baner

Artykuł

Polskie komiksy w UK - czyli "co", "gdzie", i przede wszystkim: "jak" promować?

Karol Wiśniewski
Na początek mały dowcip:

- Podobno połowa Polaków ma problemy ze stresem?
- ???
- A druga siedzi w Londynie...

Idąc tym tropem postanowiliśmy zbadać możliwości publikacji polskich albumów w Wielkiej Brytanii. A ściślej rzecz biorąc – możliwości publikacji polskich komiksów (przetłumaczonych na angielski) w niezależnych brytyjskich wydawnictwach.

Nie było to zadanie łatwe. Wiele z linków, na które napotkaliśmy, prowadziło do nieczynnych bądź już nie aktualizowanych stron, podobnie rzecz się miała z adresami e-mail. Część wydawnictw w ogóle nie odpowiedziała na nasze maile, a oferta innych względem komiksów była mikroskopijna.

Musimy też szczerze sobie powiedzieć, iż niezależne komiksy w UK wcale nie mają sielskiego życia. Część wydawnictw wiedzie doprawdy efemeryczny żywot, kończący się na wydaniu jednej lub dwóch pozycji. Dla przytłaczającej większości ludzi zajmujących tym biznesem, komiksy są tylko hobby, a nie pracą z której się utrzymują. Ot, narysują własny komiks, wydadzą go i tyle. Miła przygoda.

Niemniej nasze dochodzenie do czegoś jednak doprowadziło. Są pewne możliwości, które powinny zainteresować naszych młodych twórców. Zresztą w trawie piszczy, że niektórzy nasi artyści już rozpoczęli współpracę z pewnymi brytyjskimi wydawnictwami.

AccentUK Comics

Wydawnictwo od 2002 roku publikuje coroczne antologie komiksowe, wedle wzoru jeden rok-jeden temat. I tak w 2007 były to "Zombies", a na luty 2008 przygotowane są "Robots". Oprócz tego AccentUK Comics wydało kilka innych komiksów i ciągle się rozwija, zaznacza również swą obecność na zlotach komiksowych w UK i USA.

Niestety właściciele tego przedsięwzięcia nie są zainteresowani w chwili obecnej wydawaniem polskich komiksów w UK. Jednakże będą to rozważali w przyszłości, a na tę chwilę proponują chętnym udział w następnej antologii, której tematem będzie Western.

Widać więc, iż warto mimo wszystko wysłać do nich porządne próbki swej twórczości. Technika pracy jest dowolna, preferowane będą fabuły, które nie są związane z nurtem komiksów super-bohaterskich oraz te, które z góry zostaną przyporządkowane antologiom.

AccentUK Comics nie płaci za prace pojawiające się w antologiach. Zyski z innych komiksów dzielone są w następujący sposób: 1/3 dla wydawnictwa, 1/3 dla scenarzysty i 1/3 dla rysownika.

Strona www: www.accentukcomics.com
Kontakt: davidwest14@btinternet.com

Boychild Productions

Główną postacią tego nieoficjalnego wydawnictwa jest Sean Michael Wilson. Wyraził on zainteresowanie polskim komiksem, jednakże aktualnie przebywa w Japonii, przez co na pewien czas zawiesił działalność wydawniczą i skupił się na pisaniu scenariuszy do komiksów wydawanych przez inne instytucje.

Niemniej Sean chciałby spróbować współpracy z polskimi rysownikami, a także w przyszłości wrócić do zajmowania się niezależnymi wydawnictwami. Informacje na przyszłość: Sean preferuje fabuły historyczne, biograficzne i "osobiste", tworzone dowolną techniką. Komiksy już przetłumaczone i gotowe do druku będą miały największe szanse.

Strona www: www.boychildproductions.co.uk
Kontakt: info@boychildproductions.co.uk

Engine Comics

Wydawca Fusion i Redye'a - dwóch dość popularnych magazynów komiksowych, a także kilku innych pojedynczych tytułów. Engine Comics nie płaci za publikowane prace, ale wszelkie zyski z wydawanych serii komiksowych i powieści graficznych są dzielone między autorów.

Zainteresowani powinni przysłać minimum 5 stron w JPG (100 dpi) lub linki do swojego portofilio. Pliki "opakowane" zipem i rarem będą od razu kasowane. Ważne jest również, aby nadsyłane plansze opowiadały jakąś historię. Co ciekawe, swoje prace mogą nadsyłać również scenarzyści. Po więcej szczegółów odsyłam do strony Engine Comics.

Strona www: www.enginecomics.co.uk
Kontakt: editor@enginecomics.co.uk

Mam Tor Publishing

Znani głównie z wydawania komiksowo-literackiego magazynu "MAM TOR: EVENT HORIZON - 21st Century Pulp Fiction", acz wydali również kilka komiksów. Nie doczekaliśmy się żadnej odpowiedzi od nich, ale zgodnie z informacjami ich stronie www, są zainteresowani każdym dobrym komiksem lub opowiadaniem stworzonym w języku angielskim. Preferowane są porządne i oryginalne fabuły z zakresu science-fiction, fantasy i gotyku. Próbki prac można wysyłać na ich maila, trzeba tylko uważać by nie przekroczyły łącznej wielkości 5 mb.
Mam Tor nie płaci za publikowane prace, ale oferuje udział w zyskach (po połowie dla scenarzystów i rysowników), co więcej wszelkie prawa autorskie i majątkowe zostają w rękach twórców.

Strona www: www.mamtor.com
Kontakt: info@mamtor.com oraz submissions@mamtor.com (nadsyłanie prac)

Markosia Enterprises

Solidne wydawnictwo z kilkuletnim doświadczeniem, mające na koncie kilkanaście różnych komiksowych tytułów. Szef Markosi, Harry Markos, okazał się szalenie miłym facetem i szczegółowo opowiedział o kryteriach jakie muszą spełnić artyści by zostać u niego wydanym.

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że Pan Markos miesięcznie ogląda setki prac różnych autorów. Dlatego też próbki swojej twórczości powinny przysyłać te osoby, które mają już przygotowane prawie skończone komiksy, do tego porządnie wykonane. Wydawnictwo preferuje fabuły w stylu Horror i Science-fiction, ale tak naprawdę, każdy porządny komiks ma szansę, o ile jest już w zaawansowanym stadium tworzeniem. Arry Markos wspomniał również, iż najtrudniej będzie komiksom super-bohaterskim – Markosia nie jest nimi zainteresowana, jako że i tak w tym segmencie rynku dominują Marvel i DC. Trudno może być też scenarzystom – jest ich tak wielu w USA i UK, że następni mogą zwyczajnie nie być potrzebni.

Preferowane są komiksy wykonane w kolorze, ale i te czarno-białe również mają szansę powodzenia, o ile zostały wykonane z wysoką jakoścą. Najchętniej przyjmowane są mini-serie podzielone na cztery, pięć odcinków po 22-24 strony każdy. Po zakończeniu serii, komiks jest wydawany raz jeszcze jako TPB z pewnymi dodatkami.

Markosia nie płaci twórcom „od planszy”, a stosuje „sprawiedliwy podział zysków” – cytując Harry’ego. Wydawnictwo zapewnia twórcom pracującym dla nich promocję i „opiekę”, tym większą im dłużej dany artysta z nimi współpracuje.

Szef Markosi stwierdził, że najlepszych sposobem na nawiązanie współpracy z jakimkolwiek wydawnictwem jest uczęszczanie na konwenty i festiwale komiksowe, by tam zaprezentować swoją twórczość odpowiednim ludziom. Jednakże rozumie, iż w przypadku polskich twórców nie jest to takie proste, na szczęście pozostaje im internet. Harry wspomniał również, że jego wydawnictwo zatrudniło kilka lat temu polskiego rysownika (Szymona Kudrańskiego), który mimo młodego wieku okazał się profesjonalnym rysownikiem w każdym calu. Ma też nadzieję, nawiązać współpracę z innymi – i równie profesjonalnymi - polskimi rysownikami, a także z polskimi wydawnictwami komiksowymi.

Strona www: www.markosia.com
Kontakt: harry@markosia.com

Moonface Press

Niewielkie wydawnictwo, które publikuje wyłącznie komiksy, do których scenariusze napisał jego właściciel - Andy Winter. Moonface Press jest obecny na rynku od kilku lat i opublikował przez ten czas kilka serii oraz powieści graficznych (np. Hero Killers i Blood Psi), utrzymanych w czarno-białych barwach.

Andy Winter ciągle szuka dobrych rysowników do realizacji swoich projektów i - jak nam powiedział - interesuje go również nawiązanie współpracy z polskimi rysownikami. Osoby zainteresowane powinny przesłać przynajmniej dwie skończone plansze na jego adres mailowy. Niestety, Andy nie jest w stanie płacić rysownikom, ale gwarantuje udział w zyskach ze sprzedaży. Co więcej, jest otwarty na wszelkie propozycje dystrybucji bądź wydawania komiksów spod szyldu Moonface Press w Polsce.

Strona www: www.moonfacepress.com
Kontakt: moonfacepress@hotmail.com

Orang Utan Press

Dość młode wydawnictwo, które rozpoczęło swą działalność antologią "Eleventh Hour". Równocześnie zadeklarowało start kilku innych komiksowych projektów. Plany mają ambitne, zobaczymy co z nim wyniknie.

Orang Utan Press poszukuje rysowników, inkerów oraz kolorystów - jednak warto sprawdzić na ich stronie czy coś się w tej kwestii nie zmieniło. Chętni powinni przysłać przynajmniej pięć stron swoich prac. Wydawnictwo oferuje wyłącznie udział w ewentualnych zyskach z publikacji komiksowych.

Strona www: www.orangutancomics.co.uk
Kontakt: info@orangutancomics.co.uk

Paper Tiger Comix LogoPaper Tiger Comix

Ciągle rozwijający się fanzin, skupiony na promocji niezależnych twórców i wydawców z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Europy. Magazyn stara się nie schodzić poniżej 100 stron i ponad tysięcznego nakładu, a do niektórych numerów dołącza płytę CD z niezależną muzyką oraz pewne drobne gadżety.

Fanzin jest otwarty na współpracę, a red. nacz. Sean Duffield gorąco zaprasza do niej polskich twórców. Próbki twórczości można przesyłać na adres e-mailowy, jednakże nie powinny przekroczyć 10mb w jednym e-mailu. Prace mogą być na dowolny temat, choć - jak zaznacza redakcja - starają się omijać „komiks super-bohaterski dla nastolatków”. Magazyn ukazuje się w formacie A5 i danemu artyście może użyczyć do 4 stron miejsca (choć czasem daje się to nagiąć).

Aktualnie magazyn przyjmuje prace do:
- antologii "WAR" (150-200 stron) do której dołączona zostanie płyta CD. Całość ma mieć wymowę antywojenną i wspierać ruch "Campaign Against the Arms Trade". Prace można przysyłać do 20 stycznia 2008.
- antologii o horrorze "Tales Of Terror"
- antologii o snach "Dream Factory"
- piątego numeru "Paper Tiger Comix". Termin oddawania prac zostanie wkrótce opublikowany na stronie magazynu.

Twórcy, których prace zostaną opublikowane w fanzinie, dostaną darmowy egzemplarz pisma, jednakże ci mieszkający poza UK mogą zostać poproszeni o pokrycie połowy kosztów wysyłki. Innego wynagrodzenia nie przewidziano, choć istnieje jeszcze możliwość współfinansowania kosztów magazynu przez twórców w nim publikujących. W zamian za niewielką kwotę (można przesyłać Paypalem) dotujący dostaje kilka egzemplarzy pisma.

Strona www: http://www.dirtysquatters.com/papertiger/index.html
Kontakt: seantiger@googlemail.com

Pulp Theatre Entertainment

Firma działa na rynku już 7 lat, choć rozwija się powoli. Ich flagowym produktem jest komiks "BRODIE'S LAW", który niedługo zostanie sfilmowany przez Renny'ego Harlina, reżysera "Szkalnej Pułapki 2" oraz "Długiego Pocałunku na Dobranoc". Niestety, Pulp Theatre nie umieścił na swojej stronie żadnych informacji dla twórców komiksów, także nie wiadomo czy w ogóle szukają nowych tytułów. Zawsze jednak można zapytać.

Strona www: www.pulptheatre.com
Kontakt: info@pulptheatre.com

Rough Cut Comics

Wydawnictwo istnieje od 1999 roku, ale wydaje się, iż ostatnio przycichli. Niemniej według informacji z ich strony nadal poszukują obiecujących artystów. Wszelkie osoby zainteresowane powinny przysłać na ich adres mailowy maksymalnie 3 ilustracje w formacie jpg, objętość każdej z nich nie może przekraczać 100 kb.

Strona www: www.roughcut-comics.com
Kontakt: eddie.parade@virgin.net

Scar Comics

Efekt współpracy Shane’a Chebsey’ego i Andy’ego Richmonda - znanych osobistości z kręgu niezależnych wydawnictw. Aktualnie wydają oni kwartalnik grozy i horroru "Dead By Dawn Quarterly" oraz kilka innych komiksów i powieści graficznych.

Osoby chcące przysłać swoje prace do "Dead By Dawn Quarterly" powinny przygotować gotową historię o długość do 5 stron (dotyczy to także scenarzystów). Całość musi być czarno-biała bądź w odcieniach szarości, zapisana w formacie JPG, z rozdzielczością nie mniejszą niż 300dpi. Każdy autor, którego prace zostaną opublikowane w tym periodyku, dostanie darmowy egzemplarz pisma i możliwość kupienia do 20 egz. pisma po obniżonej cenie. Oprócz tego może również zareklamować za darmo inny spośród swoich komiksów wewnątrz numeru.

W przypadku wydawania albumów kryterium jest tylko jedno – całość musi spodobać się wydawcom (przypominam – Shane i Andy). Oni płacą za druk, dystrybucję i zapewniają promocję komiksu. Do zadań artysty lub artystów należy oczywiście stworzenie całości komiksu i ewentualnie zaprojektowanie okładki oraz wyglądu albumu. W momencie gdy wydawcom zwrócą się koszty jakie ponieśli (już wspomniany druk itp.), wszelkie zyski są dzielone pomiędzy nich a autorów w proporcji 50/50.

Sam Shane Chebsey jest bardzo zainteresowany wydawaniem polskich komiksów, ale po szczegóły zapraszam do opisu jego sieci dystrybucji Small Zone, którą zamieszczamy poniżej.

Strona www: www.scarcomics.com
Kontakt: scarcomics@smallpress.info

Small Zone

Kto wie, czy nie najpoważniejsza firma i nie największy dystrybutor niezależnego rynku brytyjskiego. Jego głową jest człowiek-orkiestra Shane Chebsey. Wydaje on magazyn Frontline, będący w założeniu sezonowym katalogiem komiksów z niezależnych wydawnictwa (dodatkowe informacje - http://www.smallzone.co.uk/frontline.htm ), oraz podobny periodyk, „Incoming”, który zawiera zapowiedzi, recenzje i komiksy z rynku niezależnego ( dodatkowe informacje - http://www.smallzone.co.uk/incoming.htm ).

Strona Shane’a zawiera wiele informacji i wskazówek dla osób chcących samodzielnie wydawać swoje komiksy – co zresztą jest esencją istnienia Small Zone. Firma oferuje druk komiksów, ich dystrybucję (nie tylko w UK) oraz promocję w magazynach i konwentach. Oferta jest bardzo złożona, dlatego najlepiej przeczytać o wszystkim na stronie www Small Zone. Dość powiedzieć, iż firma oferuje 4 rodzaje pakietów usług, które są zróżnicowane pod względem ceny i zawartości. Zarówno ludzie, którzy chcą wydać swój pierwszy komiks i nie wydać za wiele oraz ci, którzy myślą o publikacji w wysokich nakładach, znajdą coś dla siebie. Można też drukować swoje albumy samemu i tylko przekazywać je firmie do dystrybucji.

Jednakże dobre wiadomości mamy nie tylko dla tych, którzy samodzielnie chcą wydawać swe komiksy. Shane w rozmowach z nami przyznał, iż jest bardzo zainteresowany komiksami z Polski. Chciałby nawiązać współpracę z polskimi wydawnictwami w celu dystrybucji polskich komiksów (w języku polskim) na terenie UK - być może również tych o przesłaniu edukacyjnym. Równocześnie zadeklarował chęć wydawania swoich komiksów w Polsce, a także możliwość publikacji polskich komików po angielsku w UK. Ich temat i rodzaj technik rysunku nie będą istotne, choć osobiście Shane preferuje historie z życia wzięte, gdyż będzie się liczyła jakość oraz długość - pierwsze „testowe” publikacje nie będą mogły zawierać więcej niż 32 strony.

Co więcej, Shane zastanawia się nad komiksową antologią polskich twórców. Tą ideą zamierza zainteresować odpowiednie organy władz brytyjskich, co przełoży się na przyzwoite honoraria dla polskich artystów. Pan Chebsey również współorganizuje The Birmingham International Comics Show i już teraz myśli o polskich akcentach podczas przyszłych edycji tego festiwalu. Jak widać jego pomysły niezmiernie ciekawe i zapewniamy, że będziemy informować o nich na bieżąco.

Strona www: www.smallzone.co.uk
Kontakt: CHEBBO@aol.com

Typocrat Press

Wedle swych założeń Typocraft ma wydawać najlepsze europejskie komiksy na rynku brytyjskim. Niestety, jak dotąd wydali tylko dwa tytuły. Brak też na ich stronie informacji dla twórców.
Strona www: http://www.typocrat.com
Kontakt: george@typocrat.com, nadia@typocrat.com

Underfire Comics

Wydawca magazynu „Underfire Comics Presents”, fanzinu „Zarjaz”, dedykowanego A.D 2000, oraz kilkunastu innych komiksów. Nowi rysownicy są mile widziani – wystarczy przesłać kilka swoich prac wraz z krótkim opisem tego, co lubi się rysować. W przypadku scenarzystów należy przesłać kilka stron skryptu wraz ze streszczeniem całości.

Underfire Comics jest organizacją ściśle non-profit, dlatego nie wypłaca żadnych zysków ze sprzedanych komiksów – idą one na następne komiksowe projekty. Co więcej, zwykle sam artysta opłaca koszty druku. Cóż zatem zyskuje? Wydawnictwo zadba o promocję (w pewnym zakresie) i sprzedaż za pośrednictwem internetu, wybranych sklepów komiksowych i konwentów.

Strona www: http://www.underfire-comics.com
Kontakt: mail@underfire-comics.com

Warpton Comics

Firma oferuje nie tylko możliwość wydawania komiksów, ale również drukowania ich za przystępną cenę (jak na UK). W dodatku stara się przenosić fabuły komiksów również do innych mediów - brzmi to obiecująco, ale wszelkie szczegóły wyjaśniane są dopiero po skontaktowaniu się z tym wydawnictwem.

Strona www: http://www.warpton.co.uk
Kontakt: przez formularz na stronie www

Osoby, które poważnie myślą o rynku UK powinny również zajrzeć na stronę magazynu Previews – comiesięcznego katalogu komiksowego, na podstawie którego zamówienia składają tysiące sklepów komiksowych. Dodam, że „Previews” jest w sumie pismem amerykańskim, lecz dociera również do UK.

A skoro już o tym mowa – rynek niezależnego amerykańskiego komiksu jest bardzo rozbudowany, niemalże co chwila powstaje jakieś wydawnictwo, a inne właśnie kończy swój żywot. Najlepiej swe poszukiwania rozpocząć od stron firm www.Lulu.com oraz http://www.comixpress.com, które oferują tani druk oraz pomoc w publikacji własnych komiksów w USA.

Zdajemy sobie sprawę, iż nie dotarliśmy do wszystkich niezależnych wydawnictw z UK. Jednakże czas nas ponaglał, jako że chcieliśmy zdążyć z materiałem jeszcze przed tegorocznym MKF. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł okaże się bardzo pomocny i że na zbliżającym się festiwalu niejedne „nocne Polaków rozmowy” będą poświęcone właśnie możliwościom publikacji naszych komiksów w Wielkiej Brytanii.

Karol "Charlie Cherry" Wiśniewski

Opublikowano:Tagi

Polski Komiks

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

charlie_cherry -

Zaktualizowano informacje o Paper Tiger Comix.

charlie_cherry -

Dodano informacje o wydawnictwie Orang Utan Press. W miarę możliwości będziemy rozwijać ten artykuł o nowe pozycje, tak by stworzyć coś w rodzaju namiastki katalogu komiksowych wydawnictw z UK.

Wszelkie informacje i uwagi będą mile widziane.