baner

Wywiad

"Wszystko źle" - wywiad z autorem

Aleja Komiksu
kozawywiadAleja Komiksu: Czy masz świadomość, że jesteś autorem kontrowersyjnym? Tak ze względu na treść Twoich komiksów, jak i dość swobodną formę?

Janek Koza: Jeżeli kontrowersje dotyczą tematów, które poruszam, to dobrze. Jeżeli jednak dotyczą tego czy w moich rysunkach brak perspektywy, prawidłowych proporcji postaci itp. to jest to dla mnie raczej żenujące niż kontrowersyjne.


Czy to prawda ze byłeś pomysłodawcą (nie wspominając o wykonawstwie) pewnej kampanii reklamowej? Jak wyglądała praca nad nią?

Cieszę się, że mogłem zarobić pieniądze robiąc to, co lubię (rysując, animując). Zostałem obdarzony dosyć dużym zaufaniem podczas tej produkcji, więc właściwie mogłem zrobić to, co chciałem. Ale to tylko reklama.


Publikujesz stosunkowo rzadko – czym jest dla Ciebie komiks? Co powoduje, że do niego wracasz?

Nim zacząłem rysować komiksy zajmowałem się animacjami. Tak naprawdę od animacji do komiksu jest dosyć blisko. Wiele moich komiksów ma zresztą swój animowany odpowiednik. Tak było w wypadku „Erotycznych zwierzeń”. Lubię komiks, bo pracuje się nad nim krócej niż nad filmem animowanym, a ja nie lubię wkładać zbyt wiele pracy w to, co robię. Wolę więcej myśleć o treści.


Czy jesteś na bieżąco z wydawanymi w Polsce tytułami?
Nie.

Kto miał na Ciebie największy wpływ, jeśli chodzi o kształtowanie komiksowego punktu widzenia?

Raczej mało interesuje się komiksem. Najczęściej są to przypadkowe albumy, które wpadają mi w ręce. Bardziej inspiruje mnie literatura i sztuka współczesna.


Jaki wpływ miał na Ciebie Wojtek Jabłoński? Czy masz zamiar kontynuować w nowym komiksie historie z nim i innymi gwiazdami popkultury?

Lubię gdy pojawiają się nawiązania do popkultury, ale nie lubię dosłowności. Lepiej, gdy historie są bardziej ogólne, a nie opowiadają o obecnych wydarzeniach czy gwiazdach, o których za dwa lata już nikt nie będzie pamiętał. Wtedy Wojtek Jabłoński będzie się kojarzył z nowym gwiazdorem Gruszkowskim, a nie z Wiśniewskim.


Czy to, co opisujesz w swoich komiksach to chodź troszeczkę Twoje życie?

Tak.


Jak zareklamowałbyś swój nowy komiks?

Idź i kup już dziś!

Jakie plany na przyszłość? Pomysły/projekty na kolejny komiks?

Chciałbym napisać dłuższą historię. Już kilkakrotnie rozpoczynałem coś dłuższego, co niestety kończyło się po 2-3 stronach. Głównie z braku czasu.

Dziękujemy za rozmowęPytania zadawali: Dariusz Cybulski, Grzegorz Ciecieląg

Opublikowano:Wszystko źle

Wszystko źle

Scenariusz: Janek Koza
Rysunki: Janek Koza
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2007
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: B5
Stron: 80
Cena: 33,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Tagi

Janek Koza Wszystko źle Wywiad

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-