w twardej i miękkiej oprawie.

Co skłoniło Cię by spróbować szczęścia na naszym rynku?

Ponieważ lubię Polskę...:) Z biznesowego punktu widzenia nasze rynki są podobne do siebie - i dlatego przyjrzenie się bliżej możliwości publikowania wybranych tytułów w obu krajach ma sens. Z tego samego powodu szanse na dodruki naszych tytułów są raczej znikome.

Co wiecie o polskim rynku komiksowym?

Cóż, znam głównych konkurentów:)

Nasz rynek jest dość mały - jak dostosujecie do tego nakłady komiksów?

Wierz lub nie, ale jestem przyzwyczajona do rynku nieco nawet mniejszego od polskiego....

Jaka jest Wasza grupa docelowa? Mamy ostatnio w Polsce modę na kosztowne i obszerne publikacje. Jak pod tym względem będzie prezentować się Wasza oferta?

Grupa docelowa to czytelnicy komiksów w wieku od dwunastu lat wzwyż; jak mniemam w większości mężczyźni. Zamierzamy publikować tak droższe wydania twardookładkowe, jak i nieco mniej kosztowne - w miękkiej okładce.

Chcecie się skoncentrować tylko na TPB, czy macie też jakieś plany związane z wydawaniem serii zeszytowych? Czy pojawią się tylko tytuły amerykańskie, czy jest szansa na komiksy europejskie - może najpopularniejszych duńskich autorów?

Na początek publikować będziemy tylko komiksy amerykańskie w formie TPB. A później...czas pokaże

Wasza baza znajduje się w Danii - kto zatem reprezentuje firmę w Polsce? Czy trudno było zorganizować filię w naszym kraju?

Paweł Nurzyński zajmie się większością codziennych obowiązków w firmie. W kwestii założenia firmy – wszystko rozchodziło się głównie o robotę papierkową i formalności prawne. Ostatecznie jednak – dzięki pomocy przyjaciół w Warszawie – udało się ten proces doprowadzić do szczęśliwego końca.


muchacomicswywiad3Czy Mucha Comics zaangażuje się w bezwzględną walkę o klienta? Czas pokaże.
Czy masz w planach publikowanie prac Polaków?

Na pewno jeszcze nie teraz.

Czy jest szansa na kolejne tytuły Franka Millera?

Odnoszę wrażenie, że niewiele pozycji Millera nie zostało jeszcze wydanych w Polsce,

Jak zamierzasz promować wydawane komiksy? Internet? Prasa?

Będziemy brać udział w konwentach (Warszawa, Łódź). Poza tym promocja odbywać się będzie za pośrednictwem naszej strony internetowej. Będziemy się też starać wykorzystać inne media.

Jaki cel stawiacie sobie na rok 2008?

Wydać masę komiksów – początkowo z Marvela, z czasem zaś także z DC/Vertigo, Dark Horse, IDW i innych amerykańskich wydawnictw.

Liczę że z czasem uda nam się zbudować stałą (i stale się rozrastającą) bazę czytelników, którzy kupować będą większość albumów z naszej oferty – podobnie jak to się dzieje teraz w Danii...

Dziękujemy za rozmowę.


Opublikowano:Tagi

Mucha Comics Wywiad

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

strz1 -

Strone ta czy Portugalska widzialem juz dawno. Szkoda ze w wywiadzie nie padl zaden konkret. Ani wytlumaczeie odnosnie tlumaczen (czy chociazby zapowiedz poprawy) ani zapowiedz zadnego tytulu. Pomijam taka drobnostke ze strona jak nadal niezaktualizowana i niedorobiona tak jest caly czas. A chyba nie problem dodac 2 pozycje i 'uruchomic' pare buttonow, zwlaszcza jak korzysta sie z gotowej publikacji.

Jako ze Eternals Gaimana powtarzaja sie i na portugalskiej i dunskiej odslonie www mam nadzieje ze znajda sie i w Polsce w cenie przystepnej oraz koniecznie z dobrym tlumaczneniem.

Fomoraig -

Jezu, znowu Nurzyśki. Czy za jego przyczyną i Mucha upadnie?

ramirez82 -

Zgadzam się, w wywiadzie nie padł żaden konkret - tego typu rozmowe mozna było zapodać przy okazji debiutu muchy. Wiadomo że w lutym Lwy z Bagdadu, podobno w lutym miał też wyjść 2 tom Astonishing X-Men, ale co dalej? Duńska mucha ma w swojej ofercie Hellblazera i Daredevil Yellow, niech to u nas wydadzą, zanim Nurzyński doprowadzi wydawnictwo do bankructwa!

qwerty -

no coz, nie zostaly podane zadne tytuly, ale latwo sie domyslic, ze u nas bedzie wychodzic to co w danii, wiec eternals, loveless no i oczywiscie kontynuacja x-men. moooze jeszcze squadron supreme i dd:yellow, ale te w danii byly wydane jakis czas temu, wiec niewiadomo. to samo z hellblazerem, ale skoro maja na nie licencje i czytelnicy beda sie domagac ( ja sie domagam :) ) to spora szansa jest i na nie.

Bad Wolf -

stary wywiad! stare dzieje, a Eternals Gaimana wyda Egmont! :D